MERHAMET DIYALOGLARI...

#1 von Manam_1 , 18.07.2011 17:47

(Necip Fazil Kisakürek-Reis adli eserinden)
Ne kelimeler ne duygular var ögretemiyoruz da sira merhamete geldi mi herkes bülbül kesiliyor.
Etmeyin Reis bey!Siz aglayamazsiniz!Aglayabilseydiniz,anlayabilirdiniz!
Siz merhametten acima duygusundan yalniz kötülük olacagina inanmissiniz.Yerine göre haklisiniz.Fakat ondan ne büyük iyilik dogacagini unuttugunuz icin en büyük hakki kaybediyorsunuz.Rahmet kaldirilmis sizin kalbinizdenReis Bey!Mühürlü kalbinizin acilmasini dilerim,Allah sizi de arindirsin.
Reis Bey:Insandaki kötülük iktidarini döve döve pekistirmek yerine,hohlaya hohlaya yumusatmak.Merhamet!Hava gibi su gibi muhtac oldugumuz iksir...Basasagi bir cemiyeti,bas yukari edebilecek bir kudret.Acimasizca idama götürdügüm cocuk bana;´´Buz cölünde yol aliyorsunuz.´´demisti.Hepimiz,bütün insanlik buz cölünde yol aliyoruz!Aldigimiz nefesler bile,sipsivri kayalar seklinde donuyor.Bakarken gözle bicakliyor,dinlerken kulakla zehirliyoruz!Damak kirletiyor,el donduruyor?Bütün bunlarin kanunlarini bilmiyoruz da kanun cikarmaya kalkiyoruz!Olur mu hic?Sen kaplani besle,sonra niye pence atiyor diye kement at,ipe cek!Yaziktir kaplana,günahtir kaplana,merhamet!
Hakim:O halde ceza ölcüleri,hak,adalet ve kanunlar lüzumsuz öyle mi?
Reis Bey:Öyle degil!Bunlar doktorun care bulamayinca bütün bir uzvu budamaya mecbur kalmasi gibi ic tedavi üstünde tedbirler
Savci:Efendim.Merhamet ekmek olsa da dilim dilim dagitilsa payina hicbirsey düsmeyecek lanetli budur!Üstelik yüce reislik makamindan bitirimhanelere düsüp,ipten kaziktan kurtulam insanlar arasinda eroin cetesi kuran bir bedbahtin karsinizda kurtarici edasiyla adalet dersi vermeye kalkismasi;tam bir senaattir!Kendisine yine reislik makamindayken söyledigi bir sözü hatirlatirim.´´Bizi daima islenen sucun cüzzamli suratina bakmaktan kaciran bu edebiyat esnafligini bir yana biraksinlar!Ve bu görünen sucun görünmeyen bir yani varsa onu ortaya döksünler!´´
Reis Bey:Bu ne acindirici mantik...Benim merhamet tezim bir dedektif kaidesi midir ki sucluyu bulsun?Ben diyorum ki her fert bas ucuna;´´Suclu benim,herkes sucsuz!´´levhasini asmalidir.Ben diyoum ki yegane kurtulusumuz herkesin herkesi affetmesindedir.Daha ötesi kanunlarin sorumluluguna girer.Ama görüyorum ki anlatamiyorum...Hissediyorum ama anlatamiyorum!Cocuk,´´Aglayabilseydiniz anlayabilirdiniz...´´dedi.Agladikca anliyorum...Agladikca anliyorum...Artik bütün mantik hesaplarimi kaybettim,hem de öylesine kayebttim ki;Amerika´da bir cinayet islense de dünya capinda bir ses sorsa´´Katil kim ?´´;´´Benim!´´diye haykirabilirim!Soguk kis geceleri ,köprüaltinda yatan ciplaklarin vebali benim boynumda,gömlegimin yakasinda...Isterse careme adli tip baksin fakat bir hastaneye girsem de kan kanseri ceken hastalar görsem acaba onlari bu hale ben mi getirdim?diye düsünüyorum.Ben ne yaptim?Uykuda,bayginlikta,annemin karninda,babamin kaninda hangi cinayeti isledim?Hangi mukaddesati kirlettim ki kendimi gelmis gelecek bütün fenaliklarin tek sorumlusu biliyorum?Disimda ne ariyorlar?Icime dogru sucluyum ben!Bir de kalkmis belki kendimden birine,ondan öbürüne gecer,bir merhamet yangini cikar bütün ülkeyi sarar diye ;timarhanelik bir hayalin pesine düsmüs gidiyorum!
Reis Beyefendi;Ceketim benimdir!Cep benim ceketime aittir.Eroin de o cebin malidir.Ben sucluyum bana acimayin Reis Beyefendi...bana acimak merhamete haksizlik olur!Göklerin merhamet dolu olduguna inaniyorum...Bizde nefsimizin beton catisini tepemize dikmis,yasamayi öldürüyoruz!Merhamet...Alem bu temel üzerinde!Eger topraga,tohuma,hatta kire,lekeye merhamet olmasaydi,su olur muydu?Rengi merhamet,sesi merhamet,piriltili,siriltili su...
Ne duruyorsunuz!Sökün sahte su borularini!Ev ev merhamet sebekesi kurun!Tepelerinizdeki catilari yikin!Göklerle temasa gecin!O zaman göreceksiniz ki;aci su borularindan,kendi kendine tatli su akacak...Ve baslar üstünde,günese yol veren kubbeler yükselecek...

Manam_1  
Manam_1

Seyh Edebali´den Osman Gazi´ye...
Barboros