Beraet Gecesi Kilinacak Namazlar

#1 von Tiav ( Gast ) , 02.06.2014 21:56

Üçaylardan ikincisi olan ve Ramazan ayının müjdecisi olan Şaban ayının 27. gecesi bu ayın yaptığımız ibadetler ve oruçlara şahid olması Peygamber (s.a.v) Efendimizin şefaatı kübrasına nail olmak için kılınacak şükür namazı vardır.

Bu Namazda Fatiha'dan sonra istenilen veya bilinen herhangi bir zammı sure okunabilir.ve iki rekat olarak kılınır.

Bu namaza şöyle niyet edilir:"Ya Rabbi beni Rasülü zişan Efendimizin (s.a.v.)ayının sonuna yaklaştırdın.Rasülüllah (s.a.v)Efendimiz'i ve Mübarek ayını bana hem şef'i (şefaatcı)hem de şahid eyle Allahü Ekber"

Namazdan sonra :

-70 istiğfarı şerif ;Esteğfirullehel azıım ve etübü ileyk

-100 defa da şu salevatı şerife okunur:

"Allahümme salli Ala Muhammedin fil-ervah.Ve salli ala cesedi Muhammedin fil-ecsad.Ve salli ala kabri Muhammedin fil-kubur.

okunacaklar bittikten sonra "Ya Rabbi senin huzur-i sırrı ehadiyyetine iltica ediyorum" denilerek dua edilir.
Evet okunacak.Bu namaz nafile namaz olup aynı sabah namazının sünneti gibi iki rekatte bir selam verilerek kılınır.

İlk namaza başlandığında evvela sübhaneke okunur.Sonra euzü besmele çekip Fatiha suresi daha sonra zammı sure olarak besmele çekmeden peşpeşe 10 ihlası şerif okunur.

Rukü ve secdeden sonra ikinci rekata kalkılır.Bu defa sübhaneke okumada direk besmele çekerek önce fatiha,sonra yine peşpeşe 10 ihlas okuınur.tekrar rukü ve secdeye gidilir.İkinci secdeden sonra oturup tahıyyat-salli-barik-ve Rabbena duaları okunup selam verilir.Böylece iki rekat kılınmış olur

100 rekat namazın tamamı bu şekilde kılınır.Yani her ikşi rekatte bir selam verilip tekrar niyet edilip başlanır.Bu namazın 100 rekat olması için 50 defa selam verilmiş olması gerekir.

Berat namazı uzun süreceğinden aralarda dinlenmek caizdir.kısa kısa molalar verilerek beden dinlendirilebilir.Ancak çok uzun aralar vermek gaflete sebep olacağından namaz yarım kalabilir.

Her rekat başında ayrı ayrı niyet gereklidir.ancak bu namaza özel olan uzun niyeti her defasında yapmak şart olmayıp,namaza ilk başlanan rekatte yapıp diğer rekatlere kısaca "Niyet ettim hayır namazına "demek yeterli olur.

Berat kandili gecesinde kılınacak 100 rekatlık namaza şöyle niyet edilir:

"Ya Rabbi,senin rıza-i şerifin için namaza.Beni afv-ı ilahine,feyz-i ilahine mazhar eyle. Kasveti kalpden,dünya ve ahiret sıkıntılarından halas eyleyip,süeda(iyiler) defterine kaydeyle."

Her rek'atte bir Fatiha 10 ihlası şerif okunur.İki rek'atte bir selam verilerek 100 rek'ate tamamlanır.

Bu niyeti ezberinde tutamayanlar kitaba bakarak okuyabilirler.her rekatte bu uzun niyeti tekrarlamak gerekmez.diğer rekatlere "hayır namazına" veya hacet namazına"diye kısa niyet yapılabilir.

Ancak namazın rekatleri arasında uzun aralar verilirse (dinlenmek amacıyla)namaza tekrar devam edeceği zaman uzun niyeti de tekrar etmeleri güzel olur.

2014 Berat kandili Şaban ayının 14'ünü 15'ine bağlayan gece yani haziranın 12.gecesidir.Berat kandili gecesini karşılamak için bu gün oruç tutmak çok faziletlidir.Bu orucu tutmak için bir gece evvel sahura kalkmak icap eder.

Her şehrin namaz,oruç vakitler farklılık gösterdiğinden kendi şehrinizin oruç ve namaz vakitlerini aşağıdaki linkimizden öğrenebilirsini

Tiav
zuletzt bearbeitet 02.06.2014 22:00 | Top

[b]Muvaffakiyet ve Başarının Altın Sırrı Nedir?[/b]
Büyü'u/Bey'ı Bahsi/Ebu Davud