Hülle Ve Talak Nedir?

#1 von Mumsema ( Gast ) , 24.08.2014 12:49

Bu hususta Cenab-ı Hak Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurmaktadır:
''Yine erkek karısını (üçüncü defa olarak) boşarsa, on-dan sonra kadın kendinden başka bir ere nikahlanıp varıncaya kadar (ve o erkek onunla cinsi münasebette bulu-nuncaya kadar) ona (birinci kocasına) helal olmaz. Bununla beraber, eğer bu (yeni) koca da onu boşar da, onlar (birinci koca ile aynı karı) Allah'ın sınırlarını ayakta tutucaklarını (tatbik edeceklerini) zannederlerse (iddet bittikten sonra) tekrar birbirine dönmelerinde, (evlenmelerinde) her ikisi hakkında da vebal yoktur. Bunlar, bilir, anlar bir kavim için Allah'ın açıkladığı sınırlardır. " (Bakara Süresi, ayet: 230)

Eşlerin birbirleriyle tam olarak boşanmaları için 3 talak şarttır..bu Talak verme iznide sadece erkeklere verilmiştir..kadınların kocasını 3 talakla boşaması gibi bir durum söz konusu değildir(talak=boşol=boşadım seni gibi kelimeleri söylemeye denir).

1 kere talak verirlirse yani seni boşadım defol git babanın evine falan gibi sözlerde sadece 1 bağ kopmuştur. eşi eve dönerse tekrar helalidir. Tekrar 3 bağa tamamlamak için Nikah tazelemeleri uygundur.

2 kere talak verirse yani seni boşadım seni boşadım defol git gibi sözlerde 2 bağ kopmuştur. eşi evine dönerse yine helalidir. 3 bağa tamamlamak Nikah tazelemeleri uygundur.

3 kere talak verirse yani seni boşadım seni boşadım seni boşadım (veya boş ol boş ol boş ol) artık 3 bağda kopmuştur ve eşi geri dönerse helali değildir. Eğer koca ben pişmanım, sinirle söyledim, 3 tanede çocuğumuz var gibi sözlerle gerçekten eşler birbirine kavuşmak isterse işte o zaman Hülle meselesi işin içine girer.

Hülle Olayı: 3 talakla kocasından boş olan eş tekrar kocasıyla anlaşıp geri dönme kararı alınırsa 3 iddet dönemi (3 hayız dönemi) geçtikten sonra önce başka bir erkekle nikahları kıyılır.Ancak burdaki önemli husus niyet geçici olmamalıdır, yoksa o nikah batıl olur. Ve o kişiyle Zifaf gecesinde cinsel birleşme olması gerekir. ondan sonra o erkek kadını 3 talakla boşar. sonra o kadın eski kocasıyla tekrar nikahlanıp aile hayatını devam ettirebilir.

Yani kardeşler bu iş gerçekten çok ciddi..şöyleki erkek sarhoşken(hanefi alimlerinin bir kısmına göre) veyahut kadın duymadan erkek tek başına, kimse olmayan bir odada bile ben karımı boşadım, artık o benden boştur gibi kelimeleri 3 kere söylerse o kadınla boşanmıştır ve yaptıkları zinadır.

Mumsema
zuletzt bearbeitet 24.08.2014 13:08 | Top

Mehdi Üzerine(Damla üzerine Damla)
ETE KEMİĞE BÜRÜNDÜM MAHMUT DİYE GÖZÜKTÜM SÖZÜ HAKKINDA AÇIKLAMA