Güzel Bir Dua Örneği

#1 von Kurban , 06.12.2018 09:02

Allah birdir .Sametdir eş ve evlat edinmez.doğmamıştır doğurmamıştır eşi ve benzeri yoktur. Esmaül Hüsna ve Yüce sıfatların sahibidir en güzel örnekler onundur .Gökteki ve yerdeki her şeyin malikidir yücedir .Hikmet'in kaynağıdır onun benzeri hiçbir şey yoktur o gören ve işitendir gözler onu göremez. Ancak o gözleri ve sahiplerini görür bol lütuf sahibidir .Her şeyden haberdardır.O ilk ve son dur .zâhir ve bâtındır .Oher şeyi hakkıyla bilendir Biz Allah'a ve bize indirilene Kur'an'a İsmail İshak Yakup ve oğullarına indirilene Musa ve İsa'ya verilen tevrat ve İncil'e bütün peygamberlere rabbinden verilene iman ettik .Onlardan hiç birini diğerinden ayırt etmeyiz O'na teslim olmuş kimseleriz. Rabbimiz bize indirdiğin her şeye iman ederiz .Resulüne Tabii oluruz .Bizi şahit olan kulların zümresine dahil eyle .Allah'a meleklerine kitaplarına peygamberlerine ahiret gününe kadere hayrın ve şerrin acının ve tatlının hepsinin Allah'tan geldiğine iman ederim .Allah'ım sana isimlerine sıfatlarına Yüce zatına mübarek uluhiyetine ve Rabbaniyetine layık şekilde sana iman ettik.
Allah'ım sana kitaplarına peygamberine Kulun ve Elçin Hz Muhammed'e Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e ,senden bize getirdikleri ne senin ve peygamberinin rızası üzere senin Ezeli ilmindeki şekilde inandık bütün gizli sırları bilirsin yeri ve gökleri ayakta tutan sensin Allah'ım.Bizler aciz ve eksik kulların olarak zelil ve ayakları kaymaya meyyal şekilde sana geldik, emirlerin olan her şeye söz fiil ve amellerle itaat ediyoruz gerçek hükümdar olan Allah yücedir, ondan başka ilah yoktur. Sen gökleri ve yeri örnekleri yokken yaratansın. Allah'ım bizleri hak yol üzere yaşat .Hak yolunda gitmeyi ve hak yolunda hidayete ermek nasip eyle hak yol üzere canımızı al .Ey Her şeyden önce olan ve her şeyden sonra var olan her şeyin en üstünü olan her şeyin sırrını bilen her şeyin üstünde Kudret sahibi olan nurların nuru sırların alemi gece ve gündüzün sahibi Ya Melik ya Aziz ya Kahhar ya Rahim Ya Vedud ya Gaffar Ey gaybın alimi Ey kalplerin hakimi ey ayıpların öğütücüsü ey günahların affedicisi dualarımızı kabul eyle.
Allah'ım Peygamberimiz Hz Muhammed'e Fazilet vesileyi uzma şefaat ihsan eyle onu vaat ettiğin makamı mahmuda ulaştır. Kendisinden razı ol ve ona merhamet eyle. Allah'ım Esmaül Hüsna sıfat Ulya eksiksiz sözün gönderdiğin kitaplar Mukaddes ve Yüce kitabın Kur'an ve seyyidimiz kulun ve Elçin Hz Muhammed hürmetine sana yalvarıyorum Ey efendilerin En yücesi kitabın göndericisi Ey hesap gününün sahibi Ey dualara cevap veren ya Rahim Ya Rahman Ya Karib Ya Mucib Ya Hannan ya zel celali vel ikram ya Hayy ya Kayyum olan Allah'ım Rabbimiz bize dünyada da iyilik ver ahirette de iyilik ver ve bizi azabından koru Allah'ım. senden Takva Hidayet İffet geniş rızık istiyoruz belalardan musibetlerden düşmanlardan ve şerlerinden kötü Kaza ve kader den Sana sığınırım. Allah'ım senden hayırların tümünü yakınını uzağını istiyoruz şerrin hepsinden yakınından uzağından bildiklerimizden bilmediklerimizden Sana sığınırım hamd sanadır yardım eden sensin tevekkül Sanadır güç ve kuvvet ancak senindir la havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim .
Allah'ım senden Peygamberimizin istediği şekilde Hayır istiyoruz ve Peygamberimizin sana sığındığı şekilde sana sığınıyoruz Allah'ım sen rabbimsin senden başka ilah yoktur beni sen yarattın ben senin kulunum .sana verdiğim vaadi tutmaya çalışıyorum.Yarattıklarının şerrinden Sana sığınırım büyük ve küçük bütün günahlarımızı İtiraf ediyorum üzerimdeki nimetlerini de itiraf ediyorum günahlarımızı bağışla Şüphesiz senden başka günahları bağışlayan yoktur ya Gafur ya Gafur ya Gafur olan Allah'ım .
Allah'ım senden kalbime senin korkunu sana ulaşma şevkini güçlü bir ilimi doğru düşünmeyi istiyorum. Bütün zararlı şeylerden koruyan sırlarının Sırrı ile günah ve ayıplardan arınmayı ilim ve amellerde hidayete ölmeyi peygamberinin lisanı ile ildirdiğin Hz İbrahim'i kendisi ile imtihan ettiğin kelimelerle sana yalvarıyorum .Ya Rab bizi de Hz İbrahim'in Hz Adem ve Hz Nuh'un hürriyetinin iyilik sahibi olanlarından eyle Allah'ım bizleri Takva sahibi insanların yolunda Allah'ın adıyla Allah'tan gelip yine Allah'a müminlerin Allah'a olan tevekkülü ile gitmeyi nasip eyle Allah bana yeter Ben ona iman ettim ondan Rabbim olarak razıyım ona tevekkül ettim. Güç ve kuvvet ancak Allah'a aittir. Senden başka ilah yoktur Sen her şeyden münezzehsin Seni bütün eksiklerden tenzih ederim muhakkak ki ben Nefsime haksızlık ve zulüm edenlerden oldum ya aliyy Ya Azim Ya Halim Ya Alim ya Semi ya Basir ya mümit Ya Kadir ya hayy ya kayyum Ya Rahman Ya Rahim ya evvel ya ahır ya Zahir ya Batın olan Allah'ım .
Allah'ım bizleri Nur'un ışığı ile sana ulaştır ve sana sadık Kullar olarak yaşamayı nasip eyle .Yarab zikrini dilimize pelesenk eyle nefislerimizi sana itaatkar kıl. Kalplerimizi senin marifetiyle doldur ruhlarımızı cennette cemalini müşahedesi ile nurlandır esrarlarımızı sana yakınlıkla şereflendir dünyada bize züht azığı ver katında daha fazlasını ver Şüphesiz sen her şeye kadirsin kalpler sadece senin yakınlığında karar bulur .bütün Kullar ancak senin ikramında Hayatta Kalır bütün bir varlık ancak sana dayanarak devam eder Ey evliyayı mukarrebini ve sevgili kullarına kendisine duacı kılan Rabbimiz Ey dirilten ve öldüren yakınlaştıran ve uzaklaştıran Ey sevindiren ve üzen Hidayet veren ve saptıran zenginlik veren ve fakir kılan ,kaza ve kaderi yaratan Şüphesiz sen bütün bunları takdir ile ve kudretinle yaparsın senin bu fiillerinin Hiçbirinde Ortağın yoktur benzerin yoktur ya Rahmân ya Rahim senden başka kimin kapısına giderim senden başka kime yönelirim sensin Yüce olan sensin Kerim olan Sensin azim olan senden başka hakiki kuvvet ve kudret yoktur Rabb'im sen varken kime giderim sen hakiki ilahiken kime yönelirim Sen Cömertlik ve kerem sahibi iken kimden isteyeyim Rabbim şikayetlerimi ancak sana iletirim tevekkülüm ancak sanadır. Ey tevekkül edenlerin mercii ,Ey korkanların sığınağı Ey kendisinden ricada bulunanların taleplerini keremi ile karşılayan Ey darda kalanların yüceliği hürmetine kendisinden istediklerini yaratan Ey geniş rızkı ve sonsuz fazileti için Eller açılarak duada bulunulan Allah'ım sen rabbimizsin dualarımızı kabul eyle Rabbim beni sana tevekkül edenlerden eyle sana ulaşmam da korkularımdan kurtar indinde ricamı kabul eyle yaKarip Ya mücib ya Semi olan Allah'ım.
Allah'ım delalete düştük bizi hidayete erdir fakirliğe düştük bizi zengin kıl zayıf düştük bize kuvvet ver günaha bulaştık bizi bağışla ya Nur ya hadi ya Gani Ya Kavi ya Gafur ya Rahim olan Allah'ım bize yardım et ilminden bize hesapsızca ver razı olduğun dinin İslam üzere bizi sabit kıl bizleri kendilerine iyilikler İhsan eylediğin kullarından eyle.
İlahi ya rabbel alemin dünyada itaatine sarılmayı ve isyandan kaçınmayı ahirette cennetine girip cemalini görmeyi azabından Salim olmayı diliyorum ya rab bizleri itaat sahibi Müminler olarak yaşat ve tövbe sahibi Müslümanlar olarak Canımızı al ahiret sorgusunda ayağımı kaydırmadığın kullarından eyle kitabını sağından alanlardan eyle kıyamet gününde bizlere azabından Emin kıl bizleri doğru yola ilet rahmetin ve kereminle bizde de cennetine koy bağışlama ve Hilmin ile bizleri azaptan kurtar ya Berr ya Rahim Ya Halim Ya Kerim olan Allah'ım
Allah'ım bizleri nefsimizle hiçbir fayda ve yarar sağlamadan günümüzü bitirdik biz fakiriz hiçbir şeyimiz yok zayıfız hiçbir kuvvetimiz yok bütün hayırlar senindir Ve her şey sana dönecektir .Rabbimiz bizi emirlerini yerine getirmeye muvaffak eyle Bizlere mükellef kıldıklarını yapmakta yardımcı ol. Bizi senden uzak tutan her şeyden Rahmetinle ve fazileti ile sen de bizi uzak tut .kusurlarımızı ve eksikliklerimizi kereminle ve Rahmetinle gider sana yönelmemiz de kuvvet ile bizi güçlendirir Ya Melik ya Kadir ya Semi ya Basir olan Allah'ım
Allah'ım halimin geçiciliğini ve isteklerimin bitmeyişini sana havale ediyorum Ey amellerimi keremine velütfuna bağlayan Rabbim Ey halimin gizliliğini bilen Rabbim Ey akibetini bilen Yaradanım dualarımı kabul eyle Allah'ım yüzüm sana dönüktür bütün işlerimin Merci sensin Halimi sen daha iyi bilirsin hüznüm ve mutluluğum ise sana ayandır Bel ağrılarım çoğaldı kederim arttı gençliğimi heba oldu açık olan Nasibim kapandı bütün sıkıntılarım birikti isteklerin hep gecikti suçlarının cezası hemen verildi Ey sığınağım ve ilticagahım Ey gizli açık bütün ahvalimi bilen Ey kalbimdekini ve emellerimi bilen Sen bana yardımı eksik etme.Ya İlahi ya rabbel alemin Takatim kalmadı azmim tükendi kuvvetim azaldı basiretim bağlandı. ellerim uzaklaştı hasretim büyüdü hüznüm depreşti Sırların açığa çıktı ibretlik oldum sen sığınağım ve Kurtuluş vesilemsin hüznüm ve Şikayetim sanadır Sen zatın hürmetine dertlerimi gider Ey sırlarımı ve açıkları mı Bilen Allah'ım isteyene Kapın açıktır rızanı kazanmak isteyene verirsin dileyenlerin şikayetleri ve gayeleri sanadır ilahi akan gözyaşlarıma zayıf cesedime Halime ve gençliğime merhamet ey sırlarımın Ali mi Ey her şeyi duyan ve gören Ey en yüksek mertebe sahibi Ey göklerin ve yerin sahibi Ey Esmaül Hüsna'nın sahibi Ey Beka ve devanın sahibi ve devamın yegane sahibi beni geniş merhametinle bağışla Allah'ım kulunun başı derde girdi kapılar yüzüne kapandı doğru yola girmek Onun için zorlaştı huzuruna varamadan ömrü bitti gaflet uykusundan uyanmadan ömrü tükendi bu kulunun halini ancak sen keşfedersin ey dualara cevap veren Ey hesap gününün sahibi Ey raplerin Rabbi Ey azamet sahibi Ya Kerim ya vehhap sen bize ahlakı Kamil sahibi kıl Rabbim münacatı mı geri çevirme isteklerimi reddetme beni Hasretin önünde yalnız bırakma beni kendi kuvvetime ve irademe terk etme acizliğimi merhamet eyle kalbimin nuru azaldı basiretim kapandı şaşırıp kaldım oysa sen sırlarımı bilirsin zarar da fayda da sendendir bu yüzden sıkıntılarını giderecek sensin işlerimi kolaylaştıracak da sensin. ya rab hastalığı artan kuluna şifası azalana çoğalana devası azalana zayıf kalana imtihanın zorlaşana merhamet eyle onun sığınağı maksadı yardımcısı şifası sensin Ey fazileti ve nimetleri ile kullarına kuşatan Ey cömertliği geniş olan Ben kulun senin yanındakine Muhtacım fakirim ve cömertliğini bekliyorum Ben günahkarım bağışlanmamı bekliyorum düşmanlarımın tuzaklarından korkuyorum cesarete ihtiyacım var .Asi ve kötüyüm tövbeye ihtiyacım var. Ellerim açık senin iyilik ve cömertliğini bekliyorum dünya makbuz hanesinde Ellerim bağlı Ellerimi çözecek ve beni senin huzuruna getirecek olan inayetine Muhtacım aç susuz çıplak kaldım doyurmana sulamana ve giydirmene Muhtacım içimdeki ateşi Aşk şarabı ile söndürecek Cennet kaseleri ile sunulan Kevser'le bütün dertlerinden kurtuluncaya kadar sula beni ey Rabbim.
Allah'ım Elem hastalık hüzünden sonra sıhhati veren sensin işte Ben senin kulunum garibim ailemden vatanımdan uzaktayım Umarım ki üzerimdeki bu yük kalkar ve aileme yakın olurum Hayırlı rızıklar ile Nasiplenirim. iyilik ve lütfun ile beni bulur rızan ve merhametin ile beni kuşatırsın ya Allah ya Rab Ya Allah Ya Rab Ya Allah Ya Rab Başı derde giren dostu kalmayan zayıf kalıp bu şekilde sabah akşam inleyen Öz yurdunda garip kalan gidecek yeri olmayan telaşlı ,zamanla hüznü geçmeyen insanların ve cinlerin terk ettiği kuluna merhamet et. Rabbim senden başka ilah mı var Senden başka şu alemde istenilecek makam mı var? Senden Başka kendisinden istenilecek kerem sahibi mi var senden başka fazilet talep edilecek kimse mi var? senden başka şikayette bulun olabilecek Hakim mi var? ey kendisinden başka sığınağı olmayanların sığınağı Ey kendisinden daha iyi komşu bulunmayan senden daha çömert kimse var mı Biz şahitlik ederiz ki Şüphesiz böyle biri yoktur Rabbim sevdiklerim beni üzdü Doktorlar beni yordu yakın düşmanım olan Nefsim Bana eziyet etti sıkıntılarımı ve dertlerim arttı Sen Vedud Rauf Karip ve Mucibsin.
Allah'ım sen yakınımda her şeye kadir iken Derdimi Kime ileteyim .Sen gerçek dost ve yardımcı iken kimden yardım dileğim .Kime İmdat edeyim. Sen Kerim ve ayıpları örten iken kime sığın ayım? Sen kalplerin Doktor iken şu kırık kalbimi kime götüreyim? Sen bağışlayıcı ve Rahim iken Günahlarımı kime itiraf edeyim? Ey Sırların alimi gönüllerin Fatih'i kullarının üzerinde sonsuz kudreti olan her şeyden evvel olan her şeyin helakından sonra baki kalan her şeyin hakiki Efendisi her şeyin üzerindeki kudretinle senden Günahlarımı hesapsızca bağışlamanı istiyorum .Ey her şeyin İdaresi elinde olan kendisine hiçbir şeyin zarar veremediği hiçbir şeyin kendisine menfaat etmediği kendisini hiçbir şeyin aciz bırakamadığı hiçbir şeyden yardım talep etmeyen kendisini hiçbir şeyin meşgul etmediği kendisine hiçbir şeyin benzemediği her şeyin doğrusunu bilen her şeyin hükmünü elinde tutan Rabbim beni her türlü zarardan koru Bana her şeyi kolaylaştır bana her şeyde Bereket ver beni hatalarım yüzünden hesaba çekme her günahımdan dolayı beni sorgulama. Bana her şeyi kolaylaştır bütün hayırları bağışla her şeyin hayırlısını nasip et beni her şeyin şerrinden koru. Ey her şeyden evvel olan Ey her şey den sonra kalan Ey her şeyde varlığı Zahir olan Ey her şeyde varlığı gizli olan Ey her şeyin üzerinde olan her şeyin durumunu bilen her şeye varlığını ilk defa veren her şeyin varlığını devam ettiren her şeyi bilen her şeyi kuşatan herşeyi gören her şeye şahit olan her şeyi gözeten her şeye lütuf ile davranan her şeyin varisi olan her şeyin üzerinde olan her şeyin hükmünü veren Allah'ım . Benim Bütün günahlarımı bağışla Şüphesiz ki sen her şeye kadirsin Allah'ım sen her şeye karşı Aman verensin herkes senin azabından korkar bu sıfatların hürmetine Bütün günahlarımı bağışla ki bana zor hesap nasip etme ey her şeyin hükmünü elinde tutan Allah'ım Şüphesiz sen her şeye kadirsin Allah'ım sen müminlerin ricada bulunduğu tek makam sın rica larımızı geri çevirme Ey dar dakilerin kurtarıcısı bizi kurtar Ey müminlerin velisi bize yardım et Ey tövbe edenlerin dostu bizim ve bütün müminlerin tövbesini son peygamber Muhammed Mustafa el Emin rabbil aleminin dostu Peygamberimiz Hz Muhammed'in tövbeleri ile birlikte kabul eyle. Amin ya rabbel alemin Şüphesiz Allah ve melekleri Peygambere Salat ediyorlar Ey iman edenler siz de ona salat ve selam edin Allah'ım Peygamberimiz Hz Muhammed'e Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e Aline ve ehline ve ashabına salat ve selam eyle Amin velhamdulillahi rabbul alemin.

Kurban

Tefsir-ut Tesnim ve mevlidi nebi
Tefsir-ud Tesnim ve Dipnot

Anfragen und Anregungen bitte direkt an tiav@hotmail.de adressieren. Vielen Dank!
Xobor Einfach ein eigenes Xobor Forum erstellen
Datenschutz