Hadislerde Mehdi'nin Çikisi Ve Rivayetler

#1 von HMCK/Nakil ( Gast ) , 09.01.2016 22:38

Hadislerde Mehdi'nin Çikisi Ve Rivayetler
• El-Ayyasi kendi senediyle Ali b. Hüseyin (Imam Zeynelabidin)den, Resullullah (SAV)’in şöyle buyurdugunu rivayet ediyor:
Eger dünyanin ömrünün (sona ermesine) sadece bir gün kalmiş olsa, Allah bu günü, ailemden ismi benim ismimle ayni olan bir kişinin zuhur edip zulüm ve haksizlikla dolmuş olan dünyayi adaletle dolduracagı kadar uzatacaktir.
HZ. ALİ (RA)
Hz. Ali (RA) meşhur divanında Hz. Mehdî ve bazı ahirzaman hadîsatından bahsetmiştir. Bu divanın Müştakzade şerhinden aldığımız bir kısmı şöyledir:
Tercümesi: Â yâ oğlum! (...) cûş ettiklerinde (kaynadığında, karıştığında...) Mehdî-i Âdil'e muntazır ol...
• Ebu Besir Imam Cafer Sadik’tan rivayet ediyor:
“..(Allah-u Teala’nin “Ta ki kendilerine vaadedileni görünceye kadar” buyruguna gelince; O Kaim’in kiyamidir, o da saattir” buyurdu.
Saat yakinlasti... (Kamer Suresi, 1)
• Ebu b. Ibrahim Kummi, rivayet etmektedir:
“Allah’in: “O zaman yakinlasti” buyrugu hakkinda soruldu. Imam; Kaim’in zuhurudur, buyurdu.”
• Hazzaz Kumni: Ammar b. Yasir rivayeti: Resulullah (S) Burak’in huzuruna vardigimda arzettim ki: “Ali, Allah için (yolunda) hakkiyla cihat etmistir.” (Efendimiz) buyurdu:
“...Onun bir gaybeti olur, halkin bir kismi ondan vazgeçerken, diger bir kismi sabit kalır. Ahir zamanda ortaya çikar, dünyayi adalet ve hakkaniyetle doldurur, (Kuran’in) te’vili hakkında savaşır; benim, tenzili hakkina savaştiğim gibi, adı benim adimdir ve insanlar içinde bana en çok benzeyendir...”

• Tabersi: Alkeme b. Muhammed el- Hazemi rivayeti, Imam Muhammed Bakir buyuruyor: Resulullah (S) hac etti ve dönerken Gadir-i Hum’da (halka hitaben) önce Allah’a hamd etti ve sonra buyurdu ki:
“Ey insanlar! Inanın Allah’a, elçisine ve... onunla indirilen nura... Biz bazi yüzleri silip arkalarina döndürmeden... Ey insanlar! Allah (Azze ve Celle)’in nuru bana yerleştirilmiştir, sonra Ali’ye, sonra ondan Kaim’e kadarki nesle. O (Mehdi) ki, Allah’in hakkini alir ve bize ait olan tüm haklari (alır)... Biliniz ki, bizden olan son Imam Mehdi Kaim’dir. Onunla olmayan Hak ile olmaz ve onun yanında (indinde) bulunmayan nur olmaz.”
Mehdi'nin Geldigi Dönem
• Islam Peygamberi (SAV):
“Ne zaman, adaletsiz hakimlerin eliyle zulüm ve haksizlik, hile ve dolandiricilik, tüm insanlari ezmeye baslarsa, benim temiz ailemden, benim isim ve nisanimi tasiyan Semavi bir kurtarici kiyam edecek ve huzur her yere yayilacaktir.“
Konstantiniye'de Mesih'le Birlikte Bulunmasi

• Mecma'Ül-Bahreyn ve Matla'ün-Neyyireyn, Yaz: Fahrettin et-Türeyhi (-1085 H./1674 M.)
Mehdi Allah'in hak yola erdirdigi kimsedir. Mehdi Peygamber'in son zamanda gelecegini müjdeledigi, kendi ailesinden olan kimsenin adidir. Yeryüzünü adalet ve esitlikle dolduracak; zulüm ve haksizlikla dolmus, iken. O Konstantaniye'de Mesih ile birlikte olacak. Araba ve Arap olmayan herkese hükmedecek, Deccal'i öldürecek.
...Onlar için dünyada bir aşagilanma (rüsvaylik), ahirette büyük bir azab vardir. (Bakara Suresi, 114)
• Muhammed b. Carir Taberi: Esbat, Süddi’den “Onlar için dünyada rüsvaylik vardir” buyruguna dair:
“Dünyada rezil-rüsva oluslari sudur ki: Mehdi kiyam edip Konstantiniyye’yi fethedince...”
Hz. Isa Mehdi'nin Arkasinda Namaz Kilacaktir
• Ibni Arabi, Muhammed b. Ali et-Tani: (-638H.1241 M.) Teorik irfanin babasi sayilan bu zat yukaridaki ayetin tefsirini yaparken önceki rivayet kaynaklarina ve cümlelere yer verdikten sonra su açiklamayi eklemektedir:
“(Isa’nin) Beyt’ül mukaddes’e girişi ve müsahade yerine varisi, kutub makamindan ayridir. Namazi geciktiren Imam ise Mehdi’dir. Zamanin kutbu oldugu halde namazi geciktirmesinin sebebi; velayet sahibinin Nübüvvet sahibine karsi saygi göstermesidir. Isa’nin onu öne geçirmesinin sebebi ise, Imam’in zamanin kutbu oldugunu bilmesidir. Muhammed (AS) dini üzerine onun arkasinda namaz kılmasi ise; ona iktida ederek zahiren ve batinen feyz elde etmek istediğindendir. Allah daha iyi bilir.”

Mehdi Olarak Adlandirilmasinin Sebebi

• Cabir b. Yezid el-Co'fi, Imam Muhammed Bakir-dan rivayet ediyor:
... Mehdi'nin Mehdi diye isimlendirilmesinin sebebi şudur ki; gizli bir ise doğru yönlendirilecek, Tevrat ve diger Semavi kitapları Antakya'da bir magaradan çikartacak ve Yahudiler arasinda Tevrat'la, Hiristiyanlar arasında Incil'le hükmedecektir.

• Harun b. Maruf; Zamra b. Rabia'dan, Abdullah b. Sevzeb'den rivayet ediyor:
Kuskusuz ki, Mehdi, Mehdi diye adlandirilmistir. Çünkü O, Sam daglarindan bir daga dogru hidayet olunur (yönlendirilir) "Tevrat" kitaplarini oradan çikartir ve onlara dayanarak Yahudilerle münzara eder ve (sonuçta) bir grup Yahudi O'nun eliyle Müslüman olur.

• Muhammed b. Ali es-Sülemi, Imam Muhammed Bakir'dan rivayet ediyor:
Mehdi'nin Mehdi diye isimlendirilmesinin sebebi sudur ki; gizli bir ise dogru yönlendirilecek, halkin gönlünde olan seylere dogru hiyadet olacak... Tevrat'i Antakya'da bir magaradan çikartarak...
• Ma’mar b Hisam, Matar’ül- Verrak’dan, Kab’ül- Ahbar’dan rivayet ediyor:
O Mehdi diye adlandirilmistir, çünkü; O gizli bir ise hidayet edilir (gizli bir isi görevlendirilir), Tevrat ve Incil’i, Antakya denilen bir yerden çikartir...
Mehdi'nin Diger Isimleri
• Ömer b. Zahir rivayet ediyor:
“Birisi, Imam Cafer Sadik’a; “Kaim’e, Emirel-müminin, diye selam gönderebilir miyiz”, diye sordu. Imam buyurdu; “Hayir Allah-u Teala bu lakabi sadece Hz. Ali’ye vermis, ondan önce ve sonra kimse bu lakapla anilamaz.” Adam sordu: “Peki onu ne diye selamlayayim?” Hazretleri: “Selam olsun sana ey Bakiyetullah diyerek” buyurdu.
Yasamini Gizli Sürdürmesi
• Sakr b. Ebi Delf rivayet ediyor, duydum Imam Muhammed Taki buyuruyordu:
Dogrusu su ki, Hasan (Askeri)'den sonra hak üzere oglu Kaim ve muntazar (beklenilen)dir. Sordum: Ey Allah'in Resulü'nün torunu, niçin 'Kaim' adini almistir?
Buyurdu: Çünkü o, unutulmus oldugu ve Imamligi kabul edenlerin çogu kendilerine sirt çevirdikleri bir sirada kiyam edecektir.
Sordum: Onun "muntazar" (beklenen) diye adlandirilmasinin sebebi nedir?
Buyurdu: Çünkü o, yasamini gizli sürdürecek, bu pek uzun sürecek, gelisi pek uzayacak. Ihlasli kimseler ortaya çikisini bekleyeceklerdir...
Görmüyor musunuz ki, süphesiz Allah, göklerde ve yerde olanlari emrinize amade kilmis, açik ve gizli sizin üzerinizdeki nimetlerini genisletip-tamamlamistir... (Lokman Suresi, 20)
• Seyh Saduk: Muhammed b. Ziyad el- Azdi rivayeti, Allah-u Teala’nin su:”... ve size zahir ve batin nimetlerini bol bol verdi” buyrugu hakkinda Imam Musa Kazim’a sordum, buyurdu:
“Zahir (açik) nimet: Zahir (görünen/açik) Imam’dir. “Imamlar içinde gaip olan var midir?” dedim, Buyurdu: “Evet kendisi insanlarin gözünden gaip olur (fakat) zahiri müminlerin kalbinden gaip olmaz... Allah onunla bütün zorluklari kolaylastirir, bütün sertlikleri yumusatir. Onunla yerin hazinelerini ortaya çikartir, onunla bütün uzakliklari yakinlastirir, inatçi bütün zalimleri onunla ortadan kaldirir, tüm kötü seytanlari onun eliyle yok eder... Ortaya çikip zulüm ve haksizlikla dolan dünyaya adalet ve hakkaniyeti hakim kilincaya kadar.”
Iman edip salih amellerde bulunanlar, ne mutlu onlara. Varilacak yerin güzel olani (onlarindir). (Ra’d Suresi, 29)
• Seyh Saduk: Ebu Besir rivayeti, Imam Cafer Sadik buyurdu:
“”Ne mutlu bizden olan Kaim’in gaybet döneminde bizim isimize tutunana, (böyle birinin) kalbi hidayete erdikten sonra sapmaz.... Iste Allah’in buyrugu “Iste mutluluk ve güzel gelecek” buna isarettir”.
• Seyh Saduk :Buna benzer bir haberi ayni Imamdan, ayni ravi ile fakat baska bir senetle söyle aktarmaktadir: (sf. 401)
“Imam buyurdu: Iyi bir sey sordun ey Ümmü Hani; bu zamanin sonunda ortaya çikacak biridir, o bu Ehl-i Beyt’ten olan Mehdi’dir. Onun bir gaybeti (dönemi) olur. O dönemde bazilari sapitir, bazilari hidayet bulur. Ne mutlu sana eger onu görürsen ve ne mutlu onu görenlere ...
Aniden Çikmasi
• Ahmed b. Muhammed Imam Hasan Mücteba'in söyle buyurdugunu rivayet ediyor.
"Dedem Resullullah'a sordum: Biz Ehl-i Beyt'ten Kaim ne zama kiyam edecektir? Buyurdu: Ey Hasan! O, yere ve göge pek agir gelen "o saat" e benzer, aniden / birdenbire zuhur edecektir."
• Kumeyt b. Zeyd el-Esedi, Imam M. Bakir'dan rivayet ediyor.
"Allah'in Resulünden bir konuda (yani Mehdi'nin kiyami hakkinda) soruldu; buyurdu: O, "saat" e benzer, ancak aniden zuhur edecektir."
• Di'bil b. Ali el-Hüzai, Imam Riza'dan rivayet ediyor:
"Resullullah'a; Ey Allah'in Resulü, soyunuzdan olan Kaim ne zaman kiyam edecek, diye soruldu. (Efendimiz) buyurdu; O, 'O saate' (kiyamet olacagi ana) benzer, onun zamanini Allah'tan baskasi bilmez.. Ancak aniden vuku bulur."
• Hazzaz Kummi: Ahmed b. Muhammed b. Münzir, rivayet ediyor:
Ali oglu Hasan buyurdu: Dedem Resulullah’a sordum: Biz Ehl-i Beyt’ten olan Kaim ne zaman zuhur edecektir? Buyurdu: “Ya Hasan, kuskusuz ki onun zuhuru kiyametin olusuna benzer: “… O göklere de, yere de agir gelmistir. O size ansizin gelecektir…”
• Seyh Saduk: Di’bil Hüzai rivayet ediyor: Imam Riza buyurdu: Bana babam aktardi, ona da babasi, ona da babalarindan aktarilmistir:
Peygamber’e soruldu: Ey Allah’in Resulü soyunuzdan olan Kaim ne zaman zuhur edecek, buyurdu: “Onun benzeri kiyamettir, söyle ki: “… onu tam zamaninda ortaya çikaracak olan, yalniz O (Allah)’dur. O göklere de, yere de agir gelmistir, o size ansizin gelecektir…”
• Hazzaz Kumni: Kümeyt b. Zeyd Esedi rivayet ediyor, Imam Muhammed Bakir buyurdu:
“...Kusku yok ki; bizden olan Kaim, Hüseyin ogullarinin dokuzuncusudur... O zuhur eder ve dünyayi adalet ve hakkaniyetle doldurur...
“Ey Resulullah’in oglu peki o ne zaman zuhur edecek?” diye sordum, buyurdu:
“Andolsun ki bunu Allah’in Resulü (S)’ne sordular, buyurdu ki; Onun benzeri kiyamettir: Aniden meydana gelir. (Kiyamet aniden meydana geldigi gibi Mehdi de aniden zuhur edecektir)
• Züraret b A’yur rivayet ediyor:
“Imam Muhammed Bakir’a; Allah-u Teala’nin: “Aniden / birdenbire gelecek olan saatten baskasini beklemezler ki,” buyrugu hakkinda sordum. Buyurdu: Maksat Hz. Kaim’in zuhur “zamanini” beklemektedir...”

Mehdi'nin Ashabinin Kendisine Siginmasi

• Ebu Said Hudri Resulluh'dan rivayet ediyor:
"Mehdi'nin izleyicileri ona siginirlar, bal arilarinin Kraliçe ariya sigindiklari gibi (onun yaninda güven ve huzur bulurlar), o yeryüzünü adalet ve dürüstlükle dolduracaktir."

Mehdi'nin Gelisinde Hiç Süphe Yoktur
• Alaeddin Ali b. Hisam Muttaki Hindi (975 H.): "er-Reddü..." kitabinda söyle diyor:
"Allah'in rahmeti sana olsun bil ki; vaadedilen Mehdi'nin var olusuda hiç kusku yoktur. Üç yüz hadi ve eserde hatta daha fazlasi ile bu kanitlanmistir
• Serif Muhammed b. Resul Berazenci: "el-Isaetü..." kitabinda (s. 184 ve 305) söyle yaziyor:
"Mehdi'nin varligi ve ahir zamanda zuhur edecegi, Peygamber ailesinden ve Fatima ogullarindan olusu, tevatür ölçüsüne ulasan hadislerle açiklanmistir ve bu hadisleri inkar etmenin hiçbir anlami yoktur... Tevatür ölçüsünü asan, dogru ve açik hadislerde, Mehdi'nin Fatima soyundan olup, dünya sona ermeden zuhur edecegi, zulüm ve haksizlikla dolmus olan dünyaya, adalet ve hakkaniyet getirecegi, onun zamaninda Isa Mesih'in gökten inecegi ve onun önderliginde namaz kilacagi kanitlanmis bulunmaktadir."
• Semseddin Muhammed b. Ahmed Sefareyni; Bu konuda bir manzume yazmis ve kendisi de bu manzumeye "Levaih'ül-Envar'ül-Behiyye" adinda bir serh yazmistir. Asagidaki özet açiklamasi bu serhden alinmistir: (C.2, s.74, 76, 86)
"Kiyamet gününün en büyük alametlerinden birisi de, hakkinda tevatür derecesini asacak derecede hadis bulunan bir kisinin zuhur edecegidir. Bu kisi imamlarin sonuncusudur. Hz. Peygamber'den sonra Peygamber olmayacagi gibi, ondan sonra da Imam olmayacaktir. Bu imam, Fatima ogullarindandir... Birçok hadis hafizlari, Mehdi'nin Peygamber soyundan oldugunu kabul etmislerdir, böyle mütevatir bir konuya sirt çevirmek yakisik almaz. Hak ehlinin inancina göre, Mehdi Isa Mesih'ten ayridir. Mehdi, Mesih'ten önce zuhur edecektir. Bu konu Sünni bilginlerin arasinda, onlarin inancindan sayilacak kadar yayginlik kazanmistir."
• Hasan b. Abdullah er-Razi et-Tamimi, Imam Riza babalarina dayanarak Peygamber (SAV)’in söyle buyurdugunu rivayet etmektedir:
“Hakki ifa etmek için bizden olan Kaim kiyam etmedikçe saat (kiyamet) vuku bulmayacaktir. Bu da büyük Allah izin verince olacaktir. Allah(a bakin), Allah(a bakin) ey Allah’in kullari! Suyun, karin üstünde, düse kalka olsa bile Mehdi’ye kosun, çünkü o, Allah’in halifesidir.”
• Asim b. Ebi en- Nücud, Zerr b. Hübeys’ten, Abdullan b. Mes’ud’dan, Resullullah’in söyle buyurdugunu rivayet etmektedir:
“Ehl-i Beyt’imden Mehdi denilen bir kisi gelip, ümmetime hükmetmeden dünya sona ermeyecektir.
Süphesiz o, kiyamet-saati için bir ilimdir. Öyleyse ondan (kiyametten) yana hiç bir kuskuya kapilmayin ve bana uyun. Dosdogru yol budur. (Zuhruf Suresi, 61)
• El-Kenciyy’üs-Safii: Mukatil bin Süleyman ve onu izleyen müfessirler “... ve o kiyamet için bir bilgidir” ayeti hakkinda demislerdir ki:
“O, Mehdidir, zaman sona ermeden zuhur eder ve onun hurucundan (çikisindan) sonra kiyamet olur...”
“Ve istiyoruz ki, yeryüzünde zayiflatilanlara lütfedelim, onlari önderler yapalim, onlari mirasçi kilalim.” (Kasas Suresi 5)
• Abdülhamid b. ebi’l-Hadid: Hz. Ali (A)’in yukaridaki buyrugunun serhine söyle yazmaktadir:
“Sia, buyrugun, ahir zamanda zuhur edip dünyaya hüküm sürecek olan gaip imami vaadettigini düsünüyor. Bizimkiler (sünniler) de diyorlar ki: Bu tüm ülkelere sahip olup yeryüzüne hüküm sürecek olan Imam’in vaadedildigine dairdir. Bundan çikardigimiz sonuç su ki: Böyle bir imam kesin olarak vardir, gaip olup sonra zuhur etse bile. Zamanin sonunda böyle bir Imam’in zuhur edecegi sözünü dogrulamak noktasinda bu buyruk yeterlidir.”
• Muhammed Seybani: “Haberlerimizde Imam Muhammed Bakir ve Imam Cafer Sadik’dan rivayet edilmistir:
Bu ayet (Kasas Suresi, 5); ahir zamanda zuhur ederek zalim ve firavunlari yok edip yeryüzünde dogudan batiya kadar hüküm sürecek, zulümle dolmus iken adaletle dolduracak olan Emir Sahibi’ne aittir (onun hakkinda nazil olmustur).”
Mehdi'nin Çikisini Gökten Bir Ses Haber Verecektir.
“Istesek onlarin üzerine gökten bir mucize indiririz de boyunlari ona egilir.” (Suara Suresi,4)
• El-Mukaddesi es-Silmi: Ebu Ishak Salebi, ebu Hamza Sümali’nin bu ayet hakkinda söyle dedigini rivayet etmektedir:
“...Allah daha iyisini bilir ya bize ulasana göre: O (Mucize) Ramazan ayinin ortasinda gökten duyulacak bir sestir, o ses duyuldugunda “ense yerinden çikar”. (bu tabir, insanin duyacagi korkunun siddetine dair bir kinayedir)
• Nu’mani: Abdullah b. Sen’an rivayet ediyor: Imam Cafer Sadik’in yaninda idim Hamdan ‘dan bir kisinin konustugunu duydum, adam diyordu ki: Su insanlar bizi ayiplayarak: Siz, Sahibü haze’l-Emr adina birisinin gökten seslenecegini mi saniyorsunuz? diyorlar. Imam Sadik arkasina yaslanmisti, dogruldu ve söyle buyurduguna bizzat tanik oldum:
“Andolsun ki bu Allah’in kitabinda mevcuttur: “Istersek onlarin üzerine gökten... onlar boyun egerler” buyrugu ile açiklamistir. Buna göre o gün boyun egmeyen tek kisi bile kalmaz. Dünya halki gökten gelen sesi duyunca iman ederler...”
• Ibn’ül-Mahyar: Hannan b. Südeyr rivayet ediyor: Bu ayet hakkinda Imam Cafer Sadik’a sordum buyurdu:
“(bu ayet) Muhammed ogullari Kaim’i hakkinda nazil olmustur, onun hakkinda gökten çagrida bulunulur.”
• Seyh Tusi: Hasan b. Ziyad Seykal rivayet ediyor, Imam Cafer Sadik (A) buyurdu:
“Kaim kiyam etmeden önce gökten biri seslenir, (bu sesi) perde arkasindaki kadinlar, dogudaki ve batidaki tüm insanlar duyar. Su ayet bu konuda nazil olmustur. “Istersek onlarin... ve onlar boyun egerler.”
• Seyh Saduk: Hüseyin b. Halid rivayet ediyor: Imam Riza kendisine yöneltilen; siz Ehl-i Beyt’ten olan Kaim kimdir? sorusunu söyle yanitladi:
“Ogullarimdan dördüncüsü, cariyelerin hanimefendisinin oglu, onun adina gökten nida edilir ve bu nidayi tüm yeryüzü halki duyar ve bu ses (insanlari) ona çagirir: Biliniz ki; Allah’in Hücceti Allah’in beyti yaninda zuhur etmistir ona tabi olun çünkü hak onunladir ve ondadir. Allah’in “Istesek gökten... ve onlar ona boyun egerler” ayeti buna isaret etmektedir.

Mehdi'nin Efdaliyeti
• Ebu Besir Imam Cafer Sadik (A)’dan o da babalarindan rivayet ediyor, Resullah (SAV) buyurdu:
“Hakikat su ki, ...o en üstünleridir, kiyam edecek olandir.
• Salman-i Farisi rivayet ediyor;
“...içlerinde en iyi yol gösterici, en bilgini ve en üstünüdür.
• Cabir b. Abdullah Ensari rivayet ediyor:
“Peygamber buyurdu: Allah Hüseyin’in soyundan seçti.... En bilginleri, en hikmetlisidir.”
"O Battigi Yerden Dogan Günestir"
• Seyh Saduk: Nezzal b. Sabret'ül-Kufi'den rivayet ediyor: Müminlerin emiri Hz. Ali Sa'aa b. Sevhan ve Esbag b. Nübate'nin sorularina cevaben Deccal ve Dabbetülarz hakkinda genis bir hutbe beyan etmistir. Bu hutbenin bir kisminda söyle buyuruyor:
"... Deccal'i ise... Allah öldürücektir... Bir kisinin eliyle ki Meryem oglu Isa Mesih o kisinin arkasinda namaz kilacaktir.. Bu, günes battigi yerden dogduktan sonra olacaktir, böyle bir zaman tevbe kaldirilacak, kabul edilmeyecek, amel kabul edilmeyecek ve "sonradan iman eden bir fayda elde etmeyecek..."
• Nezzal b. Sabre diyor: Sa'aa b. Sevhan'a imam'in maksadinin ne oldugunu sordum dedi ki:
"Meryem oglu Isa'nin, arkasinda durup namaz kilacagi kimse Itrat'in (peygamber ailesinin) on ikincisi ve Ali oglu Hüseyin ogullarinin dokuzuncusudur. O battigi yerden dogan günestir. Rükn ile makam (Hacer'ül-Esved ile Kabe kapisi) arasinda ortaya çikacak, yeryüzünü temizleyecek, adalet ölçüsünü yerlestirecek ve hiçbir kimse digerine zulmedemeyecek."
Arza Varis Olacaklar Mehdi Ve Ashabidir
Andolsun, biz Zikir'den sonra Zebur'da da: "Süphesiz Arz'a salih kullarim varisçi olacaktir" diye yazdik. 21/105
• Ibni Mahyar: Muhammed b. Abdullah b. Harran rivayet ediyor: Imam Muhammed Bakir buyurdu:
"... Allah'u Teala'nin "... salih kullarim varis olacaktir" buyrugundaki 'salih kullar' Muhammed ogullaridir."
• Seyh Tusi: Imam Muhammed Bakir bu ayetin tefsirine dair buyurdu:
"Bu, müminlere yeryüzünün tamamina varis olacaklarina dair verilmis bir sözdür."
• Tabersi: Imam Muhammed Bakir bu ayetin tefsine dair buyurdu:
"Onlar ahir zamanda Mehdi'nin ashabidir."
• Süleyman Kunduzi: Imam M. Bakir ve Imam C. Sadik buyuruyorlar:
"Ayetteki 'salih kullarim'dan maksat Kaim ve ashabidir."
• Taberi: Abdullah b. Abbas su rivayetini aktarmaktadir:
“Allah-u Teala ezeli ilmine dayanarak Tevrat ve Zebur’da; yeryüzüne Muhammed ümmetinin varis olacagini ve onlari cennete götürecegini, onlarin iyi kullar oldugunu bildirmistir.”
• Kummi: eb’il-Carud rivayeti: Imam M.Bakir yukaridaki ayetle ilgili olarak buyurmustur:
“...Allah, Mehdi ve ashabina yeryüzünün dogularinin ve batilarinin hakimiyetini verir, dini ortaya çikartir ve Allah, o ve ashabinin araciligi ile batil bidatlari ortadan kaldirir, aynen hakkin öldürülmüs oldugu gibi, öyle ki zulümden hiçbir eser kalmaz.”
Müsrikler Istemese De Hak Dini Yeryüzüne Hakim Kilacak
Müsrikler istemese de O dini (Islam'i) bütün dinlere üstün kilmak için elçisini hidayetle ve hak dinle gönderen O'dur. 9/33
Ki O, elçilerini hidayetle ve hak din ile, diger bütün dinlere karsi üstün kilmak için gönderdi. Sahid olarak Allah yeter. 48/28
Elçilerini hidayet ve hak din üzere gönderen O'dur. Öyle ki onu (hak din olan Islam'i) bütün dinlere karsi üstün kilacaktir; müsrikler hos görmese bile. 61/9
• Seyh Saduk: Ebu Besir, Imam Cafer Sadik'in bu ayetle (9/33) ilgili olarak söyle buyurdugunu rivayet etmektedir:
"... Bu ayetin te'vili ancak Mehdi zuhur ettiginde gerçeklesecektir. Kaim ortaya çiktiginda Allah'a karsi kafir veya müsrik olan bir kisi bile kalmaycaktir... Hatta bir kafir veya müsrik bir kayanin içine gizlenmis olsa bile o kaya: Ey mümin benim içimde bir kafir saklanmistir, beni kir ve onu öldür diye haykiracaktir."
• Fazl b. Sazan: Kendi senediyle Imam Muhammed Bakir'in söyle buyurdugunu rivayet ediyor:
"Kaim bizdendir... (Allah'in) yardimi ile müeyyed olup Tayy'ül-Arz edecektir. Yer alti hazineleri onun için ortaya çikacak ve Allah onunla dinini, müsrikler istemese de tüm dinlerin üstüne çikaracaktir."
• Küleyni: Muhammed b. Füzeyl'den rivayet etmektedir: Imam Musa Kazim'a bu ayet (9/33) hakkinda sordum, buyurdu:
"... O Allah ki, Emretti Resulüne vasisinin velayetini, velayet ise hak dindir... O dini Kaim kiyam ettigi zaman tüm dinlerin üstüne çikartacaktir..."
• el-Kenci Safii: Bu ayetin (yukaridaki ayetler) tefsiri ile ilgili olarak Said b. Cübeyr’in söyle dedigini aktarmistir:
“...O Fatima (A) soyundan Mehdi’dir.”
• Seyh Saduk: Abdurrahman b. Selit rivayeti, Imam Hüseyin bu ayetin (yukaridaki ayetler) tefsirine dair söyle buyuruyor:
“...O hak üzere kaim olan imamdir. Müsrikler istemese de, onun eliyle hak dini tüm dinlerin üstüne çikacaktir.”
• Suyuti: Said b. Mansur, ibn’el –Münzir ve Beyhaki Cabir b. Abdullah Ensari’nin bu ayet (yukaridaki ayetler) hakkinda söyle dedigini rivayet etmislerdir:
“...Yahudi, Hristiyan veya baska milletten, Islam’i kabul etmeyen tek bir kisi bile kalmaz... Ve bu Meryem oglu Isa indigi zaman olur....”
Yeryüzüne Mirasçi Kilinanlar Ehl-i Beyt Ve Mehdi'dir
Biz ise, yeryüzünde güçten düsürülenlere lütufta bulunmak, onlari önderler yapmak ve mirasçilar kilmak istiyoruz. 28/5
• Seyh Saduk: Mufazzal b. Ömer rivayet ediyor, Imam Cafer Sadik buyurdu:
Resullulah Ali, Hasan ve Hüseyin'e bakiyordu, gözleri yasararak buyurdu:
"Benden sonra sizler zayiflatilacaksiniz."
Mufazzel diyor: Ey Allah Resulü'nün oglu bunun anlami nedir diye sordum. Buyurdu:"Manasi su ki: "Ve istiyoruz ki.. ve onlari mirasçi bulalim" iste bu ayet kiyamet gününe kadar bizim için geçerlidir."
• Seyh Tusi: Hüseyin b. Ali b. Hüseyin dedesi Ali b. Ebi Talib'in söz konusu ayetin tefsirine dair söyle buyurdugunu rivayet etmektedir:
"Onlar Muhammed ogullaridir, Allah, onlardan olan Mehdi'yi (uzun) çabalarindan sonra görevlendirecek, onlarin aziz (saygin) ve düsmanlarini zelil kilacaktir."
Göklerde Ve Yerde Herkesin Ona Teslim Olmasi
• Ayyasi: Ibni Bükeyr rivayet ediyor; Imam Musa Kazim’a:
“Peki onlar, Allah'in dininden baska bir din mi ariyorlar? Oysa göklerde ve yerde her ne varsa -istese de, istemese de- O'na teslim olmustur ve O'na döndürülmektedirler.” (3/83)ayetiyle ilgili sordum, buyurdu:
“Kaim hakkinda nazil olmustur. Zuhur ettigi zaman yeryüzünün dogusunda ve batisinda (her yerde) Yahudi, Hiristiyan, Sabii, Zindik, Mürted ve kafirleri Islam dinine davet edecektir, kendi istegi ile teslim olanlara namaz, zekat ve müslümanlara emredilen Allah’in vacip kildigi amelleri emredecektir. Teslim olmayanlarin ise boyunlarini vuracak öyle ki doguda ve batida Allah’I birlemeyen hiç kimse kalmayacaktir.”
Mehdi'nin Korunan Bir Ashabi Vardir
• Nu’mani: Süleyman b. Harun el-Icli rivayet ediyor. Imam Hüseyin’dan duydum buyurdu:
“Bu emirin sahibinin (Imam Mehdi’nin) korunan bir ashabi vardir. Insanlarin hepsi onu terketse bile, Allah bu ashabini ona gönderecektir, iste bunlarin haklarinda Allah:
“Bunlar, kendilerine kitap, hikmet ve peygamberlik verdiklerimizdir. Eger bunlari tanimayip-küfre sapiyorlarsa, andolsun, biz buna (karsi) inkâra sapmayan bir toplulugu vekil kilmisizdir.” (6/89) ayetini nazil buyurmus ve yine onlar hakkinda: “Ey iman edenler, içinizden kim dininden geri döner (irtidat eder)se, Allah (yerine) kendisinin onlari sevdigi, onlarin da kendisine sevdigi mü'minlere karsi alçak gönüllü, kafirlere karsi ise 'güçlü ve onurlu,' Allah yolunda cihad eden ve kinayicinin kinamasindan korkmayan bir topluluk getirir. Bu, Allah'in bir fazlidir, onu diledigine verir. Allah (rahmetiyle) genis olandir, bilendir.” (5/54) buyurmustur.
Iblis'in Süresinin Bittigi Gün Mehdi'nin Geldigi Gündür
(Allah) dedi: "Sen muhakkak ki, mühlet verilenlerdensin, o bilinen vakit gününe kadar." (15/37-38)
• Ayyasi: Ishak bin Ammar’in kölesi Vehb b. Cumay’ rivayet ediyor, Imam Cafer Sadik’a sordum; su “Muhakkak ki, sen mühlet verilenlerdensin, o bilinen vakit gününe kadar” ayetindeki gün hangi gündür? Buyurdu:
“Ey Vehb! O günün, Allah’in insanlari diriltecegi gün oldugunu mu saniyorsun? Muhakkak ki, Allah ona bizden olan Kaim’in kiyam edecegi güne kadar mühlet vermistir. Allah Kaimimizi görevlendirdigi zaman Kufe Mescidi’nde iken iblis gelip önünde amuda kalkar ve: Yaziklar olsun bugüne der. (Imam) Iblis’in saçlarindan tutup boynunu vurur. Iste o gün bilinen vakittir.
Seytanin Eziyet Vermesi
• Fazl b. Sazan: Cabiri b. Abdullah Ensari rivayet ediyor:
“Hayber Yahudisi olan Cünbel b. Cünade, Resulullah’in huzuruna vardi… Dedi ki: Imranoglu Musa bize; sizi ve sizin soyunuzdan vasileri müjdelemistir. (Bunun üzerine) Resullullah “Allah sizden inanip…” (Nur /55) ayetinin tilavet buyurdu. Cündel nedir korkulari? Diye sorunca (efendimiz) buyurdu: Ya Cündel! Onlarin her birinin zamaninda bir seytan olur, onlara eziyet eder, sikintiya sokar. Fakat Allah Hüccet’e (Imam Mehdi’ye) zuhur izni verdiginde yeryüzünü zalimlerden temizler ve zulüm ve haksizlik ile dolmusken, adalet ve hakkaniyetle doldurur.”
Allah'in Mehdi'yi Görünmez Ordularla Desteklemesi
Allah, içinizden iman edenlere ve salih amellerde bulunanlara va'detmistir: Hiç süphesiz onlardan öncekileri nasil 'güç ve iktidar sahibi' kildiysa, onlari da yeryüzünde 'güç ve iktidar sahibi' kilacak, kendileri için seçip begendigi dinlerini kendilerine yerlesik kilip saglamlastiracak ve onlari korkularindan sonra güvenlige çevirecektir. Onlar, yalnizca bana ibadet ederler ve bana hiç bir seyi ortak kosmazlar. Kim bundan sonra inkar ederse, iste onlar fasiktir. (Nur Suresi, 55)
• Ebu Mensur Tabersi: Mürsel olarak müminlerin emiri Ali’nin söyle buyurdugunu kaydediyor:
“… Ve Hakk’in va’di yaklasir, o va’d ki; Allah kitabinda: “Allah inanip iyi isler yapanlara va‘detti…” buyrugu ile açiklamistir. Bu; Islam’in sadece ismi ve Kuran’in sadece resmi kaldigi zaman gerçeklesir… Bu gerçeklestiginde Allah görünmez ordulari ile ona yardim eder ve Peygamber’in dinini onun elleriyle (onun vesilesi ile) tüm dinlere üstün kilar, müsrikler hoslanmasa bile…”
• Hz. Mehdi (a.s) uzun bir gaybetten sonra Mekke’de Kabe’nin kenarinda zuhur edecektir. Peygamber’in bayragi, kilici, sarigi ve gömlegi ondadir. Melekler vasitasiyla ona yardim edilecek, Islam düsmanlarini öldürecek ve zalimlerden intikam alacaktir. (Bihar’ul-Envar, c.52, s.279 ve c.53, s.12, Ikmal’ud-Din, c.2, s.367)
• Ayyasi: Züreys b. Abdülmelik rivayeti, Imam Muhammed Bakir buyuruyor:
“Bedir günü yeryüzünde Muhammed (S)’e yardim eden, bir daha da bulunmayan melekler, bu isi sahibi (Mehdi) ne yardim edinceye kadar baska yardimda bulunmayacaklar, bunlar bes bin tanedir.”
Mehdi'nin Ashabi(Arkadaşları)
Nerede olsaniz, Allah sizi bir araya getirir. Bakara /148
• Taberi Sagir: Ebu Besir rivayet ediyor. Imam Cafer Sadik buyurdu:
“Bunu Allah’in Resulü müminlerin emirine imla etmistir ve Mehdi’nin ashabinin sayilarini ve isimlerini belirleyerek kendisine emanet etmistir.
… Bedir ehli (savasçilari)nin sayisi kadar; üçyüz on üç kisidirler. Allah onlari bir cuma gecesi Mekke’ye toplayacak. O cumanin sabahi hepsi Mescid’ül-Haram’da bir araya geleceklerdir. Iste (söz konusu) ayetin yorumu budur… Onlar necip kisilerden, hakimlerden, yöneticilerden ve din bilginlerinden olusur…”
• Fazl b. Sazan: Abdullah b. Sinan rivayet ediyor, Imam Cafer Sadik buyurdu:
“Yataklarindan (evlerinden) kaybolanlar üçyüzonüç kisidir, Bedir ehlinin (Bedir savasina katilan müslümanlarin) sayisi kadardir; Mekke’de sabahlarlar. Allah’in su (yukaridaki) ayeti buna isarettir, onlar Kaim Mehdi’nin sahabeleridirler.”
• Ayyasi: Cabir b. Yezid Cü’fi, Imam Cafer Sadik’in su buyrugunu rivayet etmistir:
“Allah’a andolsun ki; aralarinda ellisi kadin olan üçyüzon küsür kisi daha önce aralarinda sözlesmeden, son bahar bulutu gibi bir araya toplanirlar… Iste Allah’in: “…Nerede olsaniz, sizi bir araya toplar…” buyrugu buna isarettir.
• Ayyasi: Mufazzel b. Ömer rivayet ediyor, Imam Cafer Sadik buyurdu:
“Imam Mehdi’ye izin verildiginde Allah’a Ibranice’deki büyük adiyla (Ibarince isim A’zam ile) seslenir, kendisine üçyüzonüç kisilik sahabe gönderilir, son bahar bulutu gibi bir araya toplanirlar. Onlar velayet ehlidirler. Içlerinden kimi bir gece yatagindan kaybolur Mekke’de sabahlar… Onlar kaybolmuslardir ve su ayet onlarin hakkinda nazil olmustur: … nerede olsaniz Allah sizi bir araya getirir…”
• Şeyh Saduk: Abdülazim Hasani rivayet ediyor: Muhammed b. Ali b. Musa (Imam M. Taki)’a; sizin, Muhammed Ehl-I Beyti’nin, yeryüzünün, zulüm ve haksizlikla dolmus iken adalet ve hakkaniyet ile dolduracak olan Kaim olmanizi diliyorum, dedim, buyurdu ki:
“Allah’in, kendisiyle yeryüzünü küfür ehlinden temizleyip adalet ve hakkaniyetle dolduracagi Kaim’in dünyaya gelisi gizli olur ve insanlarin gözünden gaip olur… Allah, Bedir ehli sayisi kadar olan üçyüzonüç kisilik ashabini dünyanin uzak bölgelerinden bir araya toplar. Iste Allah’in bu ayeti (yukaridaki ayet) buna isarettir. O (Kaim)’nun bu sayidaki ashabi toplandiginda Allah emrini açiklayacak… Duyurusu tekmil olunca da Allah’in izniyle onbinkisi (birden) toplanacak…”
Andolsun, onlardan azabi sayili bir topluluga (veya belirli bir süreye) kadar ertelesek, mutlaka: "Onu alikoyan nedir?" derler. Haberiniz olsun; onlara bunun gelecegi gün, onlardan geri çevrilecek degildir ve alaya almakta olduklari sey de kendilerini çepeçevre kusatacaktir. Hud /8
• Kummi: Hisam b. Ammar babasindan naklen rivayet ediyor, Hz. Ali bu ayet (yukaridaki ayet) hakkinda buyurdu:
“Sayili ümmet, Kaim sahabeleridir. Üçyüzonküsür (kisilerdir).”
• Ayyasi: Abd’ül-A’la Cebeli rivayeti, Imam Muhammed Bakir buyurdu:
“Kaim’in ashab üçyüzonküsür kisidir, Allah’a andolsun ki, onlar, Allah’in kitabinda buyurdugu (Hud/8) sayili ümmettirler. Bir saat içinde bir araya toplanirlar, aynen son bahar bulutlari gibi…”
• Tabersi: Imam M. Bakir ve imam C. Sadik buyuruyorlar:
“Muhakkak ki, sayili ümmet Mehdi’nin ahir zamandaki üçyüzonküsür kisilik ashabidir. Bedir ehli gibidirler. Son bahar bulutunun kisa sürede bir araya geldigi gibi, bir saat içinde bir araya toplanirlar.”
• Nu’mani: Ishak b. Abdülaziz rivayeti, Imam C. Sadik bu (söz konusu) ayetle, ilgili buyurdu:
“Azab: Kaim’in zuhurudur, sayili ümmet: Bedir ehlinin sayisidir ve (onlar da) Mehdi’nin sahabeleridir.”
• Dostlari yigit, secaatli, salih, imanli kisilerdir, ona itaatte gayretlidirler. Nereye ve hangi ise yönelseler mutlaka zafere ulasirlar... (Bihar’ul-Envar, c.52, s.279 ve c.53, s.12 Ikmal’ud- Din, c.2, s.367)
Mehdi Yeryüzünü Esitlik Ve Adaletle Dolduracaktir
• “Size Mehdi’yi müjdeliyorum; halk birbiriyle anlasmazlik ve kavga içinde iken gönderilecek ve yeryüzünü, zulüm ve haksizlik ile dolmus iken, esitlik ve adaletle dolduracaktir.”
• Fazl b. Sazan: Cabir b. Abdullah Ensari rivayet ediyor:
“Hayber Yahudisi olan Cündel b. Cünade, Resullullah (S)’in huzuruna vardi... Dedi ki: Imranoglu Musa bize; sizi ve sizin soyunuzdan vasilerini müjdelemistir. (Bunun üzerine) Resulullah (S) “Allah sizden inanip...“ (Nur Suresi, 55) ayetini tilavet buyurdu. Cündel, “Nedir korkulari?” diye sorunca, (Efendimiz) buyurdu: Ya Cündel! Onlarin her birinin zamaninda bir seytan olur, onlara eziyet eder, sikintiya sokar. Fakat Allah Hüccet’e (Imam Mehdi’ye) zuhur izni verdiginde yeryüzünü zalimlerden temizler ve zulüm ve haksizlik ile dolmusken, adalet ve hakkaniyetle doldurur.
• Ebu Ali Tabersi: Ayyasi kendi senediyle rivayet ediyor: Hz Ali b. Hüseyin (Zeynelabidin) (A) bu ayeti okuyarak söyle buyurdu:
“Onlar (andolsun Allah’a ) biz Ehl-i Beyt’i izleyenlerdir, Allah; bunu onlara bizden bir kisinin eliyle yapacak, O bu ümmetin Mehdisi’dir. Resulullah (S) onun hakkinda buyurmustur ki: Dünyanin sona ermesine sadece bir gün kalmis olsa bile, Allah o günü o kadar uzatir ki; itratimdan ismi benim ismimle ayni olan bir kisi ortaya çikar ve yeryüzünü, zulüm ve haksizlik ile dolmus iken adalet ve hakkaniyetle doldurur.”
• Seyh Saduk: Hüseyin b. Halid rivayeti, Imam Riza’ya: “Ey Resulullah’in oglu! Siz Ehl-i Beyt’ten olan Kaim kimdir?” diye soruldu, buyurdu ki:
“Ogullarimin dördüncüsü, cariyelerin hanimefendisinin ogludur. Allah onun araciligi ile yeryüzünü her türlü haksizliktan temizleyecek ve her türlü zulümden arindiracaktir. Onun dogumu hakkinda (dogup dogmadigina dair) insanlar kusku duyacaklardir. Ortaya çikmadan önce gaip olacaktir. Ortaya çiktigi zaman da yeryüzü onun nuru ile parlayacaktir. Insanlar arasinda adalet terazisi kurulacak kimse kimseye zulmetmeyecektir....”
Peki onlar, Allah'in dininden baska bir din mi ariyorlar? Oysa göklerde ve yerde her ne varsa -istese de, istemese de- O'na teslim olmustur ve O'na döndürülmektedirler. (Al-i Imran Suresi, 83)
• Fazl b. Sazan: Hisam b. Hekem rivayet ediyor Imam Cafer Sadik buyuruyor:
“Kaim (Imam Mehdi) kiyam edecegi zaman adaletle hükmedecek... Bütün haklari sahiplerine geri verecek, müslüman olup imanini itiraf etmeyen hiçbir din ehli kalmayacak. Allah-u Teala su buyrugunu duymadin mi?: “...ve ona teslim olacaktir...”
De ki: "Herkes gözetlemektedir; siz de gözleyip durun. Sonunda, dümdüz (dosdogru) yolun sahipleri kimlermis ve dogru yola ulasan kimlermis, pek yakinda ögreneceksiniz." (Taha Suresi, 135)
. Ibni Mahyar: Isa b. David el- Neccari, rivayeti Imam Musa Kazim buyuruyor:
“Allah’in: “....Düzgün yolun sahipleri kimlerdir ve dogru yolda olan kimdir bileceksiniz” buyrugu hakkinda babama sordum, buyurdu ki: “Düzgün yol Kaim’dir ve dogru yolda olan Mehdi’dir.”
Orada apaçik ayetler (ve) Ibrahim'in makami vardir. Kim oraya girerse o güvenliktedir... (Al-i Imran Suresi, 97)
• Seyh Saduk: Ebu Züheyr b. Sabib, Imam C. Sadik’in ashabindan bazilari, hazretlerinin söyle buyurdugunu rivayet ediyor:
“Allah’in: ”...Ona giren güvene erer” buyrugu: “Kim onunla (Mehdi Kaim ile) biat eder, onun ashabi arasina katilir, elini onun eline sürerse güvende olur.”
Bilin ki gerçekten Allah, ölümünden sonra yeryüzüne hayat verir. Süphesiz Biz, umulur ki aklinizi kullanirsiniz diye size ayetleri açikladik. (Hadid Suresi, 17)
• Nu’mani: Ahmed el-Meysemi rivayeti, ashabindan biri Imam Cafer Sadik’in söyle buyurdugunu aktarmistir:
“Biliniz, muhakkak ki, Allah yeryüzünü ölümündün sonra canlandiracaktir... Yani Allah yeryüzünü, zuhur ettigi zaman Kaim’in adaleti ile canlandiracaktir; sapik yöneticilerin zulme ile ölü (haline) getirilmis iken.”
Mehdi Döneminde Yasanacak Bazi Olaylar
• Imam Sadik (a.s) söyle buyurmustur:
“Süphesiz ki Kaim (Hz. Mehdi) zamaninda bir mümin doguda olsa batida olan kardesi kendisini görür. Hakeza, batida olsa doguda olan kardesi kendisini görür. (Bihar’ul-Envar, c.52, s.391)
• Imam (a.s) dünyanin dogu ve batisini fethedip Islam’i dünyanin dört bir yanina egemen kilacaktir... Allah Teala insanlara öyle bir güç verecek ki, herkes oldugu yerde onun sözlerini duyacak ve Imam (a.s) Islam’a hayat verecektir... (Bihar’ul-Envar, c.52, s.279 ve c.53, s.12 Ikmal’ud- Din, c.2, s.367)
• Resulullah Söyle buyurdu:
“Yeryüzünde hiçbir çadir veya ev kalmaz, illa ki Allah izzetle veya zilletle Islam kelimesini (Kelime-i Sehadeti) ona sokar.” (Mecma-ul Beyan, c.4, s.152)
"Eger mü'minseniz, Allah'in biraktigi (Bakiyyetullah) sizin için daha hayirlidir. Ben, sizin üzerinizde bir gözetleyici degilim." (Hud Suresi, 86)
• Fazl b. Sazan: Muhammed b. Hamran rivayeti: Imam Cafer Sadik buyurdu:
“...Böyle bir durumda bizden olan Kaim ortaya çikar, çiktigi zaman arkasini Kabe’ye yaslar ve yanina üçyüz onüç kisi toplanir. Ilk söyleyecegi ayet su olur: “Eger inanan insanlar iseniz Allah’in biraktigi (Bakiyyetullah) sizin için daha hayirlidir.” Sonra der ki: “Allah’in biraktigi benim, ben O’nun hücceti ve halifesiyim.” Ona teslim olan herkes: “Selam olsun sana ey yeryüzündeki Bakiyyetullah” diye selam verir.”
• Seyh Tusi: Hüseyin b. Ali Hüseyin dedesi Ali b. Abi Talib (A)’in söz konusu ayetin tefsirine dair söyle buyurdugunu rivayet etmektedir:
“Onlar Muhammed (SAV) ogullaridir, Allah, onlardan olan Mehdi’yi (uzun) çabalardan sonra görevlendirecek, onlari aziz (saygin) ve düsmanlarini zelil kilacaktir.”
Mehdi ve mehdiyyet 2:

Kütübü Sitte'de Yer Alan Mehdilik Hakkındaki Bazı Hadisler
Bu bölümde, tarih boyunca çeşitli dönemlerde yaşamış İslam alimlerinin Mehdiyet hakkındaki görüşleri ve eserlerinde bu konuda aktardıkları rivayetlerden bir bölümü aktarılmaktadır.
Bilindiği gibi Kütüb-ü Sitte (Altı Kitap), altı meşhur hadis kitabından oluşan hadis külliyatının tümüne verilen addır. Bu altı kitapta Peygamber Efendimiz'den rivayet edilen hadislerin doğru oldukları konusunda bütün ehl-i sünnet alimleri tarafından tasdik edilmiştir.
Bu nedenledir ki Kütüb-ü Sitte ehl-i sünnet itikadına göre dinde Kuran'dan sonra gelen en önemli ikinci kaynaktır. Öyle ki alimler Kütüb-ü Sitte'nin güvenilirliğine binaen, bu külliyatta yer alan hadisleri inkar etmeyi Resulullah'ı inkar etmekle eş tutmuşlardır. Kütüb-ü Sitte'de Mehdiyet hakkında pek çok hadis rivayet edilmiştir. Yalnızca Kütüb-ü Sitte'de yer alması dahi Mehdiyet konusunun doğruluğu şüphe götürmeyen bir gerçek olduğunu ortaya koymaya yeterlidir.
Kütüb-ü Sitte'deki Mehdiyet ve ahir zamanla ilgili hadislerden bazı örnekleri aşağıda aktarıyoruz:
SAHİH-İ BUHARİ
İmam Muhammed bin İsmail Buhari (810-870)'nin sahih hadis kitabıdır. Kütüb-ü Sitte'nin en önemli kitabıdır. Ehl-i Sünnet alimleri Sahih-i Buhari'yi Kuran-ı Kerim'den sonra İslam dininde en temel ikinci kitap olarak kabul etmektedirler. İçinde 7275 hadis vardır. İmam-ı Buhari bu sahih hadisleri yaklaşık 600 bin hadis-i şerif arasından seçmiş ve Sahih-i Buhari'yi onaltı senede yazmıştır.
Ebu Hureyre (RA)den rivayete göre Resulullah (SAV): "İbni Meryem gökten sizin yanınıza indiği zaman devlet reisiniz kendinizden, namazda imamınız olduğu (İsa da imamınıza iktida ettiği) halde bakalım nasıl olursunuz?" buyurmuştur. (Sahih-i Buhari Muhtasarı Tecrid-i Sarih Tercemesi ve Şerhi, Hadis No: 1406, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, Ankara 1986, c. 9, s. 182)
Yine Ebu Hureyre (RA)den Resulullah (SAV) şöyle buyurdu dediği rivayet edilmiştir:
Hayatım yed inde olan Allah'a yemin ederim ki, muhakkak yakında İbn-i Meryem, Muhammed ümmeti arasında (Muhammedi) bir hakim-i adil olarak (gökten yere) inecektir. (O) salibi (Nasarayı) kıracak, hınzır katl edecek, (zımmilerden) cizyeyi kaldıracak, mal çoğalacak hatta kimse mal kabul etmez olacak. (Sahih-i Buhari Muhtasarı Tecrid-i Sarih Tercemesi ve Şerhi, Hadis No: 1018, Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları, Ankara 1986, c. 6, s. 532)

SAHİH-İ MÜSLİM
Ebul-Hüseyn Müslim bin Haccac Kuşeyri (821-874)'nin sahih hadis kitabıdır. İmam Müslim, hadis alimlerinin en meşhurlarındandır. Hadislerini 300 bin hadis içinden seçmiştir. Sahih-i Müslim, Sahih-i Buhari'den sonraki en temel hadis kitabıdır. Bu iki temel kitap "Sahihayn" olarak adlandırılır.
242- (155)..........: Ebu Hureyre (RA) şöyle demiştir: Resulullah (SAV) buyurdu ki: "Hayatım yed'inde olan Allah'a yemin ederim ki, Meryem oğlu (İsa Aleyhisselam)'ın adil bir hakim olarak sizin içinize inmesi muhakkak yakındır. O, salibi (haçı) kıracak (haça tapınmayı kaldıracak), domuzu öldürecek (domuz eti yemenin haram olduğunu bildirecek), cizyeyi kaldıracaktır. (O zaman) mal o kadar çoğalıp taşacak ki, hiç kimse mal kabul etmez olacaktır. (Sahih-i Müslim ve Tercemesi, Mütercim: Mehmed Sofuoğlu, İrfan Yayınevi, İstanbul 1972, c. 1, s. 206)
243- ..........: Ebu Hureyre (RA) dedi ki: Resulullah (SAV) şöyle buyurdu: "Allah' a yemin ediyorum, Meryem oğlu, adil bir hakim olarak muhakkak inecek, haçı muhakkak kıracak (haça tapınmayı kaldıracak), domuzu muhakkak öldürecek (domuz eti yemenin haram olduğunu bildirecek), cizye vergisini muhakkak kaldıracaktır. (O zaman) genç dişi develer muhakkak terkolunacak, onlara rağbet edilmeyecek, bütün düşmanlıklar, buğzlaşmalar ve hasedleşmeler muhakkak zail olup gidecektir. O, muhakkak mala çağıracak (yahut insanlar mala çağrılacaklar) fakat malı hiçbir kimse kabul etmeyecektir." (Sahih-i Müslim ve Tercemesi, Mütercim: Mehmed Sofuoğlu, İrfan Yayınevi, İstanbul 1967, c. 1, s. 207)
244- ..........: Ebu Hureyre (RA) dedi ki: Resulullah (SAV): "İmamınız (devlet reisiniz) kendinizden olduğu halde Meryem oğlu (İsa aleyhisselam) içinize indiği (imamınıza iktida ettiği) zaman acaba nasıl olursunuz?" buyurdu. (Sahih-i Müslim ve Tercemesi, Mütercim: Mehmed Sofuoğlu, İrfan Yayınevi, İstanbul 1972, c.1, s. 208)
245- ..........: Ebu Hureyre (RA) şöyle demiştir:
Resulullah (SAV): "Meryem oğlu (İsa aleyhisselam) içinize indiği ve size iktida ettiği zaman sizler nasıl olacaksınız?" buyurdu. (Sahih-i Müslim ve Tercemesi, Mütercim: Mehmed Sofuoğlu, İrfan Yayınevi, İstanbul 1972, c .1, s. 208)
246- ..........: Ebu Hureyre (RA) den: Resulullah (SAV): "Meryem oğlu (İsa aleyhisselam) içinize indiği ve sizden (birini) imam yaptığı zaman haliniz nasıl olacaktır?" buyurdu. (Sahih-i Müslim ve Tercemesi, Mütercim: Mehmed Sofuoğlu, İrfan Yayınevi, İstanbul 1972, c. 1, s. 208)
247- (156)..........: Cabiru'bnu Abdillah (RA) şöyle demiştir:
Peygamber (SAV) den işittim, buyuruyordu ki: "Ümmetimden bir taife kıyamet gününe kadar hak üzerinde mukatele ederek muzaffer olmakta devam edecektir."
Nihayet Meryem oğlu İsa iner ve Müslümanların emiri ona: Gel, bize namaz kıldır, der. Bunun üzerine İsa: Hayır, Allah'ın bu ümmete bir ikramı olarak sizin bir kısmınız diğer bir kısım üzerine emirlersizin, der". (Sahih-i Müslim ve Tercemesi, Mütercim: Mehmed Sofuoğlu, İrfan Yayınevi, İstanbul 1972, c. 1, s. 209)

SÜNEN-İ TİRMİZİ
Hadis alimlerinden Muhammed bin İsa Tirmizi (824-893) tarafından derlenmiş sahih hadis kitabıdır. Altı cilttir. Tirmizi, meşhur hadis alimleri ve imamlarından olup, hadis ezberinde şöhrete ulaşmıştır. Aslen, Ceyhan Nehri'nin doğusunda bulunan "Tirmiz" şehrinin Bug köyünde doğmuş, hadis tahsili için, Horasan, Irak, Hicaz gibi yerlere seyahatlerde bulunarak, Muhammed b. İsmail el-Buhari'den ders almış ve aynı zamanda beraberce bazı hadis alimlerinden ilim tahsil etmişlerdir, Ahmed b. Hambel, ed-Daremi ve üçüncü asır hadis alimlerinden yararlanmıştır. Eş-Şemail, el-İlel, et-Tarih ve el-Camiu's-Sahih adlı kitapları bunlardandır. Özellikle onun bu son kitabı, Ehl-i Sünnet'te büyük değere ve şöhrete sahiptir. Aynı zamanda Kütüb-ü Sitte'den de biridir. Bu kitabıyla ilgili birçok şerhler yazılmıştır. Sünen'in dördüncü cildinde, İmam Mehdi aleyhi's-selâm hakkında hadisler nakletmiştir.
Ebu Said El-Hudri (RA) den rivayet edilmiştir; dedi ki: "Peygamberimizden sonra bir hadise baş göstermesinden korktuk ve Resulullah' (SAV)a sorduk, buyurdu ki:
Ümmetimde Mehdi vardır; çıkacak ve beş veya yedi veya dokuz -şübhe eden, ravilerden Zeydi'dir- yaşayacaktır."
Ebu Said diyor ki: "Bu müddet nedir?" diye sorduk ve Rasul- i Ekrem "senedir!" buyurdu ve şöyle devam etti:
"İnsan ona gelecek ve "ey Mehdi! bana da ver, bana da ver!" diyecek; Mehdi de onun esvabını taşıyabildiği kadar dolduracaktır." (Sünen-i Tırmizi Tercemesi, Hadis No: 2333, Mütercim: Osman Zeki Mollamahmutoğlu, Yunus Emre Yayınları, c. 4, s. 92-93)
Abdullah (RA) dan rivayet edilmiştir: dedi ki: Resulullah (SAV) şöyle buyurdu:
"Ehl-i beytimden ismi ismime mutabık olan bir kişi Arablara malik oluncaya kadar dünya sona ermeyecektir." (Sünen-i Tırmizi Tercemesi, Hadis No: 2331, Mütercim: Osman Zeki Mollamahmutoğlu, Yunus Emre Yayınları, c. 4, s. 91)
Abdullah (RA)den rivayet edilmiştir: Resulullah (SAV) buyurdu ki:
"Ehl-i beytimden ismi ismime mutabık olan bir kişi başa geçecektir." Asım diyor ki: Ebu Salih, Ebu Hüreyre'nin şöyle dediğini bize bildirdi: "Dünyanın ancak bir günlük ömrü kalmış olsa, onun başa geçmesi için Cenab-ı Allah o günü behemehal uzatır." (Sünen-i Tırmizi Tercemesi, Hadis No: 2332, Mütercim: Osman Zeki Mollamahmutoğlu, Yunus Emre Yayınları, c. 4, s. 92)
Ebu Hureyre (RA) den rivayet edilmiştir; Resulullah (SAV) buyurdu ki:
"Benliğime hakim olan zata yemin ederim ki, Meryem'in oğlunun adaletli bir hakem olarak size inmesi pek yakındır. O, Haç'ı kıracak (haça tapınmayı kaldıracak), domuzu öldürecek (domuz eti yemenin haram olduğunu bildirecek), cizyeyi kaldıracak; mal (o nisbette) çoğalacak ki, kimse onu kabul etmeyecektir." (Sünen-i Tırmizi Tercemesi, Hadis No: 2334, Mütercim: Osman Zeki Mollamahmutoğlu, Yunus Emre Yayınları, c. 4, s. 93)
SÜNEN-İ EBU DAVUD
Hadis alimlerinden Hafız Ebu Davud Süleyman bin Eş'as Sicistani (817-888)'nin sahih hadislerden derlediği kitabıdır. Kitap, 4800 hadisten oluşmaktadır. İmam aslen İran'ın Sistan şehrindendir. Genç yaşta ilim tahsil etmek için seyahatler yapmış, Zehebi'nin, nakline göre Hicri 220 senesinde Bağdat'ta Ahmed İbn-i Hanbel'den ilim tahsil etmiştir.
Birçok muhaddisten de hadis dersleri alarak büyük hadis alimlerinden biri olmuştur. Kendisinden, Tirmizi, Nesai, hatta üstadı Ahmed İbn-i Hanbel-bile hadis nakletmişlerdir.
Daha sonra birçok şehirde ikamet ettikten sonra, Abbasi halifelerinden el-Vasik'in daveti üzerine, Basra'ya yerleşerek burada vefat etmiştir. Onun, hadisle beraber başka konularda da eserleri bulunmaktadır.
Eserleri arasında meşhuru da Kütüb-ü Sitte'den olan, "Sünen-i Ebu Davud" adıyla bilinen, Sünen'idir. Nakle göre, Peygamber-i Ekrem sallâ'llâu aleyhi ve alih'in sünnetini muhafaza etmek için yarım milyon hadis arasından bu kitaptaki hadisleri seçerek derlemiştir.
Müellif bu kitabında, Mehdi ile ilgili babının "Kitabu'l-Mehdi" bölümünde; Mehdi'nin özellikleri, zuhurunun alametleri, zuhurundan sonra neler yapacağı konularıyla ilgili olarak, on üç hadis nakletmiştir.
4284 ...Ümmü seleme (RA) şöyle demiştir:Resulullah (SAV)'i şöyle buyururken işittim:
"Mehdi benim ailemden, Fatıma'nın oğullarındandır."
Abdullah b. Cafer şöyle demiştir:
Ebu Melih'i, Ali b. Nüfeyl'i överken ve onun iyiliğini söylerken diledim. (Süneni Ebu Davud Terceme ve şerhi cilt. 14, Şamil yayıncılık, K. el-Mehdi (35), s. 402)
4285 ...Ebu Said El Hudri (RA)'dan rivayet edildiğine göre,
Resulullah (SAV) şöyle buyurmuştur:
"Mehdi ben(im neslim) dendir. O açık alınlı ve ince burunludur. Dünyayı zulümle dolduğu gibi adaletle dolduracak ve yedi sene hüküm sürecektir." (Ahmed, b. Hanbel II-291, III-17) (Süneni Ebu Davud Terceme ve şerhi cilt. 14, Şamil yayıncılık, K. el-Mehdi (35), s. 404)
4283 ...Ali (b. Ebi Tabil) (RA)'dan; Resulullah (SAV)'in şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir.
Dünyanın ömründen sadece birgün kalsa bile, Allah (c.c.) benim ehl-i beytimden bir adam gönderecektir. O dünyayı, (daha önce) zulümle olduğu gibi, Adaletle dolduracaktır. (Süneni Ebu Davud Terceme ve şerhi cilt. 14, Şamil yayıncılık, K. el-Mehdi (35), s. 402)
4286 ...Resulullah (SAV)'in hanımı Ümmü seleme (RA)'dan Resulullah'ın şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir.
"...Halife olan zat (Mehdi) malı taksim edecek. İnsanlardan bir kısmı, Peygamberlerinin Sünneti ile amel edecek, İslamiyet yeryüzüne tamamen yerleşecek..."
Ebu Davud derki:
"Bazıları Hişam'dan rivayetle, "dokuz sene" bazıları da "yedi sene" dedi. (Sünen-i İbni Mace Kitabü-l'fiten Tercemesi ve Şerhi-Kahraman Neşriyat, cilt 10, Mütercim: Haydar Hatipoğlu, K. el-Mehdi (35), Bab 8, s. 405)
4282 ...Bize Müsedded haber verdi. Onlara Ömer b. Abid haber vermiş. Bize Ebu Bekir, yani İbn-i Ayaş haber verdi. (H) (bu işaret değişik senetleri belirtmek için konulur), bize Müsedded haber verdi, bize Sufyan'dan Yahya haber verdi (H). Bize Ahmed b. İbrahim haber verdi. Bize Ubeydullah b. Musaa haber verdi. Bize Zaide haber verdi. (H) Bize Ahmed b. İbrahim haber verdi, bana Ubeydullah b. Musa Fıtri'dan haber verdi, dedi (Rivayetlerdeki) mana aynıdır. Bunların hepsi Asım'dan, Asım, Zir'den o da Abdullah b. Mes'ud (RA) vasıtasıyla Resullulah (SAV)'den rivayet etmiştir:
Resulullah (SAV) şöyle buyurmuştur:
"Dünyada sadece bir gün kalsa, -Zaide, hadisinde şöyle dedi- Allah o günü uzatır da - sonra bütün raviler ittifak ettiler- O günde Benden veya ehli beytimden, adı adıma, babasının adı da babamın adına uyan bir adam gönderir."
Fıtr hadisinde şu ilave vardır:
O şahıs "dünyayı, zülümle dolduğu gibi, adaletle dolduracaktır". Süfyan hadisinde şöyle dedi, "Araplara, adı adıma uyan ehl-i beytimden biri hakim olmadıkça dünya son bulmayacak, -veya gitmiyecektir". (Süneni Ebu Davud Terceme ve şerhi cilt. 14, Şamil yayıncılık, K. el-Mehdi (35), s. 400)
SÜNEN-İ İBNİ MACE
Hadis alimlerinden Ebu Abdullah Muhammed bin Yezid (824-886)'in sahih hadis kitabıdır. İbn-i Mace, meşhur hadis imamlarından olup, hadis ilimlerini araştırmak için Gaz-vin'den Bağdat, Basra, Mekke, Kufe, Şam, Mısır ve Rey gibi şehirlere seyahatler yapmıştır.
Tarih, tefsir ve hadis ilmi sahasında birçok eseri vardır. En meşhur kitabı, iki ciltlik Sünenü'l-Mustafa'dır ki Sünen-i İbn-i Mace olarak tanınmaktadır. Ehl-i Sünnet'in, Kütüb-ü Sitte diye anılan hadis kaynaklarından biridir. Bu kitabının, "el-Fiten" babının bir bölümünde, İmam Mehdi aleyhi's-selâm ile ilgili hadisleri nakletmiştir.
(4085) "...Ali (RA)'den rivayet edildiğine göre; Resulullah (SAV) şöyle buyurdu, demiştir:
El-Mehdi, bizden, Ehl-i Beyt'tendir. Allah onu bir gecede islah eder (yani tevbesini kabul eder veya feyizler ve hikmetlerle donatır.)" (Sünen-i İbni Mace Kitabü-l 'fiten Tercemesi ve Şerhi- Kahraman Neşriyat, cilt 10, Mütercim: Haydar Hatipoğlu, Bab: 34, s. 348)
(4086) "...Said bin el-Müseyyeb (RA)'den; şöyle demiştir:
Biz (mü'minlerin anası) Ümmü Seleme (RA)'nın yanında idik. Bir ara Mehdi hakkında müzakere yaptık. Bunun üzerine Ümmü Seleme (RA): Ben, Resulullah (SAV)'den işittim, buyurdu ki:
Mehdi (kızım) Fatıma'nın veled (nesl)indendir." (Sünen-i İbni Mace Kitabü-l'fiten Tercemesi ve Şerhi- Kahraman Neşriyat, cilt 10, Mütercim: Haydar Hatipoğlu, Bab: 34; s. 349)
(4087) "...Enes bin Malik (RA)'den; şöyle demiştir:
Ben, Resulullah (SAV)'den işittim, buyurdu ki:
Biz Abdulmüttalib'in çocukları cennet halkının büyükleriyiz. Ben, Hamza, Ali, Ca'fer, Hasan Hüseyin ve Mehdi." (Sünen-i İbni Mace Kitabü-l'fiten Tercemesi ve Şerhi- Kahraman Neşriyat, cilt 10, Mütercim: Haydar Hatipoğlu, Bab: 34; s. 349)
(4088) "...Abdullah bin el-Haris bin Cezi' ez-Zübeydi (RA)'den rivayet edildiğine göre; Resulullah (SAV):
Doğudan bir takım insanlar çıkacak ve Mehdi için ortam hazırlıyacaklar, buyurdu. O, Mehdi'nin hükümdarlığını kasdeder. (Sünen-i İbni Mace Kitabü-l'fiten Tercemesi ve Şerhi- Kahraman Neşriyat, cilt 10, Mütercim: Haydar Hatipoğlu, Bab: 34; s. 350)
(4082) "...Abdullah (bin Mes'ud) (RA)'den; Şöyle demiştir:
(Resulullah):
...Bu (Emir) insanlar yeryüzünü daha önce zulüm ile doldurdukları gibi yeryüzünü adaletle dolduracaktır. Artık sizden kim o güne yetişirse kar üstünde emeklemek suretiyle de olsa onlara varsın (katılsın), buyurdu." (Sünen-i İbni Mace Kitabü-l'fiten Tercemesi ve Şerhi- Kahraman Neşriyat, cilt 10, Mütercim: Haydar Hatipoğlu, Bab: 34; s. 347)
(4077) "...Ebu Ümame el-Bahili (RA)'den; şöyle demiştir:
Resulullah (SAV) bir kere bize bir konuşma yaptı. Konuşmasının çoğu bize Deccal'ı anlatan ve bizi ondan sakındıran buyruk teşkil etti idi. Buyruğunun bir bölümü şu idi.
...Bunun üzerine Ümmü Şerik bint-i Ebi'l-Aker:
Ya Resullullah! Peki o gün Araplar nerede olacak? Diye sordu:
Araplar o gün azdır ve büyük çoğunluğu Beytü'l-Makdis (Kudüs)te bulunacaktır. İmamları da salih bir adam (olacak)dır. Sonra imamları (Mescid-i Aksa'da) öne geçip onlara sabah namazını kıldıracağı sırada sabahleyin onların üzerine İsa bin Meryem (a.s.) inecektir. Bunun üzerine İsa (a.s.) 'ın öne geçip cemaate namaz kıldırması için imam geri geri yürümeye başlayacak. Fakat İsa (a.s.) elini omuzları arasına koyarak: Öne geç de namaz kıldır. Çünkü kamet senin için getirildi, diyecektir. Bunun üzerine imamları onlara namaz kıldıracak...
...Resulullah (SAV) (konuşmasına devamla) buyurdu ki: İsa bin Meryem (a.s.) benim ümmetim içinde (Muhammedi), adaletli bir hakim ve (yönetimde) adil bir imam olacak, haçı kırıp ezecek (haça tapınmayı kaldıracak) ve domuzu öldürecektir (domuz eti yemenin haram olduğunu bildirecek). (Zimmilerden) Cizyeyi kaldıracak ve zekatı terkedecektir. Artık ne koyun, keçi, sığır sürüsü ne de deve sürüsü üzerine zekat memuru çalıştırılmayacaktır. Düşmanlık ve kinde kaldıracaktır. Zehirli olan her hayvanın zehri de sökülüp alınacaktır. Hatta küçük oğlan çocuğu, elini yılanın ağzına sokacak da yılan ona zarar vermeyecektir. Küçük kız çocuğu da arslanı kaçmaya zorlayacak da arslan ona zarar vermeyecektir. Kurt, koyun-keçi sürüsü içinde sürünün köpeği gibi olacaktır. Kap su ile dolduğu gibi yeryüzü barışla dolacaktır. Din birliği de olacak, artık Allah'tan ba&#

HMCK/Nakil

LEVLE'S-SENETÂN LE HELEKE'N-NU'MÂN"/Şii ve Süni KAynakları Guvenilmez Demek Mi?,Anlamadım.Varsa var yoksa yok.
Haza Risaletün Fi Mana Nefsil Emr