Munebbihat trcm4

#1 von Kurban , 30.07.2024 09:22

getirir. Velhan, abdestte, namazda ve diğer ibâdetlerde vesvese verir.

Hz. Osman R.A.buyurdu:
kim beş vakit namazı vaktinde kılamyı muhafaza ederse ve bunu devamlı hale getirirse Allahü Teâlâ dokuz kerâmet ihsan eder: Allah onu sever. Bedeni sıhhatli olur. Melekler onu bekler koruyucu olur. Namaz kılanın evine bereket iner.Yüzünde sâlihlerin siması görülür.Allah namaz kılanın kalbini boşaltır. Sırattan parlayan şimşek gibi geçer. Cehennemden kurtarır. Allah onu kendilerinde korku ve hüzün olmayanların yanına yerleştirir.(komşu yapar)

Hz. Ali R. A. buyurdu
: Ağlamak üç kısım üzerinedir. 1. Allahın azabından korktuğu için ağlar. 2. Gadabın dan korktuğu için ağlar. 3.Allah tan uzak kalma korkusundan dolayı ağlar. Amma 1. Günahlara kefarettir. 2. Ayıpları temizler.3. Allah sevgisinden mahrum olur.Günahlara kefaretin faydası ahrette azaptan kurtulmaktır. Ayıplardan temizlenmenin faydası daimi nimet cennette en yüksek dereceyi elde eder.Allah rızasının faydası Allah'tan güzel haber almak Allah'ın razı olduğu ve C.H. görme müjdesi. Meleklerin ziyareti ziyade fazilet ve sevaptır.

Onlu Bab
Rasûlüllah S.A.V. Efendimiz buyurdu:
Size Misvak lazımdır. Çünkümisvakta on haslet vardır:Ağzı temizler.Allah’ı râzı eder. Şeytanı kızdırır.Alah sever. melekler sever. Diş etlerini kuvvetlendirir. Balgamı keser.Nefes kokusunu güzelleştirir. Safrayı söndürür. Gözü kuvvetlendirir. Ağızkokusunu giderir. Bu misvak benim sünnetimdir.
Hz. Ebû Bekir Sıddîk R. A. buyurdu:
Allahü Teâlânın on güzellik ilerızıklandırmadığı hiçbir kul yoktur ki belalardan ve afetlerden kurtulmuşolmasın o kimse Allah yakınlar derecesinde ve muttekiler derecesine nailolur. Kanaat eden bir kalb ile Devam eden doğruluk. Devamlı şükür vetam sabır. Hazır olan zuhd ile beraber daimi fakirlik. Aç bir karın iledevamlı fikir tefekkür düşünce. Muttasıl bir Allah korkusu ile devamlı hüzün.
Mutevazi beden ile devamlı çalışmak. Hazır merhamet hissi ileDevamlı yumuşaklık. Hazır haya ile beraber devamlı Allah sevgisi. Devamlıhilm il eberaber menfaat veren ilim. Sabir bir akıl ile beraber daimi iman.

Hz. Ömer R.A buyurdu.:
10 haslet vardırki 10 şeyle birleşmedikce faidevermez.Vera olmadıkca akıl işe yaramaz. İlimsiz amel işe yaramaz. Allahkorkusu olmadan kurtuluşişe yaramaz. Adalet olmadan sultan işeyaramaz. Edep olmadan üstünlük işe yaramaz.
Huzur olmadan surur işeyaramaz. Çömertlik olmadan zenginlik işe yaramaz.fakirlik işe yaramaz. Tevazu olmadan yükseklik işe yaramaz. Allah rızası olamdan Cihat işe yaramaz.
Hz. Osman R.A. buyurdu:
Eşyanın en şiddetlisi helak olanı en fazla zayiedileni on şeydir. Kendisine sual sorulmayan alim. Kendisi ile amel olunmayan ilim. Kabul edilmeyen hüküm söz. Kullanılmayan silah.İçerisinde namaz kılınılmayan mescid. Okunmayan Kuranı kerim.Binilmeyen at binek. Dünyayı murat edenin içindeki zühd. Ebedi alemehazırlık yapılmayan uzun ömür.
Hz. Ali R. A. buyurdu:
İlmin en hayırlısı mirastır. Edep en kazançlıyoldur. Takva En hayırlı azıktır. İbadet en hayırlı sermayedir. Amel en hayırlı bir önderdir. Güzel ahlak en hayırlı arkadaştır. Hilim yumuşakhuyluluk en hayırlı vezirdir. kanaat en hayırlı zenginliktir. Tevfik en hayırlıyardımcıdır. Ölüm en hayırlı öğreticidir.
Nebi S.A.V. buyurdu; Şu ümmeten on kişi azim olan Hz Allaha küfrettiler. Halbuki onlar Müslüman olduklarını zannediyorlar. Hakkız yerebirini öldüren. Sihirbaz. Ehlini kıskanmayan deyyus. Zekata mani olan.Şarap içen. Kendisi üzerine hac farz olduğu halde hac etmeyen kimse.Fitne yerlerinde çalışan. Harp ehline (düşmana) silah taşıyan. Arka yoldannikahlayan. Mahremi le nikahlanan. Şu efali helal kabul eden tahkik kafir oldu.
Nebi S.A.V. buyurdu;
Semada ve arzda İnsanlara menfaatli olmadıkcamünin olmaz. Müslüman olmadıkca o kimse iltifatlı ve merhametli olmaz.
İnsanlar elinden ve dilinden selamet olamdıkca Müslüman olmaz. Alimolmadıkca o kimse Müslüman olmaz. İlmi ile amil olmadıka alim olmaz.Zahir olmadıkca ilmi ile amil olmaz.vera olmadıkca zahit olmaz. Mütevaziolmadıkca vera sahibi olmaz. Nefsine arif olmadıkca mütevazi olamaz.Konuşmalarında tedbirli olmadıkca nefsini tanımış olmaz.

Yahyâ Bin Müâz- Râzı Rh.A.buyurdu:
Dünyaya rağbet eden bir fakiheşöyle dedi:Ey ilim ve sünnet ehli!Köşkleriniz, Rum Kayserinköşkü.Evleriniz, Fars Kralının evi.Meskenleriniz, Kaarûn’unmeskeni.Kapılarınız, Tâlût’un kapıları.Elbîseleriniz, Câlût’unelbiseleri.Yolunuz, Şeytanın yolu.Geliriniz, Mervan’ın geliri.İdâreniz,Firavunun idârsi.Hâkimleriniz, aceleci, rüşvetçi vehilekâr.Ölümünüz,câhiliyetölümü. O halde, muhammedîlik nerede!
Şiir
Ey Rabbine çeşitli sözlerle münâcât eden,Meskeni, Dâr-i Selâm olmasınıisteyen,Tevbeyi seneden seneye te’hir eden!Seni, halk arasında nefsinekarşı insaflı görmüyorum. Ey gâfil! Günlerini oruçla geceleri kıyamla ihyâ edersen,Su ve yemeğin azına kanâatedersen,Makâmların en şereflisine;Rabbül âlemîn’in büyük keremine;

Bazı Hukema Buyurdu;
On haslet vardır ki Subhan olan Hz Allahon kişiden bu on haslete buğz eder. Zenginlerden gelen cimrilik. Fakirlerden
gelen kibir. Alimlerden dünyaya düşkün olan. Kadınlara hayaazlığı.Yaşlılarda dünya sevgisi. Gençlerde tembellik. Sultandan zulum.Gazilerde korkaklık. Zahitlerden kendini beğenmek.İbadet edenlerde riya.
Nebi S.A.V. buyurdu;
Afiyet on kısım üzerinedir. 5’i dünyadadır. 5’ahirettedir. Dünyadakiler. İlim, ibadet, helalinden rızk, belaya sabr, nimeteşükür. Ahiretteki 5 afiyet. Ölüm meleği kişiye şefkat ve lutuflar ile gelir.Kabirde münker ve nekir onu korkutmaz. En büyük vaktindekorkmaz. İyilikleri kabul edilir kötülükleri silinir. Sırat üzerinden parlayanşimşek gibi geçer. Selametle cennete dahil olur.
Ebü’l-Fazl R.H. buyurdu;
Allah kıtabını on isimle isimlendirir. On isim Kuran- furkan-kitab-tenzil-
hüden-nur-rahmet-şifa-ruh-zikr. Kuran- furkan-kitab-tenzil İnsanlar arasında meşhurdur. Amma hüden-nur-rahmet-şifa isimleri denmesi;
Allahü teala ey insanlar Muhakkak size rabbinizden nasihatler geldi. Gögüslerinizdeki hastalıklara şifadır. Müminlere rahmet
size hidayet olan Muhakkak size Allah dan nur geldi. Ve açıklayan kitap.Amma ruh ismi işte böylece bizim emrimizden Ruh isimli kitabı sana biz vahyettik. Amma zikir ismi İnsanlara senin açıklaman için Zikri Kuranı sana biz indirdik.
Lokman As. Oğluna buyurdu;
Ey oğlum Hikmet için muhakkak senin 10 şeyi ile amel etmendir. 1. Ölü olan kalbini ihya edeceksin. Miskinlerle beraber otur. Hükümdarların meclisinden kaçın. Kıymetsiz olanalrı şereflendir. Köleleri azat et. Garipleri barındır. Fakire yardım et. Şeref ehlininin sen şerefini ziyadeleştir. Efendi olanlarda ziyadeleştir. Seyyidliğini iyilik et. Bu on şey maldan daha faziletlidir. Korkudan korunmaktır. Harpdebir hazırlıktır. Ticaret yapıldığında bir sermayedir. Kişiye korku musıbetarız olacağı zaman bu on haslet şefaatçidir. Nefsine ölüm yaklaştığındaölüm kişiye ulaştığı zaman bu on haslet delildir. Hiçbir elbise örtmediğinde bu haslet perdedir.
Bazı Hukema Buyurdu;
Akıllı olan kişi tevbe ettiği zaman on hasleti işlemesi lazımdır. 1. Lisanı ile istiğfar. Kalbi ile pişmanlık. Beden ilekökünden sökmek uaklaşmak. Ebeda dönmemek üzere azim. Ahreti sevecek. Dünyadan buğz. Kelamı az. Az yemek ve içmek. İlim ve ibadetiçin vakit ayırmak. Uykuyu azaltmak. Allahu Teala buyurdu; Selefi salihin Ashabı Kiram Müslümanlar geceleri az uyurlar idiler. Onlar seherlerde de istiğfar ederler.
Enes bin Malik buyurdu;
On cümleyi yer hergün seslenir.
Ey insan oğlu benim üzerimde yürüyorsun senin geleceğin yer benim içimdir. Benim üzerimde asi oluyorsun benim içimde azap olunacaksın. Benim üzerimde gülüyorsun içimde ağlayacaksın. Benim üzerimde seviniyorsun içimde mahzün olacaksın. Üzerimde mal topluyorsun içimde pişman olacaksın.Benim üzerimde haramı yiyorsun. İçimde böcekler seni yiyecek. Üzerimde kibirleniyorsun içimde zelil olacaksın. Sırtımda sevnçle yürüyorsun içimde
kederli mahzün hale düşeceksin.
Benim üzerimde ışık içinde yürüyorsun içimde karanlıklar içinde kalacaksın. Üzerimde toplantı yerlerine yürüyorsun içimde tek kalacaksın.

Nebi S.A.V. buyurdu;
Kimin gülmesi çok olursa on ceza ile cezalanır. 1.Kalbi ölür. Yüzünün suyu gider. Onunla şeytan sevinir. Rahman ona azap eder. Kıyamet gününde gülmesi sebebi ile münakaşa olunur.Kıyamet günü nebi as. Gülen kişiden yüz çevirir. Melekler o kimseye lanet eder.
Yerde ve gökte olanlar ona lanet eder. Her şeyi unutur. Kıyamet günü bütün ayıpları meydana çıkar.Hasan-ı Basri buyurdu;
Ben bir gün Basranın sokak ve çarşısında abid bir genç ile beraber dolaşıyordum. O anda biz bir doktara ulaştık. O tabib kürsü üzerinde oturuyor önünde erkek kadın ve çocuklar var. Toplumun elinde surahi var. Sürahide su insanlardan her biri hastalığına ilaç talep ediyorlar.
Hasan-ı Basri dedi o Genç tabibe doğru
ileri atıldı, ve dediki ey tabib! Yanında günahları yıkayacak Kalb hastalıklarına şifa olacak bir ilaç
bulunur mu? Tabib dedi evet var. Genç bana verirmisin dedi. Tabib onşeyi benden al öğren Tevazu ağacının kökleri ile beraber fakirlik ağacının köklerini al bunlara tevbe ilacını ilave et. Bunları rıza havanına koy kanaat tokmağı ile onu öğüt. Bunları takva tenceresine koy haya suyunu bunun üzerine dök bunu muhabbet ateşi ile kaynat. Onu şükür bardağına koy.Ümit pervanesi ile onu soğut. Ve onu hamd kaşığı ile iç. Muhakkak sen bu on şeyi yaparsan dünya ve ahrette her belada her hastalıkda sana menfaat verir.
Denildiki;
Bazı hukemalar alimlerden beş tanesini topladı. Alimlerehikmetli iki söz konuşmasını hükümdarlar emretti. Her bir alim hikmetli 2.söz konuştu hikmetli söz on oldu.
1. Alim dedi Allahtan kork Allahınazabından emin olmak küfürdür. Mahlukattan korkmamak hürriyettir.
Mahlukattan korkmak köleliktir. 2. Alim dedi; Allahın rahmetini ümit etmekzenginliktir. Maddi fakirlikte zenğinliğe zarar vermez. Allahın rahmetindenümit kesmek fakirliktir. Zenginlik ona menfaat vermez. 3. Alim dedi;kalbzenlinliği ileberaber mal fakirliliği zarar vermez. Kalb fakirliliği ile mal zenginliği fayda vermez. 4. Alim dediCömertlik ile beraber kalbzenginliği artmaz. Ancak zenginliği artırır. Mal zenginliği ile beraber kalbfakirliliği artırmaz. Ancak fakirlik artırır. 5. Alim dedi hayırdan az şeyalmak çok şeri terk etmekten hayırlıdır.Bütün şerleri terk etmek az hayırişlemekten daha hayırlıdır.
İbni Abbas R.A. buyurdu;
Nebi S.A.V. buyurdu Ümmetimden on sınıfcennete dahil olmaz. Ancak tevbe edenler müstesna. Kalla kimdir Nebi AS.Buyurdu; amirlerinin önünde yürür. Alimlere yalan ve batıl şeyleri ulaştırır.Denildiki Ceyuf kimdir? Nebi AS. Buyurdu; Kefen hırsızlarıdır. DenildikiKattat kimdir? Nebi AS. Buyurdu; söz taşıyan. Denildiki Deyub kimdir?Nebi AS. Buyurdu; kötülük yapmak için cariyeleri evine toplar. Denildiki
Deyyus kimdir? Nebi AS. Buyurdu; ehlini kıskanmaz. Denildiki Atrebesahibi kimdir? Nebi AS. Buyurdu; davul çalanlar. Denildiki Kube
sahibi kimdir? Nebi AS. Buyurdu; dümbelek çalan. Denildiki Uttul kimdir?
Nebi AS. Buyurdu; Günahı başkasının yaptığı hatayı bağışlamayan . Özrü kabul etmeyenler. Denildiki Zenim kimdir? Nebi AS. Buyurdu; Zinadan
doğrulan.Yol başlarına oturuyor insanların gıybetini yapıyor. Denildiki Akkvalideyh kimdir? Nebi AS. Buyurdu; Anne babasına ası olandır.
Nebi S.A.V. buyurdu;
On zümre vardır ki namazlarını elbette HZ Allah kabul etmez.
Bir adam tek başına namaz kılıyor kıraatsiz birşeyokumuyor. Bir kişi zekatını ödemiyor. Cemaata imam oluyor halbuki okavim imamı beğenmiyor. Firar eden köle işçi.
Devamlı şarap içen kişi. Birhanım geceyi geçirdi o hanıma zevci öfkeli. Hür olan bir kadın başörtüsüolmadan namaz kılıyor. Faiz yiyenler. Zalim idareci. Kötülüklerdenharamdan namazı nehyetmiyor. O kimse Allahdan artırmaz ancak uzaklığıartırır.
Nebi S.A.V. buyurdu;
Mescide girmek isteyene on haslet lazım gelir.Mestinden ayakkabı ve çorabından necaseti muhafaza etmek. Sağ ayağı ilebaşlamak. Mescide girdiği zaman Allah Rasulune ve Allahın meleklerineselam olsun söyler. Ey Allahım bize rahmet kapılarını aç muhakkak senbağışlayıcısın. Mescidde bulunanlara selam vermek. Mescidde kimsebulunmadığı zaman Selam bizim ve Allahın Salih kulları üzerine olsunsöyler. Eşhedü ella ilahe İllAllah ve enne Muhammeden Resulullah söyler.Safların önünden geçmeyecek. Dünya işini yapmayacak. Dünya kelamı ilekonuşmayacak. 2 rekat namaz kılmadan çıkmamak. Ancak abdest ilecamiye girmek. Camiden çıkmak için kalktığı zaman Ey Allahım seni tesbihederim sana hamd ederim şehadet ederiz senden başka ilak yoktur. Ancak sana istiğfar ederiz ancak sana tevbe ederim.
Ebu Hureyre R.A. buyurdu;
Nebi S.A.V. Namaz dinin direğidir. Namazdaon haslet vardır. Yüzün süsüdür. Kalbin nurudur. Bedenin rahatı. Kabirde arkadaştır.rahmetin indiği yerdir. Göklerin anahtarıdır. Mizanda ağırlıktır.Allahı razi eden şeydir. Cennetin bedelidir. Cehennem perdedir. Kimnamazı doğru kılarsa dinini kemale erdirmiş olur. Kimki terk ederse dininiyıkmış olur.
Aişe R.A. buyurdu;
Nebi S.A.V. buyurdu C.H Cennetlikleri cennete
girdirmeyi murat ettiği zaman onlara melek gönderir. O meleklerde hediyeVE Cennetten elbise vardır. Onlar Cennete girmek istedikleri zaman melek onlara benimle beraber Alemlerin Rabbinden hediye var. Cennet ehli nedir
o hediyeler diyecekler. Melek derki 10 kuha(mühür).On kuhadan biri
üzerinde size selam olsun. Tertemiz oldunuz. Cennete giriniz. Orada ebedikalıcı olduğunuz halde. 2. Kühada hemler hüzünler sizden kaldırıldıyazılmıştır. 3. Kühada Dünyada işlediğiniz ameller ile siz şu cennete variskılındınız yazılmıştır. 4. Kühada size zinet ve hulleler giydirdik yazılmıştır.5. Kühada biz onları beyaz tenli iri gözlü huriler ile evlendirdik. Biz onları ogünde dünyada gösterdikleri sabra karşılık mükafatlandırdık. Muhakkakumduklarına nail olunanlardandır. 6. Kühada Şu cennet yaptığınız taatakarşılık bugün sizin mukafatınızdır. 7. Kühada Sizler genç oldunuzihtiyarlamazsınız. 8. Kühada siz emniyet içerisinde oldunuz ebediyen korkmayın. 9. Kühada Enbiya, sıdık, şüheda ve Salihler size arkadaş oldu.10. Kühada Siz sakin Arşı âlanın sahibi olan Allaha komşu oldunuzyerleştiniz. Sonra melekler siz bütün korkulardan emin oldunuz afetlerdenkurtulmuş olarak cennete girin söylerler. Cennet ehli cennete girerler.Sonra şöyle söylerler Allaha hamd ederiz. Hüznü bizden giderdi. Muhakkak
bizim Rabbimiz bağışlayandır. Kulların şükrünü kabul edicidir. Bize cenneti
veren Allaha hamd olsunki bize vadini doğru söyledi.Cenneten istediğimizyere bizi yerleştirdi. Amel edicilerin mukafatı ne güzeldir.
Allah Nar ehlini nara girdirmeyi murat ettiği zaman on kuha ile 1 melek gönderir. 1. Kuhada ebeda ölmemek çıkarılmamak ve dirilmemek
üzere cehenneme girin.
2. Kuhada sizin için rahat yoktur azaba dalın yazılıdır. 3.Kuhada benim rahmetimden ümit kessin. 4. Kuhada ebedi bir keder hüzünsıkıntı içinde Cehenneme girin. 5. Kuhada sizin giyeceğiniz ve yiyeceğinizzakkumdur. İçeceğiniz sıcak su yatağınız ateş sizin gölgeniz ateştir. 6.Kuhada bana karşı işlediğiniz mağsiyet yaptıklarınız bugün sizin cezanızdır.
7. Kuhada size gadabım ebedi Cehennemdir. 8. Kuhad
a bilerek yaptıklarınızdan size lanet olsun. Büyük günahlar yüzünden tevbeetmediniz pişmanda olmadınız.
9. Kuhada ebedi cehennemde sizin
arkadaşınız şeytandır.
10. Kuhada Siz şeytana tabi oldunuz. Dünyayımurat ettiniz ahreti terk ettiniz işte bu yüzden cezanız budur yazılmıştır.
Bazı Hukemedan rivayet olundu;
on şeyi aradım diğer on şeydebuldum. Kibirlenmekle yüksek dereceyi aradım ben onu tevazuda
Ben ibadeti namazda aradım onu verada buldum. Çok çalışmakta rahat vehuzuru aradım ben onu zühde buldum.herkesin gözü önünde günsğznamazı kılmakla kalbimin nurlanmasını aradım ben onu gizlice gecenamazında buldum. Cömertlikte kıyamet nurunu aradım ben onu oruçtasusuz kalmakta buldum. Kurbanla sırat üzerinden geçmeyi talep ettim ben
onu sadakada buldum.
Mübah olan şeylerde Cehennemden kurtuluşuaradım ben onu şehveti terk etmekte buldum. Dünyayı terk etmekle Allahsevgisini aradım ben onu Allahı zikirde buldum. Toplulukta afiyeti aradımben onu yalnızlıkta buldum. Kuranı okumakla vaaz ve nasiha
tlerde kalbnurunu aradım ben onu Ağlamakta Allahın yarattıklarını tefekkürde buldum.
İbni Abbas R.A. buyurdu;
Şu ayetleri tefsir ederken Cenabı Hak İbrahimA.S. bır kısım kelimeler ile imtihan ettiği zaman İbrahim A.S. o kelimeleritamamladı. İbni Abbas
R.A.buyurdu on haslet sünnettendir. On haslettenbeşi başta beşide bedendedir. Bşta olan beş haslet misvak kullanmak,azıyıkamak, burna su vermek, bıyığı kısaltmak, tıraş olmak. Amma bedendeolan beş haslet koltuk altını temizlemek, tırnakları kesmek, atek altı tıraşıolmak, sünnet olmak, istinca.
İbni Abbas R.A. buyurdu;
Kim nebi S.A.V. bir kere salavat okursaAllah
on defa ona rahmet eder. Kim bir kere peygamberimize söverse kötülerseAllah ona on kere kötüler. Allah kavlini düşünmüyor musun? Allah onalanet etsin Velid ibni Muğire peygamberimizi bir kere kötüledikleri zamanAllah onları on kere kötüledi. Ey habibim çok yemin edene hakir çokgıybetçi devamlı yürüyen söz taşıyıcılığı yapan hayrı çok men eden hattetecavüz eden çok zalim çok günak işleyen çok kibirlenen bütün bunlarlaberaber veledi zina itaat etme. Mal sahibi olduğundan dolayı evladı çokdiye bunun üzerine okunduğu zaman bizim ayetlerimizi evvelkilerinuydurmalarıdır dediler. Yani Kuranı kerimi yalanlıyorlar.
İbrahim Bin Edhem buyurdu;
İbrahim Bin Edhem sordular AllahuTealanın Bana dua edin size icabet edeyim kavlinden. Biz dua ediyoruzdualarımız kabul edilmiyor. İbrahim Bin Edhem dedi on şeyden dolayı sizinkalbleriniz ölmüş. 1. Allahu tealayı biliyorsunuz tanıyorsunuz ona hakkını yerine getirmiyorsunuz. Allahın kitabını okuyorsunuz onunla amel etmiyorsunuz.
Şeytanın düşman olduğunu biliyorsunuz iblise tabioluyorsunuz. Allah rasulunu sevdiğinizi idea ediyorsunuz Peygamberinyaptıklarını ve sünnetini terk ediyorsunuz.
Cenneti sevdiğinizi iddaaediyorsunuz cennet için amel etmiyorsunuz. Cehennemden korktuğunuzuiddaa eiyorsunuz Cehenneme götürecek günahlardan kaçınmıyorsunuz.Ölümğn hak olduğunu iddaa ediyorsunuz Ölüme hazırlanmıyorsunuz.Başkasının ayıpları ile meşgul oluyorsunuz Kendi ayıplarınızı terketmiyorsunuz görmüyorsunuz. Allahın rızkını yiyorsunuz Allaha şükretmiyorsunuz. Ölülerinizi defnediyorsunuz hiç ibret almıyorsunuz.
Nebi S.A.V. buyurdu;
Erkek ve kadın, kim Arefe gecesi şu on kelimeyle bin defa duâ ederse, Allahü Teâlâ, akrabâ ile alâkayı kesmek ve haramolan bir şey istemek hâriç, ne isterse ihsan eder:Allahı tesbih ederim kiarşı semadadır. Allahı tesbih ederim kiKudreti mülkü arzda bulunuyor.Allahı tesbih ederim ki yolu karadadır. Allahı tesbih ederim ki rüzgarıhavada. Allahı tesbih ederim ki Saltanat ve kahrı cehennemdedir. Allahıtesbih ederim ki hükmü kabirlerde bulunuyor. Allahı tesbih ederim kidireksiz semayı kalrıdı. Allahı tesbih ederim ki arzı döşeği yayan. Allahıtesbih ederim ki Ancak kendisine azabındna sığınacak ve ondan kurtulacak biryer yoktur.
İbni Abbas R.A. buyurdu;
Nebi S.A.V. buyurduBir gün iblise Allah onalanet etsin benim ümmetinden kaç dostun var dedim. İblis 10 zümrededi. Zalim idareci. Kibirlenenler.Malını nerde harcadığını kazandığını hiçaldırış etmeyen Zengin. Emirin zumlunu tasdik eden alim. Ölçü ve tartıdahıyanetlik yapan tüccar. Kara borsacılık yapan. Zina eden. Faiz yiyen.Malını nerden biriktirdiğine aldığış etmeyen cimri. Şarap içen terk etmeyen. Sonra Nebi A.S. buyurdu; Benim ümetiden düşmanların nekadar? İblis 20 Zümre dedi. 1. Sensin ya Muhammed ben sana buğzediyorum öfkeleniyorum. İlmi ile amel eden zengin. Kuranu kerimihıfzeden Kuranı kerim ilmini bilen Kuranı kerimdekiler ile amel ettiğizaman. Beş vakit namazda Allah için ezan okuyan. Fakirleri miskinleriyetimleri seven. Şevkat ve merhametli kalb sahibi. Allah için müttekı olan.Allah itaat yolunda büyümüş olan genç. Helalinden yiyen. Allah yolundabirbirini seven 2 genç.Cemaatle namaza düşkün olan.halbuki insanlar
uykuda iekn o kimse geceleri kılıyor. Haramdan nefsini men ediyor.nasihatediyor bir rivayette Kalbinde fesadı olmadan kardeşlerine dua ediyor.Devamlı şekilde abdest üzerine bulunuyor. Ahlakı düzgün olan cömert.Allahın kafi olduğu şeyde rabbini tasdik eden. Kendisini muhafaza eden kimsesiz kadınlara iyilik yapan. Ölüme hazırlanan.
Vehb bin Münebbih Rh.A.:
Tevratta yazılmaktadır.Kim dünyadaazıklanırsa kıyamet gününde Allahın sevgili kullarından olur. Kim gadabıterk ederse Allahın etrafında yakınında olur. Kim dünyada yaşamasevgisini terk ederse kıyamet gününde Allahın azabından kurtulmuş olur.Kim hasedi terk ederse kıyamet gününde mahlukatın gözü önündeövülmüş olur. Kim baş olma sevgisini terk ederse Allah nazarında kıymetve kuvvettir. Kim dünyada fazla olan şeyi terk ederse iyi insanlar arasındanimet içinde olur. Kim dünyada insanlarla davalaşmayı kavgayı terkederse kıyamet günü korktuğundan emin umduğuna nail olur. Kimdünyada cimriliği terk ederse mahlukun gözü önünde zikredilmiş olur. Kimdünyada rahatı terk ederse kıyamet günü sevinçli olur. Kim dünyada haramı terk ederse kıyamet günü Peygamberlere komşu olur. Kimdünyada haram bakmayı terke derse ckıyamet günü cennette gözüferahlandırılır. Kim dünyada zenginliği fakirliğe tercih ederse Allahü Teala onu kıyamet gününde enbiya evliya ile beraber diriltir.
Kim insanlarınihtiyacını karşılarsa dünya ve ahrette Allah ihtiyacını karşılar. Kimkabrinden kendisi için bir arkadaş istese gecenini karanlığında ibadet etsinnamaz kılsın. Kim rahmanın arşının gölgesnde bulunmayı murat ederseyüzçevirici olsun. Kim hesabının kolay olmasın isterse hem kendi hemde dinkardeşine nasihat edici olsun. Kim meleklerin ziyaret edici olmasını istersevera sahibi olsun. Kim cennetin tam ortasına yerleşmeyi isterse gece ve gündüz Allahı zikretsin. Kim Hesapsız cennete girmek isterse nasuhtevbesi ile tevbe etsin. Kim Zengin olmak isterse Allahın taksimine râzıolsun.Kim Allah’ı ile beraber fakih olmayı isterse, Allahtan korksun. Kim Hikmet sâhibi olmak isterse, alim olsun. Kim İnsanlardan gelecekzararlardan emin olmak isterse, herkesi hayırla ansın ve neden ve niçinyaratıldığını düşünüp ibret alsın. Kim Dünya ve âhirette yüksek mertebedeolamyı isterse, âhireti dünyadan üstün tutsun. Kim Firdevs Cennetini veebedî nîmetleri isterse fani olan dünyanın kötülüklerinde, ömrünü zâyîetmesin. Kim Dünya ve âhirette cennet huzuru isterse, cömertliğe dikkatetsin. Çünkü cömert, cennete yakın, cehennemden uzaktır. Kim Kalbinitam nurlandırmasını isterse Tefekkür ve ibret almak ona lazımdır.
Kim Sabreden beden, zikreden dil ve korkan kalbe isterse erkek ve kadın bütün Müslüman’lar için çok istiğfar etsin.

Kurban

zuletzt bearbeitet 27.08.2024 | Top

Sakalı Kesmek Harammidir?
Munebbihat Trcm3