KURTULUS KAPISI

#1 von Manam_1 , 11.08.2011 12:33

Hace Alaüddin Hazretlerinin naklettigine göre,Sah-i Naksibend Hazretleri sunlari anlatmisti:
-Arayis dönemlerimin baslarinda,aralarinda konusan iki kisi gördügümde kendilerini can kulagi ile dinlerdim.Allah Teala hakkinda konusuyorlarsa,sevinir hosnut olurdum.Ancak Allah Teala´dan baska bir seyden bahsediyorlarsa üzülür,kederlenir ve oradan hemen uzaklasirdim.

Rabbim!..Konusmasi,Sen olmayanin
Susmasi,konusmasinin en güzeli...
Rabbim!..Zikri,Sen olmayanin
Gafleti bulunmayani,en iyisi...
Beni kederlendiren,
Istiyakla kendisini arzuladigim Sevgili,
Beni ayakta tutan,sözlerdeki Sevgili...

Iste kardesim,sen de Allah Teala´yi zikirden geri durma,sakin vaktini bosa harcama.Esinle,dost ve kardeslerinle birlikteyken,Allah Teala´nin emir ve yasaklarina yöneltecek konusmalar yapmalisin.Unutma,sahib oldugun vakit ve sayili nefeslerin,kiymetli mücevherler gibidir.Bu yüzden elindeki kiymetli sermayeyi kaybedip,ypksunluk günlerinde muhtac hale düsme!..
´´O gün;artik,insanlara mallarinin yahut evlatlarinin hicbir fayda saglayamayacagi bir gündür.Ancak Allah Teala´nin huzuruna saglam ve temiz bir kalple gelen kimse müstesna..´´
Sah-i Naksibend Hazretleri anlatir:
-Seyyid Emir Külal Hazretlerini görme arzusu gönlümü sarmisti...Onu bir kez daha görebilmek icin Nesef´e dogru yola koyuldum.Ciran Ribati´na ulastigimda,elinde uzun bir sopasi ve basinda da keceden yapilmis bir külahi bulunan bir atliyla karsilastim.Bu zat bana yaklasti;elindeki sopasiyla bana vurup ´´Halil´ i gördün mü?´´diye sordu.
Kendisine cevap vermek istemedim.Ama o zat,tekrar yolumu keserek cevremde dolanip durdu.Kendisine,´´Senin kim oldugunu biliyorum!Gel;Keravül mevkiindeki konaga kadar yol arkadasim ol.´´dedim.O ise sohbet etmek istiyordu.Hic orali olmadim ve kendisine birsey söylemeden yanindan ayrildim.
Seyyid Emir Külal Hazretlerinin yanina vardigimda,´´Nicin yolda karsilasmis oldugun Hizir´a (a.s.)iltifat etmedin´´diye sordu.Ben,´´Evet onun Hizir(a.s.)oldugunu biliyordum ama sizi görmek arzusu ile yola düsmüsken,sizden baskasiyla mesgul olamazdim!..´´dedim.
Iste kardesim,seni irsad etmesi icin kendisine teslim oldugun mürsidini,biricik kurtulus kapisi görmelisin.Baska bir yön bulurum demeyesin!..
Seyh Abdülkadir Geylani Hazretlerinin bir müridi vardi.Adi Ebu Mesud Sibli(k.s.)di.Bir gün mürsidi,Abdulkadir Geylani Hazretlerinin evine gitmisti.O vakit Hizir(a.s.)eve geldi,selamlastilar.Ama o,Hizir´a (a.s.) iltifat etmedi.Hizir(a.s.) kendisini taniyip tanimadigini sorunca o,söyle cevap verdi:
-Taniyorum,sen Hizir´sin.Ancak Seyh Abdülkadir Hazretlerine olan muhabbetim,onun disinda bir naskasi icin bosluk birakmiyor.
Iste kardesim,mürid seyhinin faydali bulutlari,faziletli okyanuslari ve ender bulunan incilerinden yararlanmak icin,devamli seyhiyle beraber olmali.Mürsidinin sevgisi ve muhabbeti disinda kalan hicbir seye gönülden baglanmamalidir.
Hace Alaüddin Hazretlerinin söyledigine göre Sah-i Naksibend Hazretleri söyle anlatmistir:
-Validem Nesef´teydi.Yanina gitmek üzere Buhara´dan yola ciktim.Kuyu basinda,sabah namazini kilan bir gencle karsilastim.Gencin tevazuyla ellerini kaldirip Allah Teala´ya yürekten yakarip dua ettigini görünce amin dedim.Duasini bitirince ona,´´Öylesine güzel,neler istiyordun rabbinden?..´´diye sordum.Gencin,´´Rabbim!..Eger annem ve babam,beni senden alikoyarlarsa bana,onlari görmeyi nasip etme!..´´dedigini duyunca halime sükrettim.

Bana yakin akrabalik,
Uzakliksa onunla Hakka asiklik;
Ben yabanciyim,onlara.
Ugrunda terk ettim
Nefsimi,akrabalarimi,
Hakk´a yakinlik kuranlara
Dostum,iste bunlara...

Iste kardesim,bu ifadeleri ve siirleriyle Sah-i Naksibend Hazretleri aslinda su ayete isaret etmis oluyor:
´´De ki;eger sizin babalariniz,ogullariniz,kardesleriniz,esleriniz,asiretiniz,topladiginiz mallar,kesat gitmesinden korktugunuz ve sevdiginiz meskenler,sizin icin Allah ve Rasulu´nden (sallallahu aleyhi ve sellem) yahut Allah yolunda cihat etmekten daha sevimli geliyorsa; o halde Allah´in (gazap) emrini yerine getirecegini bekleyip gözleyin.Allah fasik bir kavmi hidayete erdirmez.´´

Bir kul,kalbini sadece rabbine yöneltip,yalniz ona itaat etmedikce fasiklik halinden kurtulamaz.Ebu´l Abbas el-Mürsi Hazretlerinin su siiri ne kadar güzeldir:

O´nun evi ve makami kilmazsam
Eger,kalbimi;
Sevilen ve sevenlerden olamam.
O´na ulatirmakta bulamazsaniz
Eger caremi;
O vakit selameti bulamam.

Nitekim hikmetli sözlerden birinde,´´Gercek sevgili,kalpte ortak istemez.Ortak yapilan isleri de sevmez.Iste bu yüzden sevgililer,baskasinin ortak edildigi amelden ve baskasina yönelen kalpten bir sey elde etmezler.´´denilmektedir.

O halde kardesim,sen de kalbini yabancilardan arindir ve onu marifet sirlariyla doldur.Aksi takdirde kalp,varlik alemini göstermeye uygun bir ayna olarak nasil parlayabilir?Kalp sehvetlere bulanmisken Allah Teala´ya dogru nasil yol alabilir?Gafletten arinip temizlenmeyen bir kalp,hangi yüzle Allah Teala´nin huzuruna kabul edilmeyi ümit edebilir ki?!..

Sah-i Naksibend Hazretleri hacca ilk gidisinden sonra,dönüste Nesef yoluyla Kasr-i Arifan´a ulasmisti.Muhterem pederi ise Buhara´da bulunuyordu.Hace Hazretleri bir keresinde,babasini görmek icin kendisine bir haberci geldigini,gercekte Allah Teala´nin ana-babaya saygi göstermeyi emretmemis olsaydi,bu haberciye itibar etmeyecegini söylemisti.Daha sonra binegine binmis Buhara´ya dogru yola koyulmustu.Hace Hazretleri bir müddet yol aldiktan sonra,kendisinde bir hal meydana geldi.Tövbe istigfar etmeye basladi.Bir yandan da söyle diyordu:

-Bu yolun büyükleri,´´Hem bizim muhabbetimizi istiyorsun hem de bizden baskasina yöneliyorsun!..´´diyerek beni azarlayip kinadilar.Ama kullugunu hakkiyla yerine getirmeyen kimse,babam dahi olsa bana yabancidir.

Sah-i Naksibend(k.s.) Sohbetlerinden Bir Güldeste
Hace Ahmed b.Ibrahim b.
Allan es-Sidki el-Maliki-Tasavvuf Klasikleri-Semerkand

Manam_1  
Manam_1

KÖPEK
Her hayrın başıdır ya bismillah…Kalbime bismillah!!!