Tefsir-ud Tesnim ve Dipnot

#1 von Kurban , 26.11.2018 18:39

Şu buraya uygundur şeytan ile ilgilidir
Horasan civarından birisi Irak tarafına gider orada ilim tahsil eder tam 4000 hadis öğrenir oradan ilim tahsilini bitirdikten sonra vatanına dönmek ister.Hocalarından izin alır izin istediğinde hocası ona der ki;
__Senin öğrenmiş olduğun 4000 hadisten daha güzel bir söz öğreteyim mi?
talebe
__Nedir o Efendim? dedi
Hocası
__Horasan da senin geldiğin yerde şeytan var mı? dedi
talebe
__Evet var dedi
hocası
Peki sana vesvese verir mi? dedi
__ Evet verir dedi
hocası
Peki sen bu durumda vesvese verince ne yaparsın?
__ Onu Elimin tersi ile iterim yapmam onun dediklerini
hocası
__İkinci defa sana vesvese verirse ne yaparsın bu şekilde sana çokça vesvese verirse ne yaparsın senin ile uğraşırsa vesvesesi ile ne yaparsın? bu şekilde seni Allah'a ibadetten alıkor. işte o zaman ne yaparsın o seni bu uğraştırma ile namazdan ibadetten Allah ile meşgul olmaktan seni uzaklaştırırsa ne yaparsın? doğrusu sen şunu yap bir köpek sana saldırınca ne yaparsın köpek ile boğuşur mu yoksa köpeğin sahibi olan çobanı çağırır mısın Eğer köpek ile uğraşırsan Köpek seni yolundan alı kor,yok eğer köpeğin sahibini çağırır ve O'na sığınır san işte o zaman kurtuluşa erersin işte Allah'a sığın o şeytan Allah'ın köpeğidir ve ona istihaze getir .Allah seni ve bizi şeytanın şerrinden korusun. Bu hikaye şeytan ile ilgili ona karşı nasıl davranacağımı ile ilgilidir. Bir hadiste istihaze ile ilgili olarak denilir ki hiçbir çocuk yoktur ki ona şeytan dokunmasın. Her doğan çocuğa şeytan dokunur dokununca çocuk ağlar .Ancak Meryem validemize onun oğlu İsa Aleyhisselam'a şeytan dokunmamıştır Allah onu özel bir koruma ile kurmuştur.Bunu Kuranı Kerim'de "Racim olan şeytanın şerrinden seni ve zürriyetini biz koruduk"buyurulmuştur.
Bir soru üzerine bir bilgi
Sual :Cenabı Hak şeytanı insanların üzerine neden musallat ediyor? Buna neden müsamaha ve müsaade ediyor?
El cevap
Ehli imanın üzerine şeytan ve avanelerini müsaade ediyor ve musallat ediyor olması nedendir ?Çünkü o kimsenin Allah sevgisi çoğalsın yani nimetler ona gelince nimetleri değil de Allah'ı hatırlasın. Allah'a olan sevgisi çoğalsın diye Allah şeytanı ona musallat ediyor onunla mücadele edince nimeti unutur sonunda Allah'a istihaze eder Allah'a yönelir.
Bir diğer cevapta ise şöyledir ki Allah Celle Celalühü ona şeytanı Musallat eder ki ilahi Rahmetini kuluna göstermesi içindir. Eğer ki kulun isyanı olmasa acizliği olmasa o vakit Allah'ın da rahmeti olmaz. Allah'ın rahmeti açığa çıkmaz izhar olmaz onun için kulun İsyanında Allah'ı unutmaması Allah'a yönelmesi ilahi rahmeti celp eder.
Allah şu 10 şeyi 10 şeysiz bırakmaz Demek ki 10 şey var ki 10 şey siz olmaz, 10 şeye ihtiyaç duyar. Zeynel Abidin anlatmıştır ondan aktarıyor Allah kendisinden razı olsun göz bakmaktan geri durmaz göz açılınca görecek bakacak göze bakma görevini vermiştir.Yeryüzü de yağmur ister yağmurdan ayrı duramaz .Dişi erkek ister ondan ayrı duramaz .Alim eser ister alim olmanın gereği bir eser bırakmaktır,bir eser yazmaktır .Şeytanın işi de vesvese vermektir tuzak kurmak hile yapmaktır. Kafirin işi de küfür yapmak ,müminin ki ise imandır imandan uzak duramaz. Mümin Cennetten uzak duramaz müminler için Cennet vardır, kafirler için cehennem vardır. Muhammed Mustafa Sallallahu Aleyhi ve Sellem şefaat etmekten geri duramaz mevlamız da rahmetten geri duramaz . Hepsi güzel yakışmış .Allahı rahmetsiz düşünebilir misin? her şeyin de bir rahmet var.
Yine bir rivayette şeytan cennetten kovulup yeryüzüne indirilince
Ey mevlam madem beni kovdun bana bir ver.Ev lazım Ey Rabbim bana .Bak müminlerin kabesi var evi var bana da bir ev ver deyince
__Cenabı Hak ona
__Senin için de bir ev verdim dedi
şeytan
__neresi dedi
Allah
__Toplumun hamamları toplu hamam olunan yerler oralarda sana yeterince barınak vardır dedi şeytan
__ Yarabbi bana bir meclis ver orada toplantı yapayım dedi
Mevlamız
__Çarşı pazar sana meclistir git orada toplantı yap toplantı yapacak adamlar bulursun .dedi
şeytan
__Yarabbi bana bir yol lazım .kullarına o yoldan götürüp getireyim dedi
Rabbimiz
__Senin için yol Allah'ın ismini zikr etmeyen her yer ve her şeydir dedi
şeytan
__Bana bir içecek ver dedi
Rabbimiz
__Her sarhoş edici içecek senin içeceğindir .Onlar içtiğinde sen de içmiş olursun dedi .
şeytan
__Bana bir müezzin ver. Onunla etraftaki insanları çağırayım
Rabbimiz
__Davul zurna buna benzer aletler senin olsun.Onlar ile seni çağırırlar insanlar senin adamların senin yanına böylece gelir dedi
şeytan
__ Yarabbi bana bir kitap ver dedi
Rabbimiz
__Sana yalan sözleri verdim yalan yazılı kitapları verdim senin kitabın bunlardır dedi
şeytan
__ Bana bir peygamber ver dedi
Allah
__Kahinler senin peygamberin olsun dedi.
Bu şekilde bazı rivayetler vardır. Bunlar Tabii rivayettir hadis değildir bazıları bunu hadis rivayeti diye sunsa da doğru değildir.Bu şekilde hadis yoktur böyle bir rivayet var diye sunulur .Ruye kelimesi geçti diye hadis şeklinde anlaşılması doğru değildir bunun şöyle bir rivayet var diye anlatmak doğrudur ama hadis diye sunmak çok yanlıştır.
Yine bu kabilden bir söz vardır Mesnevi'de geçer Muaviye Radıyallahu anhum sabah uyurken şeytan kendisine gelir normal kime gidecek __Hayyalel Felah hayyalel Felah der
Muaviye radiyallahu anhüm o anda çok üzülür ben ne hata yaptım ki şeytan beni ziyaret etti bana geldi ?der o gün üzüntüsünden büyük sıkıntı yaşar şeytana der ki
__ne iştir ey şeytan sen hep insanlara kötülük emredersin .Oysa ki bana geldin namaz kıl da kurtuluşa erersin diyorsun diye söyledi
Şeytan Çünkü sana haber ettim Senin sabah namazın geçmek üzere
__ Sen ise hala uykudasın Cemaatle namaz kılmadın.
Kitapta bazı rivayetler var çok eski bir kitap olduğu için okumak çok zor oluyor elimdeki çok eski bir baskıdır.
Enes İbni Malik ten bir rivayette deniliyor ki bir iş sana zor gelince bol salavat getir ve namaz kıl .O sıkıntı ve keder bu şekilde gider," diyor Onun için Delailin Hayrat'ta birçok hadisler var bu manada çok salavat lar var. Bazı insanlar şuna kafayı takmışlar. Efendimiz bizzat kendisine kendisi salavat eder mi? Aslında orada emrin muhatabı" Sallu Aleyhi ve sellimu teslima "onun üzerine salatü selam getirin anlamındadır .Aynı zamanda dua mânâsına da salatü selam getirilir. Bir insanın başka bir insana dua etmesi nasıl normal ise bir insanın kendisi için de dua etmesi gayet normaldir .Salatü Selam dua manasına geldiğini bilince anlamına kolayca anlarız.
İbni Abbas'tan yapılan bir rivayette "Amin nedir amini açıklar mısınız ne demektir"diye sorulur.
__ Duamızı kabul et mânâsına gelir .Amin böyle söyleriz. Efendimiz kim Fatiha'yı okur ve hemen ardından amin derse o zaman o Fatiha'yı aynen okumuş ve duaya katılmış olur. Çünkü melekler de buna gökte Amin derler ve biz de ona uygun tevafuk etmiş oluruz.Günahları affolunur. Yine Şairin dediği gibi "Allah Kulu affeder kul Amin dediğinde" demiştir.
Yine bir rivayette Şerhii Hifsull Emaniyede geçen bir rivayette Efendimiz "kalemin yazdığı yazıların ilki besmeledir "demiştir bir kitap yazdığımızda önce besmele yazalım en başına ki böylece şeytanı kovmuş onun fikir ve vesvese lerinin gelmesine engel olmuş oluruz. Euzu Besmele yi unutma. Bütün gökten inen kitapların anahtarı besmeledir. Hatta efendimize Cibrili Emin Kur'an'ın getirdiğinde 3 defa ona Euzu Besmele yi okudu ve bu üç tekrarın sonunda dedi ki
__bu senin ve ümmetin içindir bu üç tekrarın sebebi işte böyle açıklanır .Hz Adem'e vahiy geldiğinden beri bundan daha da değerlisi gelmemiştir diye de Cibrili Emin ilave etmiştir .Bazı alimler başlı başına besmele Risalesi yazmışlardır .Bu ve buna benzer birçok risale ve rivayetleri kitaplarını almışlardır.
Bir kimse unutarak ya da ibadeti yapması gereken vakitte yapmaz geçirirse onun kaza edilmesi lazımdır .Yine namazların rukunlarından birisini unutarak yapmazsa sehiv secdesini yapması gerekir.
Efendim buraya kadar Euzu Besmele bölümünü bitirmiş oluyoruz bundan sonra ikinci bölüm bitmiş üçüncü bölüm oruç ve farziyeti ile ilgili olacaktır biiznillah.

Kurban

Güzel Bir Dua Örneği
.... nakil dir.[b]Kadın Erkek İlişkileri Arasındaki Sınır Nedir?[/b]