Ey Oğul 44-60

#1 von Kurban , 10.08.2020 07:22

Ey Oğul
Ey Oğul ,sair aylar da dahi oruç tutucu ol. Hz.Rasülüllah buyurdu ki her kim her aylarda perşembe ve pazartesi günleri oruc tutsa Hak teala hz.leri ol kula yediyüz yıllık sevab ihsan eder. Ey Oğul "Eyyamı bıyz" günlerin de oruç tut Ashabı kiram hz.leri her ayda tutarlar idi.Emiriil müminin hz.Ali kerremallahu veche hz. leri rivayet eder ki bir gün hz. rasülüllah a.s mın yanına vardım.Ya Ali Cebrail a.s geruç tut.bana etti.
Ya Rasülallah her ayda üçgün oruç tut.Ben ettim Ya karındaşım cebrail hangi günler tutayım.etti; her ayın onüçü,ondördü ve onbeşi oruc tut.Her kim bu üçgünü tutarsa Hak teala hz.leri ol tuttuğu gün on yıl oruc tutmuşca sevab ihsan eder.İkinci gününe otuz yıl oruc tıtmuşca sevab ihsan eder.Üçüncü gününe yüzyıl oruc tutmuşca sevab ihsan eder.Ya Ali Eyyamı bıyz işte budur.
Ben ettim Ya Rasülallah niçun bu günlere eyyamı bıyz derler.Olvakit Rasülü ekrem s.a hz.leri buyurdu ki ol vakit kim hz. Adem a.s ma cenneti ala dan çıkub yer yüzüne itti.Ol anda vücudu birden bire karardı hz. cebrail a.s gelub itti.Ya Adem vücudunu evvelki gibi beyaz olmasını istermisin. Eğer isterisen her ayın on üçüncü,ondördüncü ve onbeşinci günleri oruç tut.Ol vakit Hz.Adem a.s evvel günü oruç tuttu.Vücudun üç bölükte bir bölüğü ağardı.İkinci günü oruç tuttu.vücudun üçte ikisi ağardı.üçüncü günü oruc tuttu.vücudunun tamamı ağardı.Bu oruca bu günlere "Eyyamı bıyz" derler.
Ey Oğul.
Hemen kudretin var iken oruç tutagör.Zira oruç tutan kişilere hz. peyğamber a.s şefaat eder. Hz. Rasül a.s buyurdu ki oruç sen hoşnud olduğun kişileri hz Rasülüllah as. şefaat eder.Hz. Rasülülah a.s buyurdu ki yarın kıyamet günün de oruç bir güzel süret de gele. Hak teala hz.leri hıtab edub buyururu ki, Ya Oruç sen hoşnud olduğun kişileri ali cenneti al götür diye ..ondan sonra yine hak teala buyura ki, Ya oruç dile benden ne dilerisen,Ol zaman oruç ede:
Ya Rabbi dilerim ki bu kiişilerin başına taç ve arkasına rida ve huri ğilman ile nimetlendire..ve yetmiş cehennem azabına layık olmuş kişi ol kimse içun bağışlana.
Ve bir Buraka bindire..Sıratı yıldırım gibi geçip Firdevsi alada Hz.Rasülü a.s a komşu eyle..Ve kendi cemalinle mesrur edesin.diye Hak teala buyurur ki Ya oruc cümle dedikleini kabül eyledim.Oruc ede..Ya rabbi bu nimetlerin ahiri gani diye..
Hak teala Hz.leri buyura ki Ya oruc bu kişilerin her bir erine cennet de yetmiş bin şehir verdim.Ve her şehir de bin köşk verdim.
Kızıl yakutdan, lü'lüden ve zebercedden ol kişilere ihsan eyledim,buyura.
Ey oğul muharremde ve aşura günlerin de oruc tuta gör.
Rasülüllah s.a buyurur.Her kim aşura günlerin de yani dokuzuncu ve onuncu ve on birinci günlerin de oruc tutsa bin kere hac ve bin ömre ve bin kere şehid sevabı verilur.
Ve dahi mağrib ile meşrik arasın da her nekadar sevab işlenurse ol kadar sevab o üç gün tutan kişinin defteri amaline yazılur..
Ve hak teala cenneti ala da incuden veyakutdan yetmişbin köşk verilur
Ve ol kimsenin vucudu cehenneme haram olur.Ve cehenneme kapuları haram olur.
Ve cennetin kapuları ol kimsecün açılır.Hangi kapudan dilerse girer.Ve dahi bin kul azad etmişce sevab ihsan eder.
Muharremin onuncu aşura günü yalınız bir gün oruc tutulmaz .Zira tRasülüllah a.s yalınız muharremin onuncu günü oruc tutmayı nehi etmiştir.
Zira taifeyi yahud ol güne hurmet ederler.Ol kavme teşbih olmamak içun yalınız onuncu günü tutmayub dokuızuncu ve onuncu
ve onbirinci günleri ni beraber tutmak lazımdır.Her kim aşura günü merhamet ve şefkat edub bir yetimin başını sıvasa
Hak teala hz.leri ol yetimin başındaki saçlar sayısınca cenetde derece ihsan eder.Ve yine ol günler de bir fukaraya taam yedirse ümeti muhammedin küllisine bir ihsan ede.Taam yedirmişce sevabihsan eder.
Ve yine aşura günlerinde bir fukeranın orucunu açtırub iftar ettirse Hak teala hz.leri ümmeti muahmmedin küllisine iftar ettirmişce sevab ihsan eder.
Ey Oğul!
Bir kaç ey orucu bozar.Hz.Rasülü ekrem s.a buyrdu ki ğıybet etmek ve koğuculuk etmek ve yalan yere yemin etmek ve na mahreme şehvet nazarı ile
bakmak.İşte bunlar orucu bozar.Bir kişi erden ve avretden ğıybet eylese yarın kıyamet günün de ol kimsenin dili yirmi arşın uzar.ve naşe enlerin çiğine derler.Neuzu billah...
Ey oğul!
Bil ki Hak teala cümleden evvel aklı yaratdı.

Hz.Rasül a.sbuyurdu,Hak teala hz.leri yarattiği aklı yaratdı,nuru içine koydu.ilim aklı tenine giydirdi.Fehmi aklın canına verdi.
Zühdü ve takvayı koydu.İhlası yüzüne verdi.Harisliği kulağına verdi.Ve gerçekliği diline verdi. Cömerdliği eline verdi.
Ve tevekkülü beline verdi.Ve korkuyu belinden aşağı verdi.Ve ümidi belinden yukarıya verdi.Ondan sonra Hak teala hz.leri hıtab edub buyurdu ki;
Ey akıl kaldır başını hacet dile vereyim.
Ol Vakit akıl itti;
Ya Rabbi senden hacetim oldur ki;
ben fakiri keremi lütfunla yarlığayasın..
Beni hangi kuluna nasib eylersen,ol kulunu dahi yarlığayasın.
Hak teala hz.leri celle celaluhu azameti şanıyla buyurur ki Ey benim feriştehlerim.Sizler şahid olun.
Hangi kuluma aklı ruzi kıldım,Ol kulumu yarlığadım.Ve hangi kişi de kim akıl ola, her işi olo kimse akılane ..nitekim Hak teala
hz.leri.Kuranı kerimin de "ve emma men hafe makame rabbihi ve nehannefse anil heva fe innecennete hiyel me va.."buyurdu.Ondan sonra Hak
teala hz.leri Nefsi yaratdı.Cehli tenine giydirdi.Ve şehveti gözüne verdi.Ve tamahı boğaına Ve yalanı diline verdi.Ve kendini görmeyi göğsüne ve hırsı karnına verdi.
Ve zülümü beline ve hışımı eline verdi.Ve murdarlığı fercine verdi.Ve fesadı ayağına verdi.Şekjiyi belinden aşağıya verdi.Ve fesadı ayağına verdi.
Ve şirki belinden yukarıya verdi.Ondan sonra Hak teala hz.leri buyura ki,Ey benim feriştehlerım.sizler şahid olun kimki benim emrimi tutmayub
nefsine uya.Ben anı tamuya koyarım.nitekim Hak teala hz.leri kuranı kerimin de "fe emma men tağa ve asaral hayateddünya fe innel cahime hiyel me va"buyurdu.
İmdi her kişi aklına tanışub da işleye..Eğer tanışmaz işler ise ol iş ileru gitmez.Nefse uymuş olursun.
Nefse uyub Hak tealanın emrini tutmayub terk edenlere Hak teala hz.lerinin feriştehleri şahid olmuştur.O kimse tamulukdur.
İmdi nefis ulu düşmandır.Kurtulmak istersen haer eyle.Aklı elden koma.Zira Hak teala yı akıl ile bildiler.Ve peyğamberler akıl ile oldüler.Ve cennet amelini akıl ile
işlediler.Ve şol kimseler kim hak teala hz.lerinin rahmeti irişur.Akıl sahibleri olanlara ve cennete dahil olur.
Akıl sahibi olanlar ve şol kimseler ki akılları irmez.Allahu teala hz.lerine ve peyğamberlerine inanma onlar kafirler dir.Veyahud islam olmuş amma daim nefsinin arzusun da dır.Onların adı heman müslünmandır.Hak teala hz.leri Kuranı kerimin de onların hakkın da buyurur."Ülaike kel enami bel edallu"Yani nefsine uyan kişi dört ayaklı hayvandan dahi adaldir.demek olur.
Ey Oğul
Hak teala haz.lerii Adem a.s mı yaratdığı vakit Cebrail a.s aklı ve imanı ve hayatı Adem a.s ma getürdü.Kim üç hediyenin birisini kabul etsun dedi.
Ol vakit Adem a.s aklı kabül eylei.Pes Cebrail a.s imana ve hayaya gidin dedi.Ol vakit iman etti,Hak teala hz.leri bana emir etti.Dahi ferman etti.İman gande ise bende onda olam.Pes ol zaman üçü dahi kaldı.İmdi Hak teala hzleri kime ki akıl vere imanı ve ne haya vere..e hayatı dahi beraber vere.kime ki akıl vermeye ne iman vere.
Hikaye:
Bir gün Haseni Basri rahmetullahi aleyh hz.leri ne bir hatun gelub etti.
Ya İmamı, din temizliği nedir?
Ve din cevheri nedir*
Din hazinesi nedir?
Hasanı Basri hz.etti:
Siz söyleyin biz de öğrenelim.
Hatun etti:
Din temizliği abdest almaktır.
Din gevheri Hak teala hz inden korkmaktır.Ve din kuvveti namazdır.
Din cevheri hayadır.
Nitekim Hak teala hz. haya eden kulunu medih etmiştir.Ve din hazinesi ilimdir.İmdi her kimin abdestli olmasa dini temiz olmaz.
Ve her kimin hayası olmasa dinin cevheri olmaz.Ve herkimin Hak teala korkusu olmasa dinin gevheri olmaz.
Ve herkim ilimi olmasa dinin hazinesi olmaz.Pes Hasanı Basri Bu hatunun sözüne hayran oldu.
Zira kim hak söylemedi ve dahi imanı dürlü dürlü temsil ederler.
İman bir kalaya benzer.Pes evveli kati altundan,ikincisi kati gümüşden.üçüncü kati demirden .Dördüncü kati tuncdan.
beşinci bakır dan ..imdi haramı içeriye koyub
harab etmeyesun.Pes haram dediniz..Oda Şeytan aleyhillane dir.
Bakır dediğmiz bar edebdir.Bir kimsenin edebi olmasa her halde ol barudan şeytan geçer.Eğer edebi var ise Şeytan içeruye uğrayamaz.
Ol kimsenin imanı halas bulur.Demir dediğimiz Ten dir.Tunc dediğimiz farzdır.Gümüş dediğimiz Allahu teala hz.lerine ihlasdır.
Altun dediğmiz Allahu tealaya yakınlıktır.Her kim ki edebi vardır sünnete yol bulur.Sünneti tutsa ihlasa yol bulur.İhlası olan Hak teala hz.lerine
yakına yol bulur.Yakını olan Hak teala hz.lerine yol bulur.
Bir kimse edebi gözetmezse Sünnete yol bulmaz.Kimki sünneti tutmaz farza yool bulmaz.Kimki farzı tutmaz İhlasa yol bulmaz.Kimki verdiğini Allah teala için verse sevdiğini hak teala içun sevse vaad ettiğini tanrçün vaad etse ol kimsenin imanı tamam olur.
Bir kimsenin hulukı güzel olsa imanı kamil olur.Rasülüllah a.s buyurur ki Ey Ümmeti mashabım,sizin ziyade imanı kamil olanınız ol kimsedir ki
huluku güzel olub daima halka eyilikte ola.Ve ikram ee.Nitekim Hak teala hz.leri kuranı kerimin de buyurur."Ve inneke le ala hulukın azim"
Yani Allahu teala hz.leri ahlakını meih eyledi.Bir kimsenin ahlakı güzel olsa hz. peyğamberin ahlakıyla ahlaklanmış olur.Bir kimse rasülüllahın ahlakı ile
ahlaklansa hz. peyğamberin yolunu tutmuş olur.Korktuğundan emin olur.Umduğuna nail olur.Ol kimse gerçek ümmet olur.
Ve bir kimsenin kalbine bir yaramaz nesne gelse anın yaramaz olduğunu bilmek imandır.
Ashabı güzin rıdvanullahi aleyim ecmain bir gün Rasül hz.lerine gelub dediler ki Ya Rasülallah gönlümüze bazı yaramaz nesneler gelur ki
ateşe yanmak eyudur.öyle yaramaz nesnelerin gönlünüze gelub yaramaz olduğunu bilmek imandandır.Zira kalbe eyu yaramaz gelur.
Ey Oğul,
Eğer imanın kamil olub ve imanı kamilden olmak dilersen kendini tevazu üzere tut,Hz.Peyğamber a.s buyurur ki bir kişi dilerse imanı kamil
ola,kendine insaf versun.Yani kendini kamudan alçak görsün demek olur.Ve dahi fukaralığı halin de sadaka versun.Bu iki huy imanı kamil eder.
Ey oğul
Hamir(işki)ile iman birarada durmaz.Hamir girince iman çıkmak gerektir.Hz.Osman r.a buyurdu ki Vallahi bir kimse hamırı eline alup içerken iman eder ki
ya melun dur çıkayum.Ondan sonra sen gir diye iman çıkmayınca hamır girmez.Meğer ki tevbeyi nasuh ede ki ol kimsenin gönlüne iman gire.
Ey Oğul
imanın zail olmamasını diler isen bu duayı gün de kırk kere dir.oku. "Ya Hayyu ya Kayyum,ya Zel celali vel ikram,Ya La ilahe illa ent."dese ol kimsenin imanı zail olmaya..Her sabah vird ile tenbel olma.Rasülü ekrem s.a buyururki Dört nesne imanı zail eyler.Birisi bildiğin ile amel etmeyub bilmediğin ile amel eder.
Bilmediğini öğrenmeye ar eder.Öğreneni dahi meneder.Öğrenmeye komaz.Bu dört nesne imanı ve islamı zail eder.
Ey Oğul
imanı sana beyan eyledim.Peyğamberimizin hadisi şerif ile imdi tevhidi dahi beyan edelim.bilesin imdi.Dil ile ikrar ve kalbin ile tasdik edesin.
Babuttevhid
Tevhid dedikleri;
"Eşhedu enla ilahe illallah vahdehu la şerike leh ve eşhedu enne muhammeden abduhu ve rasülüh"demektir.
Manası
Budur ki Hak teala hzleri birdir şeriki naziri yoktur.Ve Muhammed as. kuludur.Ve rasülüdür.Demektir.
Peyğamber as. buyurdu ki bir kimse La ilahe illallah muhammedun rasülüllah" dese Hak teala hzleriyle ol kelime arasın da hıcab gider.
Ta ol kelime Allahu teala hz.ne değin durmaz gider.Hak teala hz.buyurur ki Ey kelime sakin ol,Kelimeyi tevhid eder.Beni diyen kulu yarlığamayınca sakin olmazm.Ol zaman Hak teala Hak teala hz.buyurur ki kemali keremin den ızzım ve celalim kudretim hakkıçün beni zikir eden kulumu yarlığadım.sakin ol diye..
Ey Oğul
Bu kelime tevhidi diyen kulu yarın kıyamet günün de feriştehler ziyaret ederler.Hak teala hz.leri Musa a.s a buyurdu ki Ya Musa dilermisin ki kıyamet günü feriştehler seni ziyaret etsin."La ilahe illallah" kelimsein çok.de.Sana tenbih sakın bu kelimeyi tevhidi dilinden söyleyub,kalbinden şek etmeye.Ebedi cehennem de kalursun.
Hz.Musa as. etti.Ya rabbi bir kulun dili ile "la ilahe illallah"dese.Sen o kula ne muamele edersin.Hak teala hz.leri buyurdu ki bir kimse dili ile dese kalben şek etse,
Ya musa ben onu ebedi oarak cehennemlik ederim.Ol kimseye peyğamberlerden veya şehidlerden veya evliyadan ve ya feriştehlerden şefat erişmez.
Ey Oğul
Bu kelimeyi tevhid çok zikir eyle..
Musa a.s etti.Ya Rabbi bir kulun"La ilahe illallah"dese sen ol kula ne ecirler verirsin.Hak teala hz.leri buyurdu ki Ya Musa ben ol kulum dan razi olub cenneti ala da cemalimle mesrur ederim.İşte bu kelimeyi tevhidi zikir eden kimseye Hak teala hzlerinin vereceği ihsanı kendinden ğayrı kimse bilmez.Ve bu kelimeyi tevhidi söyleyince Arşu ala titrer.Rasülüllah as. buyurdu ki Hak teala hz.leri bir direk yaratmıştır.Kızıl yakutdan Ve ol direğin başı arşu ala nın altında dır.
Dahi aşağı başı bir balığın üstündedir.Kaçan bir kişi itikad üzere "La ilahe illallah muahmmedun rasülüllah"dese ol amud titrer.Ve arşu ala titrer.Ve ol balık titrer.
Hak teala hz.leri azameti şanıyla buyurur ki Ya Arş sakin ol.Arşu ala eder.Nice sakin olayım.Bu kelimeyi tevhidi zikir eden kulu yarlığamayınca diye Hak teala hz.leri
buyurur ki Ey feriştehlerım şahid olun bu kelimeyi zikir eden kulun günahlarını afeedub yarlığar.Hz.Rasül a.s buyurur ki HGer kim -canu gönülden halisan muhlisan bir kere "La ilahe illallah"dese Hak teala hz.leri ol kimseye cenneti ala da dört bin derece ihsan eder.Dört bin günahını yarlığar.
Ashabi kiram süal ettiler ki Ya rasülallah ol kimsenin dört bin günahı kebairi yoğise ehlinin ve evladının ve akrabayı teallukatının ve kopmşularının günahlarını bağışlar.buyurdu.
Ey Oğul
Bu kelimeyi Tevhidi dilin ile zikir eyle kim, mecmu u günahlardan ağır gelur.Radu ki yarın kıyamet günün de mahşer yerine bir kişi getureler.
Doksan dokuz defteri ola.Her bir defterin uzunluğu mağrib ile meşrik arasınca ola.Hiç birin de hayır ve hasenatı bulunmaya.Ama bir parmak kadar yerin d bu kimsenin dünya da bir kere "La ilahe illallah"dediği sevabı buluna bu doksan dokuz defteri mizanın bir kefesine koyalar.Ve bu kelimeyi Tevhidi bir kefesine koyalar.ol bir kelimeyi Tevhid doksan dokuz günah defterinden ağır gele.
Ey Oğul
Bu kelimeyi Tevhidin sevabı ve hassası çoktur.
Rasülüllah a.s buyurur ki Bir kere "La ilahe illallah" dese ol kimsenin ağızından bir yeşil kuş çıkar.
İki kanadı inciden ve yakutdan yaratmıştır.Arş altına değin ihata eylemiştir.Hak tealaya niyaz eder.Hak teala buyurur ki Sakin ol ya kuş senin niyazın hurmetine yetmişbin melek yarattım. oldukta
ol kuş ol kimse için hak teala hz.lerinden reca edub elinden tutar cenneti alaya iletur.Ta kıyamete değin ol kul içun istiğfar ederler.Ta ki kıyamet günü
Babu Riza yı Hak beyanın dadır.
Ey Oğul
Ger diler isen Hak tealanın rızasını bulasun, bunun la amel eyle. Hak teala ahzleri Musa a.s ama hıtab edup buyurdu ki Ya Musa benim için ne amel işledin
Musa a.s benim için ne amel işledin.Musa a.s etti.Ya Rabbi senin içun namaz kıldım ve oruc tuttum.Ve Tesbih okudum.Hak teala buyurdu ki ol
dediklerin cümlesi senin içun dur.Namaz kılarsan cennet verirem.Oruc tutarsan sana kabir de ve sıratın nur olur.
Tesbih okursan cenneti ala da senin içun ağaç dikilur
Sadaka verirsen üzerine gelecek kaza ve beladan defve ref olur.
Ya Musa benim içun ne amel eyledin,Musa a.s etti.Ya rabi senin içun ne amel gerektir.Hak teala hazretleri buyurdu.
Benim için bir kişi dost tut.Pes bir kiişi dostunu hak içun dost edine .Ve düşmanını hak içun düşman edine Ta kim Hak teala ol kimsen razi ola.
Ey Oğul,
Rasülü ekrem s.a buyurdu ki bir kimse bir günah murad etmiş iken cnabı haktdan havf edub terk eylese,hak teala hazretleri ol kula
iki cennet ihsan eder.Ol cennetin büyüklüğü seksen yıllık yodur.Ol günahlar gibi ki Haram yemek,ve harama bakmak,ve zina ve livata ve şarab içmek,ve adam öldürmek ve şirk etmek bunların cümlesi günahı kebair dir.
Ey oğul
Bir kişinin said olmasının nişanı oldur ki Kaza ve kadere razi ola.Şekavet nişanı oldur ki kaza ve kadere razi olmayub cezağ ve fezağ etmektir.
Ve bir darlık gelse sabır etmemektir.
Ey oğul
Eğer dilersen Hak teala hz.lerinin katın da mutilerden olasın.Her bir işi işleyecek "inşallah" de.Rasülü Ekrem s.a v buyurdu ki Adem oğlanına
her işin evvelin de "inşallah" diye.Yani işlemeyi Allahu teala dilerse demk olur.
Bir kimse ile vaad etsen "işallah"deyub ol vadi yerine geturmezsen ol vadin de yalancı olmazsın.Niyetin ol vadi yerine getürmek olucak.Ve eğer niyetin ol vadi yerine
geturmek değilse yalancı olursun.Ve eğer "inşallah" demeden vad eylesen dahi vadini yerine getiremezsen ol vadin de muhalefet etmiş olursun.Ve yalan yere "inşallah"desen ol dahi nifakdır.
Ey Oğul
üç yerde gönlünü hazır eyle ki senin üzerine rahmet kapusu açıla.İbrahim edhem etti.Her kim gönlünü bu
üç yer de hazır etmese ona rahmet kapuları açılmaz.Evvel Kuran okunurken ikinci ,zikir olunurken üçüncü,namaz kılunurken ve arif olan kimsenin nişanı sükut ettiği fikir ola.ve baktığı ibret ola.Ve dileği taat ola.
Nasihat Zinnuni Mıısri
Ey Oğul
Bu altı nasihatı tuta ki ahir akibetin mamur ola.Şey Zinnuni Mısri kuddise sirruh hazretleri eder ki
Hikmet mekan tutmaz.Ol gönüldeki karnı taam ile dolu olur..Bahtlu ol kimse kim günahından kendini sakuna .Ol dahi vücudunun sağlığı ile olur.
Az yemek Hak teala hz.lerini zikir etmek gibi .Bunlar Hak tealaya yakın olmaktır.
Ve Hak teala hazretlerinden korkmamanın alameti oldur ki kişi de alt nesne ola.
1.Evveli niyet zayıflığı.
2.İkincisi nefisden ulu olmak.Ölümü yakın bilmeyub endişe üzere olmak.
3.Ölümü yakın bilmeyub endişe üzere olmak.
4..Dördüncüsü Hak tealanın rızasını koyub halkın buyurduğunu işlemek dir.
5.Beşincisi Sünneti koyub bidat işlemektir.
6.Altıncı günahını az görmektir.
Ve seadet ol kimseye ki kim bu altı nesneler den biri olmaya.
Babu Fazileti DUA
Ey Oğul
Birf gün İbrahim a.s buyurdu ki "Elhamdulillah kable kulli ahadin velhamdulillahi bade kulli ahadin Elahmdulillahi ala kulli halin"
Hak teala hazretleri buyurdu ki Ya Cebrail benim halilime benden selam et.Ol üç kelamı ki Ya Cebrail benim halilime benden selam et.Ol üç kelamı ki üçkere zikir etti.Ben azimuşşan dahi kırk deefa kabul olmuş haç sevabı ihsan ettim.Her kim bu duayı okursa sevab ihsan ederim..Dahi artık okursa ziyade sevab ihsan ederim.
Dauayı Enes r.a
Ey Oğul
Bu duayı okursan zalimler ve cadular şerrinden emin olursun.Ve zehri dahi kar eylemeye.
Bir gün Haccacı zalim Hz.Enes ra. ha rast gelub etti.Benim ümetim mi eyu,Muhammedin ümmeti mi?
Ebu Enes hazretleri darulub kaka ıdı.Muahammed kande ,sen kande...
dedi.Haccaı zalim dahi darulub kakıdı.Nekadar cehd ettiyse de Enese elem götüremedi. Hz.Enes r.a etti.ben bir dua biluruem sen bana elem ilştiremezsin
dedi.Haccac etti.Ol duayı bana öğret.Hz.Enes etti.
Sen zalimsin zana niçun öğreteyim.Pes Hz.Enesin bir hizmetkarı var idi.Ahir vakitde ona öğretti.ol Dua budur.
"Bismillahirrahmanirrahim.Bismillahillezi la yedurru measmihi şeyun fil erdı vela fissami vehuvessemi ul alim."Sabah ve akşam bu duayı okuyasın.cümle belalardan emin olursun.Rasülüllah a.s buyurdu ki bir kimse zikir olunan mahl de dua okusa Hak teala hz.ol kulu zakirler zümresinden kılub o kula naar eder. Bir kimse Hak teala hz.retlerinin nazarın da oa.Ol kula azab olmaya..
Ey Oğul
Aksırdığın vakit"Elhamdulillah"de.iderim.Hak teala hz.lerinin
Rasülüllah a.s buyurdu ki El kimseyi yetmiş bela dan Hak teala hz.leri saklar.Eğer aksırdığı zaman "elhamdulillah"der ise.
buyurdu.
İmdi bir kimse bu dört kelimeyi yüz kere sabah,yüz kere akşam okusa Rasülüllah a.s buyurdu ki bu dört kelimeden sevgili Hak teala hz.lerinin katın da bir kelime y
oktur.
Ol kelime budur."Sübhanellahhi,Vel hamdulillahi,Vela ilahe illallahu vallahu ekber.Vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.
Her kim akşam sabah yüz kere okusa yarın kıyamet günün de bundan efdal kimse olmaya.
Meğer kim bundan ziyade okumuş ola.
Ve bir tesbih dahi budur ki bir kimse bu tesbihi her sabah yüz kere her sabah okusa itikad ve hulus ile okusa Hak teala hz.leri
ol kimseye yüz kere kabül olmuş hac sevabı ihsan eder.
Duayı İmanı
Muhammed Tirmizi hz.leri rhm.buyurur ki Hak tela hz.lerin düşüm de yüz kere gördüm ve ettim.
Ya Rabbi korkarım ahir vaktim de iman ile mi giderim.Ya imansız mı giderim.
Hak teala hz.lerinin kıbelinden nida geldi.
Sabah namazının sünneti ile farzı arasın da bu duayı oku.iman ile gidersin.
Ol Dua Budur.
Ya Hayyu Ya KAyyum.Ya zel celali vel ikram Allahumme inni eseluke en tuhyiye kalbi bi nuri marifetike ebeden ya Allah
ya Allah Ya Alllah"
Ey Oğul
Rasülüllah a.s buyurdu ki ey ümmeti ashabım Sizler döşekten kalktıkta bunu okuyunuz."Sübhanallahi ve bi hamdihi
il azim"Ol gün akşama değin olan günahların cümlesini Hak teala hz.leri afve mağfiret eder.
Yine Rasülüllah a.s buyurdu ki her kim bu duayı gün de onkere okusa, Hak teala hz.leri ol kimseye kırk bin sevab ihsan eder.Ol Dua budur.
"Sübhanekallahu ve bi hamdike eşhedu enla ilahe illa ente vahdeke la şerike leh ve estağfiruke ve etubu ileyk"
Ey Oğul
Bu duayı dahi oku ki Hak teala hz.leri kalbini öldürmeye Ebu Bekir kettani Hz.leri eder ki
bir gece sultanı enbiya a.s hazretlerini düşüm de gördüm
Çok mesele sordum.ettim.Ya Rasülüllah bana bir nesne öğret.Onu okudum da Hak teala hz.leri kalbimi öldürmeye..
Rasülüllah a.s buyurdu ki Her sabah bu duayı oku."Ya Hay ya kayyum ya bediassemavati vel erdı Ya zel celali vel ikram Ya la ilahe illa ent Eseluke en tuhyiye kalbi bi nuri marifetike ya Allah ya Allah ya Allah"
Duayı Rasülüllah a.s

Ey Oğul
Bu duayı daim oku..Rasülüllah a.s hıynı vefatın da bu duayı okudu."Subhanallah ve bi hamdihi estağfirullahe ve etubu ileyyh"
Duayı Pazar Yeri
Her kim pazar yerin de yani çarşu da bu duayı okusa bin günahı afolunur.Ve bin derece ihsan olunur.Ol Dua budur.
"La ilahe illallahu vahdehu la erike leh lehul mülku velehul hamdu yuhyi ve yumit vehuve hayyun la yemut bi yedihilhayır vehuve ala kulli şeyin kadir"
Duayı Taam
Rasülüllah a.s buyurdu ki bir kişi yemekten sonra bu duayı okusa Hak teala hz.leri ol kimsenin geçmiş günahlarıı afeder.
Dua Budur.
"Elhamdulillahillezi at amena verzukna min ğayri havlin minni la kuvvete"Ama her taam dan sonra okumak gerektir.
Duayı Libas
Eğer dilersen geçmiş günahların bağişlana..Her yeni libas giydikte Bu duayı okur.Üfür..
Rasülüllah s.a her yeni elbise giydikte bu duayı okurdu:"elhamdulillahillezi kesani ma uriye bihi avreti."
Seyyidül istiğfar:
Rasülüllah a.s buyurdu ki Her kim bu duayı Her kim bu duayı sabah okusa,akşama değin veaft eylese ve akşam okusa sabaha değin vefat etse
şehid olur.Dua budur.
"Allahume ente rabbi la ilahe illa ent,halakteni ve ene abduke ve ene ala ahdike ve vadike mestetatu.Euzu bike min şerri ma sanatu ,ebu u leke bi nimetike aleyye ve ebu u bi zenbi fağfirli zünubi fe innehu la yağfiruzzunube illa ente la ilahe illa ente subhaneke inni kuntu minezzalimin."
Ey Oğul
Yine Rasülüllah a.s buyurdu ki Ya Eba Hureyre herkim gün de yirmi beş kere bu duayı okusa Hak teala ol kimseyi abidler zümresine yazar.Dua budur.
Estağfirullahe li ve li valideyye ve lil müminine vel müminat ve l müslimine vel müslimat el ahyau minhum vel emvat bi rahmetike ya erhamerrahimine"
Babu Havassı Süreyi İhlas:
Ey oğul S.İhlas çok oku.Peyğamber a.s buyurur ki yarın kıyamet günün de bir münadi nida eder ki Hak teala hz.lerini zikir edenler ve ihlası şerifi çok okuyanlar gelsunler.Ol vakit varalar.Melekler edelerki varın imdi cennete girin.Sizlere müjdeler olsun dünya da Hak teala Dünya da hak teala hz.leri ni zikir ederdiniz.Sizin günahlarınız afoldu.diyeler.
Ey Oğul
Ebu Hureyre ra. rivayet eder ki bir gün hz.rasülüllah otururdu.Yanın da bir kişi ihlası şerifi okurdu.Hzreti rasülülah "vecbet"buyurdu.
Ashabi güzin rıdvanullahi aleyhim ecmain sordular.Ya Rasülallah ne vacib oldu?
Rasülü a.s buyurdu ki Her kim ihlası şerifi okusa elbetde cennete girer.Onun içun bu sürenin ismi ihlasdır.İmdi bu sürenin fezaili çokdur.
Elbetde cennete girer.Onunçün bu sürenin ismi ihlasdır.İmdi bu sürenin faziletin de Hz.Cabir r.a rivayet eder ki rasülüllah a.s buyurdu ki bir ferişteh göğe çıkardı.
Ve biri dahi göten yere inerdi.İkisi bir yere cemolup biri etti:Hak teala hz.lerine bir amel eyledimki hiç encileyin amel eyledğim ki yokdur.Pes o bir ferişteh etti.Nice amel eyledin ki ..ettti bir kişi "Gul huvallahu ahad"süresini okudu ol amel hak teala hz.lerine ilettim dedikte o bir ferişteh e yine süal etti ki Hak teala Hz.leri olo kişiye neyledi.?Hak teala ol kulun mecmu günahlarını yarlığayub yerine hasenat ihsan eyledi.dedi.
Ey Oğul
Bu süreyi şerifi besmele ile bin kere okursan,diş ağrısı görmessin.Muhammed bin fadıl der ki;
Bir gün dişim ağrıdı.Düşüm de bin kez ihlası şerif okudular.Uyandım okudum.Artık diş ağrısı ebedi görmedim.
Ey Oğul
Süreyi Amme yi gün doğarken oku ki cümle afetlerden emin olasın bu ayeti her kim sabah vakti okusa yetmiş bin ferişteh ona salevat getürür.Eğer ol gece ye değin olsa
şehid olur.Ol ayet bunlardır. "E uzu billahi mineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim Huvallahullezi la ilahe illahuve alimulğaybi veşşehadeti huverrahmanurrahim .Huvallahullezi la ilahe illahuellezi la ilahe illahu huvel melikul kuddussselamulmüminul müheyminul azizulcebbarul mutekebbir .subhanallahi amma yuşrikun.Huvallahul
halikulbari ul musavviru lehul esmaul husna yusebbihu lehu ma fissemavati vel erdı ve huvel azizul hakim."
Babu Salevatı Şerif
Ey Oğul
Cuma günü salevatı şerifeyi çok getür.
Her kim cuma günü yüz kere salevat getürse Hak teala ol kimsenin yüz hacetin revakları otuzu dünya da ve yetmişi ahiret de ve dahi Hz.Peyğamber a.s buyurdu ki her kim gün de yüz kere salevatı şerif getürse yarın kıyamet günün de hararetinden emin olub arşu ala nın gölgesin de benimle bile ola.
Ve dahi her kim benim üzerime bir kere salevat şerif getürse bir melaike bir melaike vardır.Kanadının biri biri meşrikta ve biri mağrib de dir.
Başı arşı ala nın altındadır.Ve ayakları yedi kat yerin altındadır.Ve gövdesin de cemi mahlukatın sayısınca tüyü vardır.Her kim bir kere salevatı şerife getürse
ol melek rahmet deryasına dalub çıkar.Her kılından bir katre su damlar ve her bir katreden bir ferişteh yaradılur.kıyamete değin ol kimse nin günahının afolunması çün istiğfar ederler.Ve dahi yine buyurdu ki her kim benim üzerime gün de üç kere salevatı şerif geturse ol gün geceye değin ettiği günahlar bağışlanur.
Ey Oğul
Peyğamber a.s mı çok zikir edin.
Salevatı şerif geturmekle eğer salevatı şerifeyi çok zikir edersen horluk görmezsin.Peyğamberimiz a.s buyurdu ki üç kimse hor olur.Karında ve kesbin de bereket olmaz.Biri oldu ki benim ismim anıldıkta işidub salevatı şerife geturmeye ve biri ramazanı şerif ol kimseden hoşnud olmaya ve biri anası babası ondan razi olmaya..
Ey Oğul
Her kim bir fakire gönlünün dilediği taamı yedirse Hak teala hz.leri ol kimseye cenneti ala da bin derece ihsan eder.Ve bin sevab defteri amaline yazılur.
Ve bin günahı afolur. Cennetin taamları ve ziyafetleri ile mesrur olur.
Ey Oğul
Sadakayı Fukeraya çok ver.Ehline ve evladına ve akrabayı teallukatına yedirdiği ihsanı sadaka yerine geçer.Ebu Emame hz.leri eder.
Hz.Rasülüllah a.s dan işittim.Buyurdu ki bundan ulu ecir ne olur ki bir kimse ehline ve evladına ve akrabasına ihsan ede.Pek ahsendir.
Ey Oğul
Sana nasihatim bu dur ki bu dört huy ile huylanın.Zira muhsinler zümresinden olursun.Hz.Rasülüllah a.s buyurdu ki
Bir kimse genişlikte ve darlıkta sadaka vere.Ve bir dahi bir kimse gazab vaktin de gazabını yutsa biri dahi bir kimsenin ayıbını gördükte
setir eylese Yani aşikare etmese,biri dahi kuluna ve ehli evladına ve akrabasına ihsan edup hoş tutsa ve bu ahlakları ile muttasıf olanlar mühsinler zümresinden olur.
Ey Oğul
Susamışlara su içurmek gibi ulu ecir yoktur.Rasülüllah a.s hz.leri buyurur ki Bir kişi susamış kimseye su içurse ol kimsenin defteri amaline yetmiş yıllık hasenat yazılur.Eğer su bulunmadığı yerde içurse ismail peyğamber a.s evladlarından ol kişiyi kafir elinden alub azad etmiş ce sevab ihsan olur.
Ey Oğul
Daima hayrat ve hasenatı çok işleye..Hak teala hz.leri buyurdu ki Hak teala hz.leri nin hoşnud olduğu Adem oldur ki daima hayır işlese şer işde bulunmaya..Ve yine Rasülüllah buyurdu ki Bir kimse fukeraya bir dane hurma verse dahi vermeden ol hurma bu kişiye beş nesne ile beşaret eder.Ben bir dane hurma verse dahi vermeden ol hurma bu kişiye beş nesne ile beşaret eder.Ben bir dane idim beni çok eyledin ve küçük iken beni büyük eyledin.Ve düşman iken beni dost eyledin.Ve ben fani iken baki eyledin.Şimdiye değin sen beni saklardın şimdiden sonra ben de seni saklarım diye.
Ey Oğul
Sadaka vermekle mal eksilmez.Belki ziyade eyler.Abdurrahman bin Avf r.a rivayet eder.
Rasülüllah a.s den işittim Buyurdular ki üç nesneye kasem ederim.Biri budur ki sadaka vermekten mal eksilmez.ziyade olur.Ve biri dahi
bir kişiye zülüm olsa ol mazlum zalimin üzerin de olan hakkını bağışlasa hak teala hz.leri kıyamet günün de ol kulu aziz eder.Ve biri dahi oldur ki bir kişi daima isteyici olsa Hak teala ol kişiyi fakir likten kurtarmaz.
Ey Oğul
Ebu Hureyre r.a hz.lerinden rivayet olunur ki rasülüllah a.s Rasülüllah a.s dan işittim,buyurur ki Bir kişi Hak teala hz.lerine ödünc verse yani verdiği nesne yi Allahu teala içun verse kulun defterine bin sevab ihsan olunur. dedikte bir kişi etti..Ya Eba Hureyre bir kişi Hak teala hazlerine ödünç verse bin sevab ihsan olur.deyu buyurdun.Gerçekmidir.?dedi.Ebu Hureyre hz.leri buyurdu ki bin sevab değil ben Rasülüllah a.s işittim.Buyurdu ki Her kim Hak teala hz.lerine ödünç verse ikibin sevab olur.
İmdi bir kişiye ödünc verirsen eyilikle ver.Ve iyilikle al.Zira Rasülüllah buyurur ki sizler ödünc verub aldığınız vakit belki verub alınız.Eğer zengin olub da fukera da olan ödüncü bağışlasanız yarın kıyamet günün de arşu ala nın gölgesin de olasınız.Ve cenneti ala sizin içun ola.

Kurban

zuletzt bearbeitet 20.09.2020 | Top

Ey Oğul 60-70 TRCM İmamı Ğazali
Birgivi Şerhi Kadı Zade Trcm.S.82-90