Ehl-i Beyt imamlarının Şahı Hz.Ali oğlu Hz Hasan ra Ve Ehli Beyt Sevgisi

#1 von MCK ( Gast ) , 27.05.2015 15:13

Hz.Hasan r.a.Hz.Ali ve Hz.Fatıma bıntı Muhammed bın Abdullah ın büyük Oğludur.
Allah rasülü Muhammed mustafa a.s ın torunudur.Raşid halifelerin beşincisi,cennet gençlerinin efendisi,Hz.Peygamberin soyundan gelen seyyid ve şeriflerin babasıdır..
Hz.Hasan r.a H.3.yıl.Miladi 625. yılı Ramazan ayının 15 in de Medine de doğdu.H.50.Miladi 669 senesinde medine münevvere de vefat etti.Vefatında 47 yaşındaydı.Kunyesi Ebu Muhamme,Mucteba,zeki,sıbt gibi lakabları var.En meşhuru Mucteba(meşhur) dur.Onun ismini rasülüllah s.a Hasan olsun diye koydu.Rasülüllah kendisini çok severdi.Kucağına alır onu öperdi.Onu çok seviyorsun dediğin de cebrail kardeşim nasıl sevmem,,bunlar benim dünya da öpüp kokladığım ik reyanımdır,buyurdu.Kucağına oturunca ona ,Allahım hasanı çok seviyorum sen d onu ve onu sevenleri sev buyurdu.Hem hasan hem de hüseyin efendmiz için ayı duaları yaptığı meşhur rivayetler arasındadır.Herkim Beni seviyorsa,o iki reyhanımı da sevsinler buyurdu.
Hz Hasan r.a ahlakı bakımından insanlara engüzel örnekti.Kendisine yapılan suçları effeder,eli bol,halim selim ahlakına sahib di.Hz.Ali efendimiz onu rasülulllah'a benzemesinden dolayı bir ayrı severdi.
Yüca seciye ve takvası meşhurdur.Bu yüzden bir adı da Et Taki dir..15 defa hac yaptı.
Onun şu nasihatı çok beğenilir.
>Ey Ademoğlu!
Ana rahmine düşdükten sonra ömrün hızla tükenmektedir.Elindeki malı geleceğin için harca.Zira sen bir yolcusun,azıklı olman gerek.
Kafir ise savurgan ve zevki için israf eder.Bakara 137
Hz Hasan Dua ederek,Hurma dalının hurma verdiği meşhur rivayetler arasındadır.

MCK

Fikirler/ Felsefecilerin Savunduğu 'Holizm' Nedir?
Ehl-i Beyt imamlarının Şahı Hz.Ali Ve Ehli Beyt Sevgisi