Ey OĞUL 91/Trcm İmamı Ğazali

#1 von Kurban , 08.09.2020 07:47

Ey oğul
Cuma namazının ğüslünü terk etme.Rasülüllah a.s buyurdu ki Ya Eba Hureyre Cuma namazının ğüslünü terk eyleme.Zira iki cuma arasın da olan günahı gider.
Ve yine Rasülülah a.s buyurdu ki Cima dan sonra tezcek ğüsül edin.Zira söylediğniz kelamı yazmakta olan kiramen katibin melekleri incinur.
Ve dahi bir kişi yalan söylese ol melekler ol kişinin ağzını kokusundan bir fersah yere giderler.İmdi cima ettikte ve ihtilam oldukta tezcek ğüsül etmek gerektir.
İmamı Ğazali rahmetullahi aleyh buyurdular ki Bir kişi düşüm de gördüm bana etti.Ya imam bana cünüblük vaki oldu.Ğüsül edemedim.Bir miktar eğlendim.
Şimdi enime ateşden bir gömlek giydirdiler.Hala ateş için deyim dedi.
Babu Hamama Girmenin Adabı Ve Ziyanı
Ey Oğul
Hamam da oturmak yürek oynamak getürür.Ve insana ğussa ve elem getürür.Ve hamamdan cıkucak soğuktan sakın.Tizcek elbiseni gey.
Ve kış günün de acele hamama girme.Ve çok çok hamama girmek ziyandır.
Babu Nikahın Sünnetlerin ve Adabların Beyan eder
Ey oğul Peyğamber a.s kızı Fatıma ra. Hz.Ali ra. verdikte dört miskal gümüş nikah,ve kendi hatunlarına beşyüz dirhem nikah kıydı.Ve dahi evlenmek içun ödünç para al.
Ve yoksulluktan korkma.Hak Teala hz. leri edasına asanlık verir.Eğer avret alursan Saliha avret al.Zira saliha avret cemi dünya malından hayırlıdır.
Asılzade ıyalin ve kızın al.Yaramaz yerden alma.İzzetine ve malına aldanub soyu fena yerden kız ve avret alma.Ve malda kendinden aşağısını al.Dahi aldığın avret uzun boylu olmaya ve kısa boylu ve çirkin dahi olmaya.Ve çok söyleyici ve fena söyleyen avreti alma.Ve çocuklu ve yaramaz huylu avret alma.Hayırlısı oldurki aldığın bakire ola.Avret olursa da saliha ola.Fasika olmaya .Avret dahi ere vardığı vakit salih kişi ola.Fasik olmaya kişi zade ve cömerd ola.Ve dahi kişinin avreti kendinden dört nesne aşağı ola.Biri yaşda biri boyda biri mal da.Biri cahda ve dört nesne dahi ziyade olmak gerektir.Biri cemal de ve biri edebde ..ve biri hulukunda .Ve biri her bir şeye perhizkarlıkta.
Ve dahi kızını çirkine ve ıhtiyar adama verme.Cümleden evvel kendin görüb her haline muttali ol.
Öyle bir sinneti olan akranı olmalıdır.Ve dahi zahameti az avret al, harcı çok avret alma.Ve beğenub alacağın vakit kimsenin alacağı ve dilediği eri ve avratı alma.Ve bir kimseye danışmadan ve istişare etmeden avret almak ve kızı vermek caiz değildir.
Ve dahi avretin oğlu ve kzı olanı al.Rasülüllah a.s a bir kişi gelub etti.Ya Rasülüllah Asılzade bir hatun var.Ve ziyade güzel ve ğayet mesture alayımmı dedi.
Rasülüllah a.s ol kişiye dedi.Ol alacağın hatunun oğlu ve kızı olurmu ol kişi eti olmaz imiş.Ol vakit Rasülülallah etti:
Ol kızı ve oğlu olmayanı alma.Ama çirkin olsun hatunun doğuranını almak şol doğurmayan güzel hatundan efdaldır.
Babu Talak
Ey oğul fıkıh kitablarında beyan olunmuştur.
Bir kimse avretine boş ol dese nikah lazım değildir.Ama ben avretime oruc ettum demekle yahud avretin bir tarafına yaşmakla nikah tamam olur.Buna talakı rici denir.Ve eğer seni kovdum ve bırakdım dese,bayin talak boş olur.Buna talakı bayin derler.Beyninde rici yokdur.
Buna nikah lazım gelur. Zira bunda kati vardır.Seni kovdum veya bıraktım lafzı talakı bayin ile boş olur.
Bu kelamlardan sakınmak gerektir.Şeytan aleyhillane nin mekrinden emin olasun.Ve dahi bir kişi avretine etse "Vallahi sana dört ay yakın olmayayaım"Dört ay için de buna yakınlık etmese bayin talak ile boş olur.Sonra nikah lazım gelur.Eğer dört ay tamam olmadan avretine yakınlık etse boş olmaz.Keffaret lazım gelur.
Ve dahi bir kişi avretine kafir oldun dese talakı bayin ile boş olur.Ama hata ile yahud latife ile söylese yine boş olur.
Lakin günahkar oldun dese zararı yokdur.Ve dahi avretinin ağızına sövse talak vaki olur.Kendi küfür söylese kafir olur.Ve avreti boş olur.Küfürden hazer etmek lazımdır.
Ve dahi rasülüllah a.s buyurdu ki Sizler malınızı avret eline vermeyiniz.Hak celle ve ala Kuranı kerimin de sarahaten buyurdu.
Ve Rasülüllah a.s buyurdu ki her kim bir müslümanı na maeşru işden doğru bula.Davet etse yarın kıyamet günün de Hak teala hz.ol kişiyi peyğamberler zümresin de haşir eyleye Ve dahi Rasülüllah a.s yine buyurud ki Bir kimse hasta hatırını sorsa ol gün akşama değin yetmiş feriştah gönderir.
Evvela ağızının tadını alur.Biri kuvvetini alur.Biri günahını alur.Kaçan ol hasta eyu olmağa yüz tuttukta ağızının tadını alan feriştaha azar geruye verir.Ve kuvvetini alan ferişteheder.Ya Rabbi bu günahı geri vereyim mi?
Hak teala hz.buyurur ki Ey benim melaikem rahmetim kati çoktur.Şanıma layık değildir ki Bir kulum hasta olucak günahını alam.Sonra hoş olucak yine geru verem.Var ol günahını deryaya dök.deyu buyurur.
Ey oğul sana bir nesne veren kimseye sen dahi ver.Sana zülum edenin suçunu bağışla sana hainlik edene ne sen nasihat eyle.Cümle peyğamberlerin ahlakları
böyle idi.
Ey oğul
Rasülüllaha a.s buyurdu ki Ya Eba Hurieyre bir mil git hastanınhatırını sormağa iki mil git küslüğü barıştırmaya üç mil git bir din karındaşı Allah içun ziyaret etmeye Allah içun et.Bir mil git bir alimden bir harf öğrenme de olsa....
Ey oğul iyiliği elden koma.Her kime iyilik edersen Allah içun iyilik eyleki Hak tealanın indinde kabul ola.
Rasülülallah a.s buyurdu ki Ya Eba Hureyre Hak teala hz.lerine Cebrail a.s gibi ibadet etsen kabul olmaz illaki müminleri Allah içun sevmeyince, zira cennetin miftahıdır.
Ey oğul
Dilersen arş gölgesin de oturub mahşerin dehşetinden emin olasın, salavatı şerifeye mudavemet eyle.Hz.Rasülüllah a.s buyurdu ki
Ya Eba Hureyre benimle arşın gölgesin de musafaha edub buluşasın.Bana gün de yüz kere Salevatı şerife getur.Ve dilersen mahşer de
benim havuzum dan içesin.Üç günden ziyade mümin karındaşınla küslü durma.Lakin hamır içenden ve haram yiyenden kendini çek. Konuşma.ıhtiraz üzere ol.
Ey Oğul
İlim tahsil etmene sayeyle.Elinden geldiği kadar ğayret eyle.Rasülülallah a.s buyurdu ki Ya Eba HUreyre dünya da vücudun sağ iken ilim tahsil edub
ilimin ile amel eyle ki öldükten sonra faide versun.Rasülülallah a.s bir hadisi şerif de buyurde:
"Utlubul ilme minel mehdi ilellahdi"Yani sizler ilim tahsil eylemeyi ta beşikten kabre girinceye değin taleb ediniz.
Sabavet vaktinden ölünceye değin.demektir.Zira mal cemedersen düna da kalur.Malı ellere bırakırsun.Sonra hesabını ahiretde kendin verirsin.
Hikaye
Bir gün imamı Ahmed Hanbeli katına bir kişi gelub nasihat istedi.
İmamı Ahmed dahi buyurdu ki Ey kişi çünki Hak teala hz.leri seninve alemin rızkına kefildir.
rızık içun ğam yemen niye gerek.Ve çünki bir sadakanın yerine on verilurken bahillik etmek niye gerek ve çünki ateş hakdır.Günah işlemen
niye gerek.Ve cünkü cümlesi hak teala hz.lerinin takdirin de dersen fakir olub sairlerin zengin olduklarına gücenmek ne faide eder.
İmdi nasihat kabul eden adama bukadar öğüt yeter.Tutmayana bin Nasihat etsen faide etmez.Cümle nasihat etsen cümle nasihat bunların içindedir.
Ey Oğul
Rızıkın az olduğuna ğussalanma.Sabır et.Rasülüllah a.s buyurdu ki Hak teala hz.leri bir kuluna rızıkını az verse ol kul dahi cezağ ve fezağ
etmeyub fakirliğine sabır etse Hak tela hz.leri meleklerine bu kul ile iftihar eyler.Ve buyurur ki Ey benim meleklerimsizler şahid olun ki
bu kulumun her bir lokmasına cenneti ala da bir köşk ve bir derece ihsan ederim.Dünya da iken verdiğim nimete kanaat edub sabır ettiğin içun bu dereceye nail eyledim.Buyurur.Ve yine Rasülüllah a.s buyurdu ki bir kimsenin karnı aç olsa da kimseye bildirmese Hak teala hz.leri ol kimseye bir yıllık sevab vere.Ve umduğu yerden
rızıkını vere.Ve ğayri hacetini dahi kimseye bildirmese ol dahi böyledir.
Ey Oğul
Taamı sol elinle yeme.Zira böyle eylemek cebabir fiilidir.Ve dahi halka güler yüzlü ol.Eğer çehre gösterme ve cömerd ol.
Dahi kalbin kati olmasun.Ve halkla şöyaber otursunlar.öyle dirlik eyle ki daima seni sevub beraber otursunlar.Kaçan öldüğün vakit
ağlaşub dua edeler.Ve daima iyilik söyleyeler Ve dahi her mümin karındaşına rast geldikte selam ver.
Kaçan bir mümin karındaşına selamun aleykum dese on sevab yazılur.Ve kimki "Esselamu aleykum ve rahmatullah" dese
yirmi sevab yazılur.Ve kimki esselamualeykum ve rahmetullahi ve berekatu derse otuz sevab yazılur.
Ey Oğul
Her bir işde acele etme.Zira acele şeytan işidir.Lakin beş yerde acele etmek lazımdır.Biri oldur ki evine müsafir geldikte
acele önüne taam getire.Ve biri dahi hasbel beşeriye bir günah işledikte acele tevbe eyle.ve biri dahi oldur ki Her beş vakit namazın vakti geçmeden acele eyle.ve
biri dahi oğulun bülüğa erdikte acele evlendir.Ve biri dahi oldur ki mevtayı acele defin eylemektir.
Ey Oğul
Sizler her bir günahdan içtinab ediniz.Zira rasülüllah a.s buyurduki Ey benim ümmeti ashabım Sizler hiç bir günah işlemeyiniz ki
zira bilmezsiniz ki Hak teala hz.lerinin hangi sevab ile af ve mağfiret eder.
Ey Oğul
İki günahdan kork.Biri odur ki biri hükmün de olanlara adalet ile eyle.Ve biri din yolunda hain olma günahdan kork.Bir kimse bir günah etmek dilese dahi sonra ol günahı işlemekden ziyade kork.Günah işlemeyi terk eyle.Ve bir kimse sana ziyan edersen sen ona eyilik eyle.Rasülüllallah buyurdu ki ey benim ümmeti ashabım sizlerden birinize bir kişi ziyan etse sizler ona ikram eyleyiniz.Ve hiç bir kimsenin ayıbını yüzüne vurub başına kakmayınız.Ve sana zülüm ederse suçunu bağışla ve afedesiniz.
Eğer böyle ederseniz cezanız cennetdir.buyurdu.
Ey Oğul elinden geldikce yol düzleyici ol.
Rasülüllah a.s buyurdu ki
Mirac gecesi cennetde bir kul gördüm Tenaaum ederdimki ey kişi sen bu mertebeye ne sebeble nail oldun.Ol kişi etti.Halkın yolunda bir diken var idi.Anı kesdimki halkı incitmeye deyu indallah kabul olub bana bu mertebeyi ihsan eyledi,dedi.
Ey Oğul eğer rızıkın helal olmasını dilersen her ne mizmete ve her ne işde isen güzel işle.Ve her ne işde isen doğru ol.Ve taamı sabah yeyeceğizni
sabahlaeyin erken yemenin dört faidesi vardır.Evvela ağız kokusunu giderir.Ve su içse vücuda ziyan etmez.Ve bir yere gitse tok bulunur.Ve kimsenin lokmasına bakmaz.Ve taamı sabah yiyeceğini sabahleyin erken yemenin dört faidesi vardır.Evvela ağız koksunu giderir.Ve su içse vücuda ziyan etmez.Ve bir yere gitse tok bulunur.Ve kimsenin lokmasına bakmaz.Ve taamı ezmenin faidesi oldurki suyu az içirur.ve uyku getirur.Ve malayaniyi çok söyletur.
Ey oğul
Diş karıştırmaktan hazer eyle.Zira nehiy olunmuştur.Rasülülallah a.s buyrumuştur.Ya Eba Hureyre bana diş karıştırmayı cebrail a.s nehiy eyledi.
Bir kaç nesne ile karıştırmanın zararı kişniç çöpüyle diş karıştırma.Benzi sararır.Unutmaklık getirur.Reyhan çöpüyle karıştırsa elem ve zahmet getirur.Nar çöpüyle
karıştırsa baş ağrısı getirur.Ayrı çöpüyle karıştırsa fakirlik getirir.İlğın çöpüyle karıştırsa evimize ölüm getirür.Süpürge çöpüyle karıştırsa uyuzluk getirur.
Ey Oğul
Ğıybetden ihtiraz eyle.Eğer bir kimseyi ğıybet edersen onun günahı sana gelur.Ve senin sevabın ona gider.Ğıybet etmek zina etmekten eşed günahdır.
Nitekim rasülülallah a.s buyurur ki "El ğıybetu eşeddu minezzina"Bir kimse ğıybeti red ederse Hak teala hz.leri onun üzerinden yetmiş dürlü afet ve belayı defeder.
Ey Oğul
Sakın yalan yere yemin etme.Zürriyetin kesilur.Hak teala hz.buyurur.Yalan yere yemin edenin zürriyetini kesub Kıyamete değin hor ve hakir ederim.
Ey Oğul
Yalan yere evliyalık satma.Sen de olmayan nesne ben evliyayım deyu kendine bühtan eyleme.Rasülülalllah buyurur:
Bir kimse kendine zahid veyahut alim olmadan yalan yere evliyalık gösterse kıyamet günün de cehennem de yerini hazırlasun.Dahi herdaim
güzel ve doğru söyle.Ve sözün de sadık ol.Sıdık kişiyi cennete götürür.Dilini eleştirib var yere yokyere kafir olayım deme.Kafir olursun,Yalan söyleme.Hıyanetlik etme.
Ğıybet ve bühtan etme.Şahi Kirmani r.a eer kimki yalan söylemese ve huyanetlik etmese ğıybet ve bühtan etmese varsun ne işlerse işlesun zira bu üç günahı işleyen sair günahlardan çekilur işlemez.
Ey Oğul
Kimsenin ayıbını meydana vurmaktan sakın.Rasülüllah a.s buyurdu ki Mirac gecesi bir kavme rast geldim Bakırdan tırnakları olmuş.
Ve kazma gibi olmuş Ol tırnakları ile yüzlerinin derisini yırtarlar.Etim Ya Karındaşım,Cebrail Bu kavimler kimler dir?
Cebrail ett;Bunlar halkın ayıbını meydana çıkarub söyleyenlerdir.dedi.Dahi MUsa a.s Turi sina da etti;Ya rabbi elin ayıbını meydana çıkarub söylese ona ceza ne edrsin,dedi Hak teala hz.leri buyurdu ki Tevbesiz giderse evvel cehenneme giden ol dur.
İmamı Ğaali aleyhi rahmetul bari..buyurdu ki Günahların ulusu üçdür.bunlardan kendini sakın.Biri pahilliktir.İkincisi hasedir.
Üçüncüsü riyadır.Pahil oldur ki Bir kişi sana gele ki erkan öğrenmeye veya ilim veya bir sanat öğrenmeye anı öğretmeyeler.Ol kimse pahil olur.
Pahil hakkın da rasülülallah buyurdu ki "El pahilu la yedhulul cenneh velev kane zahiden"Yani pahil olan cennete giremez.her nekadar zahid dahi olsa.
Hased ol dur ki Bir kimsenin ilimini yahud mülkünü ya hayırlı malı olsa ol kimseden bunların gittiğni istese hased buna derler.
Hased hakında Rasülüllah a.s buyurdu ki Hased hasenatı yer.Ateş odunu yediği gibi.Riya oldu ki Bir kişi bir amel işlerse amali salihadan namaz gibi oruc gibi ve sadaka vermek ve köprü ve cami şerif yaptırmak gibi bunları halk görsün eyu kişidir desünler deyu Bu amelleri işlese Bunların cümlesi riyadır.Ve ya riya etmek şirki sağire dir.
Tevbe etmedikce afolunur günah değildir.
Babu Şakavet
Ey oğul
Şakiler alametin de olma.Rasülülallah a.s buyurdu ki.Kişinin şakavet alameti oldur ki Bir kimsenin ilimi ola.Ameli olmaya.Ve salahı ve ihlası olmaya.
Salih kişiler sohbetine varsa hurmet ve riayet etmeye.Bunlar şakavet alametidir.
Ve dahi bir kimse zülum eyleme. Zülum üç kısımdır.Biri hükmün de olan kişilere eza ve cefa etmek.Ve biri Hak teala hazlerine asi olmak.Ve biri zalime yardım etmek.Bu üç sıfat her kim de cem olsa tamam zalimdir.Ve zalimlerin yeri cehennemdir.
Ey Oğul Rasülülallah a.s buyurur ki Her kimde ki bu üç nesne olmazsa ol kişi ehli cennetdir.Biri kibir.Biri hased.Biri Hıyanetlik ve dahi her bir musibete sabır eden baş
kesildikte gövde helak olduğu gibi bir kimseden sabır gitse din helak olur.
Ey Oğul
Bişri Hafi r.am hzretleri buyurdu.Her kim diler dünya da aziz ve ahiret de ulu ola.Üç nesneden sakınmak gerektir.Evvela mahluktan hiç bir nesne dilememek ..
İkinci bir kimse ğıybet etmemek.Üçüncüsü eliyle komadığı nesneyi almamak ve dahi üç nesneyi Hak teala hzretleri sever.Biri az alden cömerdlik.İkinci korkmadığı kişinin yanın da doğru söylemek Üçüncü halvet yerde Hak teala hzretlerinden korkmak.
Ey Oğul
Bir kimse sana dese ki Hak teala hzleri nden korkarmısın ettiki Korkarım Turi sina da Hz.Musa a.s etti;Ya Rabbi senin kati haşımın kimilere dir.
Hak teala hz.leri buyurdu ki Ya MUsa benim kati hışımım şol kimse leredir ki bir kişi ye Hak teala hz.lerinden kork deseler Ol kimse darulub.Bana mı öğretirsin Hak tealadan korkağı dese,beni kati hışımım onlaradır.Rahmeti anlardan beri ederim.Amma kişi Hak teala hz.lerinden kork dedikte ol kimse dahi korkarım dese ben ol kuluma,rahmet ederim.deyu buyurdu.
Ey Oğul
Kimsenin günahını başına kakma.Rasülü a.s buyurdu ki Bir kişi bir kişinin günahını başına kaksa Hak teala hz.leri ol taan eden kişiyi günah ile
dünyadan tevbesiz çıkarır.Dahi melundur.Şol kimse ki anaya babaya asi olan melundur.Dahi şol kurban eden kimseler Hak tealanın rızasıçun
boğazlamayub felan eyh çun deyu boğazlayub kurban eden melundur.Dahi şol bir ata ki kızına zina eder. Melundur.
Ve dahi hak teala hz.lerinden ğayriye secde eden melundur.Ve küfürdür.Hz.Rasül a.s buyurur.
Kimki bir kişiye söverse ol dahi temenna etse bu dahi şirktir.Hak tealadan ğayriye secde etmek gibi olur.
Veyahud Hak teala dan ğayriye ortak katmış olur.
Ve bir haidi şerif de yine Rasülüllah a.s buyurdu ki Bir kişi bir kişiye rast geldikte temenna ile selam verse ol dahi şirktir.
Eğer selam verdiği munım bir kişi ise dünyasından ötürü iyiliğiçün temenna kıldıysa dinin üç bölükte bir bölüğü gider.Ve dahi Hak tealadan ğayriye yemin etmek
şirktir.Bir gün Rasülülallah a.s yanında babam canı içun deyu yemin etti.Hemen Rasülülallah a.s darılub buyurdu ki Hak tealadan ğayriye yemin etmek
şirktir.Bir gün Rasülüllah a.s yanın da Hak tealadan ğayriye yemin yokdur.Kabeyi mükerreme tanrısı hakkı çün Yahud Muhammedin tanrısı hakkıçün
diye böyle derse şirk değildir.Kafir olmaz.Ve dahi Rasül a.s buyrur kaçan biriniz bir mahalle ye hakim olsanız riba yiyenin şahidliğini tutmayın.
Eğer kabül ederseniz hak teala hz.leri sizin amelinizi batıl eyler.Dahi ama olan kişinin şehadetini kabul etmeyin.
Eğer zühüd ve takva da İsa A.s gibi olursa da dahi özürsüz cematı terk edenin şehadetini kabül etme.
Zira islamı ardına attı.Dahi namazı terk edenin yüzüne beraber lanet et.Dört kitab da melundur.
Ey oğul
Hiç bir kimseye sövme.Ve lanet etme. Rasülülallah a.s buyurdu ki Ya Eba Hureyre halka sövme. Onlar dahi anana ve babana dahi söverler.
ve Halka lanet etme.Eğer ol lanet ettiğin kimse lanete mustehak değilse ol lanet sana gelur. Dahi hayvana lanet etme melekler sana lanet ederler.
Zira hayvanat hak teala hz.lerine asi olmazlar.Dahi emri bil maruf "nehyi anil munker" ile halkı güçün yeterse yaramaz işden meneyleki
Hak teala hz.leri kalbini nur ile doldura.
Ey Oğul
Hiç bir kimseyi rusvaylığını istetme.Rasülülallah a.s buyurdu ki Ya Eba Hureyre bir kimsenin rusvaylığını isteme Bir kimseyi halk yanın da dava etme.
Etme ki hak teala dünya da ve ahiret de seni rüsvay etmeye.Bir kimse bir kimsenin yaramazlığını faşetse Hak teala dahi ol kimseyi azab ile Mahşer halkı için de rüsvay eder.Ve yine Rasülülallah a.s buyurur ki Ya Eba Hureyre bir kişi nafakasından orta halli geçinse ol kimse fukara olmaz.Orta dirlik aklın yarısıdır.Ol hal ile halk ile güzelce geçinub dostane muhabbet eylemek salihler halidir.
Ey Oğul
Bu dört haslet sen de olmasun ki dünya ve ahret de necat bulasun.
Rasülülallah as. buyurur ki Ey benim ümmeti ashabım ahlakı zemime olan dört ahlaktan geçin.Sonra sizi helak eder.Biri oldur ki çok mal cem edersin halbu ki malı yemez. Saklar ve biri tulu emel etmek ve biri dünyaya haris olmak ve biri dahi haris olmak ve biri pahil olmak ve dahi insan da haya olmak imandandır.Bir kimsenin hayası olmamak küfürdür.
Ey Oğul
İşini hiç bir pahil kimseye danışma.Sonrasını pahilliğe iletub bir iş eder ki seni rüsvay eder.
Babu Sabır
Ey oğul
Bu üç nesneye sabır etsen bi nihaye derece bulursun.Rasülülallah a.s buyurdu ki Bir kimse bir musibete sabır etse Hak teala her nefesine cenneti ala da üçyüz derece ihsan eder.Her kim ibadete sabır etse Hak teala yediyüz derece ihsan eder.Bir gün MUsa a.s etti.Ya Rabbi bir kul bir musibete irişse ve ol musibete sabır edub "inna lillahi"
ve inna ileyhi raciun"dese, sen ol kula ne ecir verirsen, dedi.
Hak teala buyrur ki Ya Musa ben ol kulumun her bir nefesine ol musibetin acısı gidinceye kadar
üçyüz derece verirem.Ve ol musibetin üzerine bir musibet dahi gelse yine sabır eylese üçyüz derece ihsan ederim ,buyurdu.
Ey oğul
Hak teala hz.lerinin göndrdiği musibetlere sabır et.Rasülüllah a.s buyurdu ki bir kimse ye Hak teala hazretleri bir musibet vere ya oğluna veya kızına ya bedenine dahi ol musibete sabır edup kimseye şikayet etmese Hak teala eder.Ben ol kulumdan haya ederim.Mizan başına götürmeye.Deyu.
Ey oğul
Bilmezsiniz ki ölümüm mü hayırlıdır,yahud sağlığım mı hayırlıdır!Rasülülallah as. buyrur ki sizler ölmeyi dilemeyiniz .edinki Ya rabbi benim hakkımda ölmek hayırlıysa
beni öldür.Ve eğer sağlık ayırlı ise bana sağlık ver.de. Bilki Senin hakkın da sağlık hayırlıdır.Ol vakit ölümü istemek mezmumdur. Hayırlısını sen bilmezsen
Ancak Allahu teala bilur.Hak teala dan hayırlısını istemek gerektir.
Ey Oğul
Ölümden kaçma ölümden kaçan kişinin yarın kıyamet gününde iki kaşı arasın da yazılur.Bu kişi ölümden kaçdı.Deyu mahşerden halkı için de hayırlısını istemek gerektir.
Ey oğul
Kaçan bir cenaze hazır olsa hazır olsa.O cenazenin hızmetine bulun Hak tealanın rızası içun defin olurken mevtanın üzerine bir kürek olsun toprak at.
Velilerden biri Velilerden biri rivayet eder ki ölmüş bir kimseyi rüya da görüp halin nice dir?
ol mevta etti;Mizan da sevabımı tarttılar.Hafif geldi.Hemen bir kimse gelub mizanın sevab kefesine bir kese koydu.hemendem sevab tarafı ağır geldi.
Hak teala hz.leri günahı afetti.Ben ettim.Bu kese nedir?için de ol toprakdır.Gör ki bir kürek toprak öyle olucak daha ziyade olursa nice sevab olur.
Babu Ziyareti Kubur
Ey oğul kabir ziyaret edici ol.Sana ulu ecir olur. Rasülüllah a.s buyurur ki Her müminin kabrini ziyaret edin.Ve bir saat efdaldir.
Bir saat ziyaret kubur da durmak Hak teala indin de bir hac ve bir umre den ziyade efdaldir. Buyurdu.Ve mevtaların ruhları çun Ayetel kürsi okumak dan hasıl olan sevabı mevtaların ruhlarına bağışla.Hak tala hz.leri sana ulu ecirler.ihsan eder.Rasülülah a.s buyurur ki Her kim kabir de Fatiha ve ayetel kürsi ve "elhakumuttekasür" ve ihlası şerif ve bunlara mumasil kuranı kerim okuyub sevabını mevtalara bağışlasa ta meşriktan mağribe değin her ne kadar mevta varsa onların adedince Hak teala ol kimseye
derece ihsan eder.Dahi yetmiş peyğamber sevabı misullu sevab vere.
Ve her harfine bir feriştah halk eder.Ta kıyamete değin tesbih ederler.Ve sevabını dahi ol kimseye
verirler.
Ey Oğul
Sakın makbere de gülme.Her kim makbere de gülse Hak teala hz.leri ol kimseye Uhud dağı kadar günah yazar.Her kim makbere de ağlasa ol kimse cennete
güle güle girer.Ve her kim ehli kubura ibret alub makbere ehline şefkat eylese ol kimse korktuğu cehenem den kurtula.
Ey Oğul
Ömürün geçmeden gece gündüz ibadetle meşğul olur.Zira yarınını günde senin alakan yokdur.
Bu gün senindir.Fırsat elindeyken hemen ibadet ede.
Gör hiç bir gün ve gece yoktur.İlla eder.Ey kullar ben sizin üzerinize hakkı bildirmeye geldim der.
Ey Oğul kıyamet günün de cehennemden bir akreb çıkar.Adı Harişdir.
Ol akrebin enı ve boyu yer ile gök arasınca dır.Cebrail a.s eder.
Ya Hariş bölük kandan gelursen Hariş eder;
Cehennemden gelurem.Cebrail a.s eder.Ne istersin,beş bölük taifeyi isterim.
Cebrail a.s eder ki Ya hariş onlar kimler dir?
Hariş der;Biri beş vakit namazı terkedenler.
Biri şarab içenlerdir.
Biri zekat vermeyenlerdir.
Biri anasına babasına asi gelenlerdir.
Biri cami de dünya kelamı söyleyenlerdir.
Deyub mahşer yerin de bu beş taifenin cümlesini yudub doğru cehenneme gider.
Neuzu billahi teala..
Ey oğul
Ne kadar çok yaşasan akibetin ölümdür.Bu dünyadan bir gün olur ölürsün.Gideceğin yol da nekadar korkular vardır.
Bir an evvel yol tedarikine
hazırlaya gör. Rasülülallah a.s buyurdu bedenden ayrı kaçan bir kişi olsa ruhu ayrıldığı gibi bir nida gelir ki
Ey adem oğlanı sen dünyamı terk ettin.
Yoksa dünya seni mi terketti. Ve sen dünya mi cem ettin?Yoksa dünya seni mi cem etti.
Ve sen dünyayı mı öldürdün?Yoksa dünya seni mi öldürdü?
Kaçan yumaya başladıkta yine üç nida gelur ki kati senin ol kuvvetli bedenin seni de zayıf eyledi.
Ve kati senin fasih lisanın seni ne şey ebsem eyledi?
Ve kati senin sevgili dostların seni bırakub ne vahşet eyledi?Ve kaçan kefene sardıklarında yine bir nida gelur ki
azıksız sefere nice gidersin?
Evinden çıkup geriye ebedi gelmezsin.Bir korkulu evdir ki yılan ve akreb dopdoludur.Ve kaçan tabut içine kondukta bir nida var ki
Eğer hak teala hazretlerinin rızasını tahsil eyledinse devlet ve saadet senindir.Ve eğer Hak tealanın hışmını ve ğazabını tahsil eyledinse
vah yazık sana.Ve kaçan tabutu kabirin kenarına konuldukta bir nida gelur ki :Ey adem oğlanı dünyada kabir için ne amel tedarik eyledin?
Bu karanlık kabir içun bu dünyadan ne getürdun?Ve zengin ve ğanilikten bu uryan kabire döşemen için ve kaçan mezara koydukta;

Ey adem oğlu arkamdan güler idin,şimdi karınım da ağlarsın.Ve arkada söyleridin,Şimdi karnımda ebsem durursun.
Diye kaçan defin olunub halk dönüb gittikte Hak celle ve ala hazretleri tarafından nida gele ki Ey benim kulum yalınız kaldın mezar da
bırakub seni yalınız koyub gittiler.Bunlar senin dostların idi.Hiç bir faide olmadı.Ama sen bana asi olub emrimi tutmazdın.
Velakin senin karanlık kabir de seni bırakub gittiler.Benim şanı uluhiyetime layık değildir ki seni karanlık kabir de bırakmak izzim ve celalim
hakk ıçün ben dahi sana merhamet eyleyeyim ki cümlesi teaccub itsunler.

Dahi sana bir mertebe şefkat eyleyeyim ki baba ve ana ettiği şafkatinden ziyade olsun,deyub kendi lütuf ve kereminden
cümlesi teaccub etsunler. Cümle günahı afolub rahmetiyle huri ve ğilmanlar ile cennetin nimetleri ve kevser ırmakları
ile ta kıyamete değin kabri cennet bahcesi ola.Duhulu evvelin ile cennete ve cemali ba kemali ile mesrur eyleye ve ta kıyamete değin
kabri cennet bahcesi ola.Hak teala hz.ulu padişahıdır.Böyle günahkar kulların ayıplarını görüp setir eder.Ve yüzüne vurmaz.
Pes Hak tealnın emirlerini tutub nehinden İçtinab etmektir.Ve daima ameli salih ile amel eyleyub yarın ıkab ve azab dan emin olmak gerektir.

Ey oğul bilmiş ol ki bu sahih hadisi şerifleri cem eyledim.ve için de hiç bir meçhul yoktur.Cümle kelamım sahihdir.
Sakın şek ve şüphe etmeyesin.Bu haidisi şerifleri kütübu mutebere den cem edub yazdım.Yadığım kitapların isimleri sana birer birer beyan edeyim.
Evvela biri İhya i ulum,biri cami ul usul,biri rasülü enverden ve biri bustanul arifin den ve biri mesabih den ve biri meşariktan ve biri irşadus sabirin
den Kuvvetul kulub den ve biri cami tirmizi den.Ve biri cami ul cinan dan ve biri behşetul envar dan Ve biri mevizeyi musa dan.
Ve bu kitabın ahiri vasiyet Ebu Hureyre den dir.
Bu on dört kitabdan ihtisar edub çıkardım ki Müslümanların evladları okuyalar.Ve öğrenub amel edeler.
Hemen Hak teala hz.lerinin cümle müminleri muvaffaku bil hayır eyleye.Amin.
Tarihi Telif Kitabu rasülülalah 960 senesi cemadiyel ahirin sekisizinci düşenbe günü vakti zuhurda bu kitab tamam oldu.Min Telifil abdil fakir Süleyman bin Ceza
Rahmetullahi aleyh.
Temmetül kitabul mustedab bi avnil melikil vahhab Allahu veliyyuttevfik
nimel mevla ve nimerrefik,kad tabaal kitabu bi marifetil hac Tevfik.ketebehu Hulusi1302
Tercume Hmck 13/09/2020 Kurban

Kurban

zuletzt bearbeitet 15.09.2020 | Top

Fenaya,Bekaya,Sülüke,Cezbeye bağlı bulunan ilahi yakınlık
Ey Oğul 70-91Trcm İmamı Ğazali

Anfragen und Anregungen bitte direkt an tiav@hotmail.de adressieren. Vielen Dank!
Xobor Einfach ein eigenes Xobor Forum erstellen
Datenschutz