Bir Oduncu Bir Sap

#1 von MCK ( Gast ) , 27.07.2013 13:46

Bir Paltaya Sap olan bulunur;
Oduncu orman’a gider.
Hey Agaclar!
Duyduk duymadik,demeyin!
Bana bir sap parcasi lazim,biraz yontacagim,biraz dogru olsun,dayanikli ve gür olsun.
Bana kalirsa,ben kendim icinizden bildigimi secerim ama,ben demokratik bir adamim.
Bu yüzden sizin aranizdan birini oylayin ve secin.
Bana yeterlidir.
Tecrübesiz genc sopaliklar ;
beni beni diye öne atilirlar,sapir sapir kirilirlar.
Ona bakar buna bakar,arkasi yok ucu sivri egri bürü..
Oduncu;Bunlarin hicbiri benim isimi görmez der..
Ayrica ne kadar dayaniklisiniz, sizileri sinamam gerek,diye nazlanir.
Genc sopalar‘dan biri derki.
Arkadaslar bi durun!
Bu is biraz cetince,tecrübeli bir agac büyügümüze soralim.
Her birisi birden yuvarlanarak Büyük tecrübeli ve yasli agacin yanina varirlar,durumu basindan sonuna kadar tek tek anlatirlar.
Yasli ve tecrübeli agac:
Sizi hangi iste kullanacagini sordunuz mu?
Gencler der.HAYIR:
Olmadi,gidin bi sorun ne yapacaklar.
Onlar oduncuya geri gelip sorarlar.
Paltaya sap yapacagim ve orta dogu ve sizlerin aranizdan gereksiz agaclari (ortadogu’nun haritasini yeniden cizecegim)kesecegim.Odun yapip satacagim.Yerlerinize demokrat bir topluluk ekecegim,büyütecegim.O bölgeye baris gelecek.Onlarla baris icinde yasarsiniz.Yani bütün dünya halklarin barisi icin.Bu orta dogu ormanliklarini tirpanliyacagim.
Gencler olmaz,bu dediklerin odunla olmaz.
Oduncu güler olur, olur.

Tekraren yasli Agaca giderler,Is böyle böyle..teker taker duyduklarini kendisine aktarirlar.
Yasli Tecrübeli AGAC:
Olmaz diye bi sey yok;gencler Su uyur,düsman uyumaz.Madem o oduncu bizi kesmeyi kafaya koyduysa, hepsi mümkin olur.Gencler,nasil mümkin olur! Odunla odun nasil kesilir?
Yasli Gülerek derki,Paltaya sap olmak isteyen odunlar olunca,Palta olmak isteyen de,paltacilar da bulunur.Odun bizden olunca palta demirden yapilar,o zaten onlarda yeterince var.Siz paltaya sap olmazsaniz tek basina Odun bize zarar veremez.Siz Birlik olun, onlar size zarar veremez!
Hep birlikte sevinirler Oduncuya varip;hayir biz paltaya sap olmak istemiyoruz.Biz kendi isimizi kendimiz görecegiz.Kendi imalatimizi kendimiz yapacagiz.Bizim kendi kültürümüz bize yeter.Oduncu fena halde kizar.Iclerinden bi salak odun bulamadim,diyerek mirildanir.
Iste böyle hikaye böylece biter.Anliyana sivrisinek Saz,anlmiyana davulzurna az,yine sap olmaya devam edere,kendi halkini sapir sapir kesdirir ve kirdirir.Sonrada bunlar oduncu demoratlar degil,iki yüzlüler falan filan..bildigimiz hikaye iste..gerisini siz anlayin…….MCK

MCK

ITIKAF
Teravih Namazi Üzerine