Kabir azabi üzerine Bir Soru

#1 von Alikaraca Hoca ( Gast ) , 26.05.2011 01:20

ahmed b.

mikail23@hotmail.com

Kime: alikarahoca@gmail.com, HMCK Oezdal

selamun aleykum hocam,

Kabir azabini inkar imana zarar verirmi ? Yani inkar eden kafir olurmu ?

Sahih hadisi seriflerde bahsediliyor..Buhari ve muslim gibi..

Birde kuranda Mumin 46 da bahsediliyor.Mufessirlere gore deniyor orada kabir azabi kasd ediliyor.

Dolayisiyla inkar etmek ayeti inkar etmeye giriyormu, yoksa inkar eden ehli sunnetten cikmismi olur ?

Alikaraca Hoca

RE: Kabir azabi üzerine Bir Soruya Cevap

#2 von Kurban/MCK ( Gast ) , 26.05.2011 10:01

Sayin Ali Hoca Efendi, sorunuza cevap olarak az ve öz olarak sunu sizinle paylasma isterim.
a)uran-i kerimde aciktan bu knuda bir delil göstermek imakni yoktur,ancak isaret yollu tefsirler ve hadiis serifler mevcüd oldugunu siz de beyan ettiniz,dogrudur.
Öyleyse hernekadar bu konuda Ehl-i sünnet alimlerine delilleri bize göre dogru ve isabetli ise de
diger bazi mezhep alimlerinin bu konudaki farkli fikirleri vardir.
Bu sebepten hadisiin ve isaret yollu ayetin ifadesi alaya ve inkara varmadan farkli ictihadin varligindan söz etmek yahut bu fikirleri savunmak sadece ehl-i sünnet âlimlerin ictihadina uymamak ve inkar anlamina gelir..farkli ictihaddan dolayi birini tekfir dogru degildir.
Olsa olsa Ehli sünnet disi mudil ve kabir azabini inkar anlamina gelir..
Umulur ki,sorunuza cevap teskil edecek gayretim oldi..Dualarinizi bekliyorum.saygilar..

Kurban/MCK

#3 von Kurban/MCK ( Gast ) , 26.05.2011 10:01

Sayin Ali Hoca Efendi, sorunuza cevap olarak az ve öz olarak sunu sizinle paylasma isterim.
a)uran-i kerimde aciktan bu knuda bir delil göstermek imakni yoktur,ancak isaret yollu tefsirler ve hadiis serifler mevcüd oldugunu siz de beyan ettiniz,dogrudur.
Öyleyse hernekadar bu konuda Ehl-i sünnet alimlerine delilleri bize göre dogru ve isabetli ise de
Bu sebepten hadisiin ve isaret yollu ayetin ifadesi alaya ve inkara varmadan farkli ictihadin varligindan söz etmek yahut bu fikirleri savunmak sadece ehl-i sünnet âlimlerin ictihadina uymamak ve inkar anlamina gelir..farkli ictihaddan dolayi birini tekfir dogru degildir.
Umulur ki,sorunuza cevap teskil edecek gayretim oldi..Dualarinizi bekliyorum.saygilar..

Kurban/MCK

#4 von Gast , 26.05.2011 10:05

Zitat von Kurban/MCK
Sayin Ali Hoca Efendi, sorunuza cevap olarak az ve öz olarak sunu sizinle paylasmak isterim.
a)Kuran-i kerimde aciktan bu knuda bir delil göstermek imakni yoktur,ancak isaret yollu tefsirler ve hadiis serifler mevcüd oldugunu siz de beyan ettiniz,dogrudur.

Çocuk Yetiştirme
[b] ZİKRİN FAYDALARI[/b]