Şuayıb Amca/Dünyanın ve Hz Ademin Yaradılışı/Tasavvuf ve Zikir

#1 von Kurban , 04.05.2014 12:06

Şuayıb Amca/Dünyanın ve Hz Ademin Yaradılışı

1.Adem AS yaratılışı
2.şiir efendim.
4.iman.
7.imanın ulaştığı nokta.
8.insan.
12.akıl.
14.evrenin yaratılışı
18. Allah a kul ola bilmek.
19.nasihat ve öğütlerim.
20.dikkat sohbet âlimi var. İbadet.
31.ilim ve ibadet
TASAVVUF VE ZİKİR
32Ramazanı şerif
33 Babiul evvel ayı ve recep ayı
34 zilhicce ayı ve teşrik tekbirleri ve kadri ve Nakşî saadetin isimleri
36 kadri yolunun vekillik şartları ve zikir adedi
37 Nefis sıfatları.
39 Nefislerin seyri
40 Kalbin doyması.
44.TARİKATİ NAKŞÎ YOLUNUN SEYRİ.
45.Üveysi yolun da nefislerin seyri
51.kötü ahlak sebepleri.
53.sükût
54 tasavvuftaki zikir. 96.Arkadaş olmak.
55.h.z. havarileri. 97Namaz çeşitleri.
56.illa dünya gönüle yol bulmasın. 98.Arıdaki da ki ilahi sır.
57.şeyh. 99.HZ Ebu Bekir.
58.müride. 100.Esmaül Hüsna.
59.Zikrin sağladığı güzellikler. 103.Vah tüh eyvah.
60.tarikattaki zikir. e. 105.Hz Ömer ül Faruk.
61.Veli kulların makamları. 106.Menkibe.
62 Tarikattaki zikir. 108.Menkibe.
63. NEDEN. 109.Aşarai mübeşşere.
64.Karanlık ve ışık. 110.Cömertlik.
65.Tövbenin kabul işareti. 111.Cimrilik.
66. sevdiklerimiz. Rezzak ,I alem sıfatının sırları.
67.tasavvufdaki zikir.
68.insandaki sevgi.
69.tasavvufdaki zikir.
70 .5 şey gözdeki nuru artırır.
71.silsilei sadat lar.
72.bu silsilenin zikirleri(günlük virt ler.
73.Münacatlar.
74.vasiyetim.
75.Tarikat i kadriye yoluna göre seneler.
76.Tasavvufdaki zikir.
77. vird.
78.İcazet name .
79. nazar ayeti. nazar duası.
80. yağmur duası ve manası. Bal tefsiri.
81.SABIR.
82.Derdim ile hemhal olmak.
83.sünnet üzere nikah kıyımı.
84.günahsız olmak.
85 ruhi bunalım geçirenlere okunacak dua batıl name ve kebair sıgası.
86.Dünyanın katları ayet ve hadisler.
87.İlahi azaplar.
88.4.kimse lanetlenmiştir.
89.3 kimse ebedi cennete giremez.
90. kocanın hanım üzerindeki hakkı.
91.hanımın koca üzerindeki hakkı.
92.komşu hakkı.
93.Tebliğ.
94.ümmeti Muhammed e verilenler.
95.tasavvuf.

ADEM AS YARATILIŞI

Bakara 30.ayette Allah cc kulunu yaratılışını anlatır…………….. Adem as çeşitli toprakların karışımı ile salsal yani camur halinde insan şeklinde yetmiş bin yıl yattı pişmiş çamur halini aldı sonra Muhammet AS nuru muharremin onunda Adem AS alnına kondu Cuma günü ruh verildi aynı gün dünyadaki tüm varlığın ismi öğretildi boyu iki yüz yetmiş metre idi cennetten çıkınca yetmiş metreye düştü bütün melekler Adem as ruh verilince ona secde ettiler sadece şeytan secde etmedi kırk yaşında Firdevs cennetine kondu sol iyeği kemiğinden Havva annemiz yaratıldı cennette on bin yıl yaşadı ler sonra o malum meyveden yediler cennetten çıkarıldılar Adem as Hindistan da serendip adasına indi.Havva annemizde ciddede dünyaya indirildi.İki yüz yetmiş sene dünyada Allah a yaptıkları hatadan dolayı yalvardılar sonra tövbeleri kabul oldu Arafatta Havva annemizle buluştular fakfe yaptılar her sene haç yaparlardı bu günkü kabe bir milim saptırılmadan aynı yerine İbrahim as inşa etti arafatta bütün insanlık zerreler halinde adem as belinden indiler. Allah cc ben sizin rabbiniz değilmiyim sualine bela (evet)dediler tekrar Adem as beline girdiler şamda yirmi defa ikiz çocukları oldu hiç sakalı yoktu ilk sakal şit as çıktı ilk defa şit as tek dünyaya geldipeygamberimizin nuru ilk adem as şit as nakil edildi ölmeden kırk bin kişiyi gördü yüz elli yaşında peygamberlik geldi Cebrail on iki defa geldi Adem as günde bir defa namaz,oruç,ve kusul yapardı çünkü böyle emredildi Adem as çok güzeldi bin veya iki bin yaşında vefat etti onbir gün hasta yattı Cuma günü vefat etti.Havva annemiz Adem babamızdan kırk yıl sonra vefat etti.Madde olarak ilk insan Adem as ama mana da ilk insan peygamberimiz idi daha sonra onun nurundan diğer bütün alemler yaratıldı.

ADEM AS YARADILIŞI

Allah CC adem AS yaratmayı murat edince ona ol demeden önce bütün kuvvetlerini tamamladı ondan sonra ol dedi oda olu ver di çünkü ademi alemi misalde yarattı ona bir çok kuvvetler verdi onda lataifler tamamlanınca alemi misalden alemi şahadete geldi çünkü o artık alemi misale sığmaz tekamülü ile alemler ötesi bir alem oldu çünkü dünya sebepler dünyası dır.
O zaman Allah CC ona alemi misali terk etmesini emretti oda alemi misalin hemen ötesi alemi şahadete geldi aynen güneşin doğmadan önce ufkun aydınlaması gibi bir şey. Toprakla ilgili ayet,Araf.58.
Kâbe nin de âlemi misali vardı oradakiler onu tavaf ederlerdi âdem AS orayı terk etti Kâbe de orayı terk etti. Şöyle derler âlem i misalde Kabe yi tavaf edenler bugün alemi şahadette de tavaf edenler dir derler ne derece doğru Allah CC Bilir.Bazen veli kulları kebeye gitmediği halde Kabe de gördüm derler bu o veli kulun misal alemi ile Şuhut alemini birlikte kullanmasından meydana gelen çok özel istisnai durum dur ölen insanı ben gördüm diyenler de iki alemin birleştiği anı görmüş tür Bunu her veli kul beceremez buda Allah CC bilgisi ile olur aynen peygamberlerdeki mucize nin tecellisi gibi çünkü velilerin kerameti peygamberlerin mucizesinden bir cüz dür.
İnsanın sade Şuhut aleminde geçerli olan uzvu vardır oda dili dir dil bu alem için geçeri dir misal aleminde konuşamaz çünkü Allah ona Şuhut alemi için hitap hakkı vermiş tir,diğer alemler için diğer uzuvları konuşacak dır. Bu bilgileri ancak ilmel, aynel, hakkal, yakın olmak ilmi ile anlaşıla bilinir yoksa çok yüzeysel kalır.
Burada şunu da belirtelim Allah ın bir şey i dilemesi o şeyin özelliğine bağlı dır yoksa şapka dan kuş çıkarmaz bu onun yüceliğine gölge düşürür eğer öyle olmasa idi imtihan sahasında olmazdık EY İNSANLAR HİÇ AKLETMEZ MİSİNİZ .Emri ilahisinin manası kalmazdı.veya, VEMA EDRAKE. Demez di
Allah CC ben müsaade ettim demesi o maddede anlaşıla bilinirlik var demek tir öyle değilse o mucizevi bir ayettir manası vardır mesela domuz etini yemeyin diyor o halde onda anlaşılabilir bir hikmet vardır bu gün bilim o ette bir çok hastalığın ana kaynağı olduğunu bildiriyor halbuki diğer etler yenir öyle ise etin yenileceğini ama o etin yenmeyeceğini bize bildiriyor.Mesela ateşe yak diyor öyle ise ateşin yakmama özelliği de var demek tir suya taşı diyor öyle ise bazı sularda taşımama özelliği de var demek tir yoksa neden şunu yap bunu yapma diye emir veriyor neden sınırlama getiriyor sakın şunu da anlamayın Allah CC her şeyini sorgula anlamında değil . bu düşünceden Allah CC sığınırım.

Şunu da yeri gelmişken söyleyeyim hangi ayetin başında vema edrake kelimesi geçti o zamanla anlaşılacak buluş demek tir o araştırılıp bulunacak demek tir. Sevgili kurban kardeşleri Asalet boyda değil soyda, incelik belde değil dilde dir, Doğruluk sözde değil özde, Güzellik yüzde değil yürekte dir.Bu bilgileri İbrahim saraç ve m.Ali bulut un kitaplarından yararlandım.ülke T.V. de de yayınlandı.

ADEM AS YARATILIŞI
Fen bilimi alimleri Adem as yaratılışı ile ilgili bir çok tori ortaya etıyorlar bunlardan biri canlı varlıklar önce tek hücreli olarak yaratıldı diyorlar sonra bu tek hücreli varlıklar evrimleşerek insan oldu diyorlar yani tabiat bu yaratılışı meydana getirdi diyorlar bu görüş islama uygun değil
Bir diğer görüşte hiçbir varlık kendiliğinden hareket edemez her cismi hareket ettiren biri var diyorlar bu görüş islama biraz uygun sade fark onlar tabiat hareket ettiriyor biz Müslümanlar Allah cc emri ile oluyor diyoruz.
Bir d,ğer düşünce ise bu hareket ettireni arayıp bulun diyor hatta ay tuutlmasını güneş tutulmasını yağan yağmuru dogan güneşi ara bul nasıl naden diyor.
Bir diğer düşünce bunları hiç aramana gerek yok hepsini Allah cc yapıyor diyor ve araştırmanın önünü kesiyor gerek yok diyor .
Bence şü görüş islama daha uygun Allah cc Adem as yedi evreden geçirerek yarattı ama tüm hücreleri tam olarak yarattı sonradan evrim geçirerek insan olmadı
Sözün burasında şurayıda açayım Allah cc Adem as tüm lataifleri çalışır halde yarattı yani yedi lataif dönemi geçirdi her dönemde yaşadı olgunlaştı sonra diğer lataif dönemine geçti her dönem tamamlanınca cennet vaya cehennemlikler orayı gördü bu dönemler hep misal alemi dir. Emare, levvame, mülhime, mutma inne, Razıye,merziye, nefsi kül, Gibi tüm bu dönemler yaşandı en son hepsini Allah cc Adem as a verdi ve bunları kullanmasını öğretti sıfırdan başlattı onun içindir ki Adem as yaratılınca tüm varlıkların adını ve ne işe yaradığını biliyor du böylece misal aleminden Şuhut şahadet alemi olan dünyaya geldi sınav alemi başlamış oldu,Aynen güneşin düğmadan önce ziyasının göründüğü gibi.
Sevgili kurban kardeşlerim Kabeninde misal alemi dediğimiz ruhlar aleminde bir sureti vardı orada tavaf edenler bu dünyada da tavaf ederler diyorlar o zaman derim ki kırk bin sene önce alemi misalde kabeyi tavaf eden senin deden bu gün kabeyi tavaf eden benim dedem ola bilir.burada şöylede bir görüş var bazı din büyükleri Şuhut alemi ile misal alemini aynı anda birleştirerek yaşarlar buna tayyi mekan tayyi zaman denir diye biliriz onun için dir ki bazı alimleri birden fazla yerlerde görenler vardır.
Doslar alemi Şuhut da olan her şeyin bir benzeri alemi misalde de mevcut dur Şuhut aleminden başka hiçbir alemde dil konuşmaz diğer alemlerde insanın diğer uzuvları konuşur onun içindir ki misal alemini ancak ledünni ilmine haiz olanlar anlar (ilmel. Aynel. Hakkel)yakin ilmi bize o alemleri bildirir çünkü bu bilgiler gayip alemi bilgileri dir.En doğrusunu Allah cc bilir.29.12.2008.

ADEM AS BİYOĞRAFİSİ.

Adem AS yetmiş bin yıl çamur yetmiş bin yıl kerpiç halinde yattı.
Sonra Alnına Muhammed AS nuru kondu.
Sonra muharremin onu cüma günü ruh verildi ve bütün canlıların ismi öğretildi sonra cennete kondu boyu iki yüz yetmiş .mt. idi.
Sonra cennette fir devse kondu.

Sonra dünya ya indirildi boyu yetmiş .mt.ye indi
Sol tarafında rivayetlere göre iye kemiginden Havva annemiz yaratıldı neden sol taraf dersen tüm üreme organlar sol tarafta dır.
Sonra cennette bin sene kaldılar.
Sonra malüm olaydan sonra cennetten kovuldular dünyaya indirildiler Adem AS Hindistan serendip adasına Havva annemiz ciddeye indirildiler.
Sonra iki yüz yetmiş sene Allah cc yalvarmalarını kabul etmedi sonra kabul etti Sonra Arafatta buluştular berabar vakfeye durdular orada iki rekat namaz kıldılar ve dua ettiler.
Sonra kıyamete kadar gelecek insanlar Adem AS belinden inip Allah cc birliğini tastik ettiler.
Sonra beraber kabeyi yaptılar beraberce tavaf ettiler her sene hac yaptılar.
Sonra şamda yirmi defa ikiz cocukları oldu.
Sonra ölmeden önce kırk bin kişiyi gördü.
Sonra yüz elli yaşında peygamberlik geldi.
Sonra on iki defa Cebrail ile görüştü.
Sonra adem AS oruç tutar günde bir defa bir vakit namaz kılardı ve güsül ederdi Sonra bin yüz yaşında vefat etti.
Sonra onbir gün hasta yattı cüma günü vefat etti.
Sonra Havva annemiz Adem AS dan kırk yıl sonra vefat etti.

KAİNATIN YARATILIŞI
Kainatın yaratılışı kuranda ve sunnetisniyede şöyle anlatılır.
Allah varken hiçbir şey mevcut değildi Allah nihayeti bilinmeyen sonsuz bir boşluk yarattı sonra ona ol dedi kainatta büyük bir patlama oldu etrafa bilyonlarca kıvılcım parçacıklar dağıldı bu parcacıklar oluşan atmosferle bir araya geldi bu gün galaksi ler oluştu yine Allah cc ol dedi bu patlamadan sonra atomlar meyanda geldi bu atomlar neğatif ve pozetif elektronlar yüklendi yine Allah cc emri ile bu atomlar soğuyarak gezegenleri oluşturdular.
Sade güneşteki atomlar soğumadı oluşan sıcaklık ile birbirlerini patlatarak güneşin ısı ve ışığını sağlıyorlar aynı zamanda dünyayıda yaşana bilir kılıyor
Bu patlamadan etrafa yayılan ısı saniyede iki yüz bin Km. Uzağa kadar gidiyor
Güneşin ısısı 4.5. Bin santıgrat dır
Burada bazı notlarıda vereyim dünya yavaş yavaş güneşe yaklaşmakta dır bunun sonucu olarak hidrojen yok olacak o zaman dünya gaz halini alacak ve sonunda güneş tarafından yutulacak

DÜNYANIN OLUŞUMU
Yaratılışı
Güneş sisteminde yer alan düntamız güneşten kopunca 4.5 sntg derecede sıcak tı zamanla soğumaya başladı tam soğuyunca üzeri kabuk bağladı aynen iyi olan yara gibi kabuk bağladı soğuma sonucu hidrojen ve oksijen oluştu bunun sonucu gökte su zerrecikleri oluştu ve dünya üzerine yağmaya başladı aynen buharlaşan tencere kapağının su damlacıkları oluştuğu gibi veya dışarısı fazla soğık olunca camlardaki akan su gibi gökte sular oluştu ve yağmur olup yere yağdı yerin sıcaklığından tekrar buhar olup göğe çıktı tekrar yağdı bu dönüşüm sonucu dunya soğuyarak adem AS yaşaması mümkün hale geldi daha da soğuyunca taşlar oluştu sonra bu damla damla yağan yağmurdan okyonuslar oluştu ama toprağın tuzunda sularda tuzlu oldu nihayat tuzsuz sularda oluşunca ilk canlı hücreler meydana geldi bu hücreler bölünerek çoğaldı bitki ve hayvanlar oluştu bu dönemlerde dünya da büyük iklim değişiklikleri oluyor bunun sonucu karalar deniz denizler kara oluyordu böylece kıtalar değişiyordu.
Yae yüzünde Adem as yokken melekler ve cin taifesi vardı sonra yetmiş bin kavim yarattı bunlar ne kadar yaşadı Allah cc bilir en son tam ve bütün olarak Adem as yaratıldı cennete koydu ve ey adem istediğini ye ve yap dedi.
Bu oluşumdan sonra Havva annemiz yaratıldı ama ne yazıkki Havva annemizi şeytan kandırdı oda adem as kandırdı ve haram olan meyveden yediler sevgili kurban kardeşlerim Havva annemiz adem as niçin kandırdı bilirmisiniz çünkü adem as tebliği bırakmıştı da ondan çünkü her zaman adam Havva annemize ey Havva şu meyveden yeme diye öğüt verirdi ama takdiri ilahi o gün dememiş ti bu unutkanlığının cezasını dünyaya kovularak ödedi bundan çıkaracağımız ders insanlara kardeşlerimize tebliği bırakmayacağız doğruları anlatacağız bizler tebliği ne zaman bıraktık gençlik bu hale geldi bunu devlette zaten böyle olmasını istiyordu.
Adem ve Havva annemiz dünyaya geldiler üç yüz elli sene buluşamadılar sonra arafatta buluştular sonra hacerül esveti buldular o buldukları yere kabeyi inşa ettiler böylece ilk bine kabe oldu Adem cenneti unutamıyordu bunun için Allah cc ona on suhuf gönderdi ve dedi ki ey adem şu on emrimi yaparsan seni tekrar cennete korum dedi bu arada şeytan de boş durmuyordu hep ademi cennetten çıkmasına sebep olduğu için kıskanıyordu onun içindir ki durmadan adem evletlerını kandırdı bu şeytan hilesinden kurtulmak için bol ibadet bol hayır vermek ve her şeyi Allah dan bilmek.
Adem As dan yaklaşık bin ila iki bin sene sonra nuh tufanı olduğu tahmin edilmekte dir bunun yarısında adem vardı yarısında ölmüş du
Nuh as dan hz İbrahime kadar insanlar beş yüz ila yedi yüz yıl yaşarlardı.Nuh tufanı milattan önce dokuz bin sene lerinde meydana geldi.Adem as oğlu şit as şu öğutleri verdi .ey oğul dünyada sade kendin için çalışma .ey oğul yapacağın işi önce pilanla sonunu düşün öyle yap.ey oğul gönlüyün her istediğini yapma Ey oğul kadın sözüne kanma Ey oğul ne kadar akıllı olursan ol muhakkak birine danış . suhuf inen peygamberler.10 saife adem as 50 saife şit as 30 saife idris as 10 saife İbrahim as inmiş dir bütün inen saife lerin içeriği adem as inen suhuf ile aynı idi Bundan sonra dört büyük kitap indi oda dört büyük peygambere indi bunlar şunlar.TEVRAT musa.ZEBUR Davut.İNCİL isa.KURANI KERİM Peygamberimiz Muhammed mustafaya indi Tarihde ilk yazıyı Sümerler buldu çivi yazısı idi.yaklaşık altı bin sene evvel idi .Yazıdan önceki tarihe tarih öncesi zaman diyoruz .
Yazı tarihinden sönra isa as zamanına kadar olan zamana milattan önce Hz isa doğumundan sonra günümüze kadar olan zamana milattan sonra denir.

İLMİ DELİLLER

Dünya denilen gezegen de iki türlü varlık vardır bunların hareketleri bir birini etkiler bunlar ister canlı ister cansız olsun mesela saniyede 1.16 defa teitreşim yapan madde insanda hiçbir tesir yapmaz biz onu sade sallanır görürüz ama titreşim adedi saniyede 16.64 olursa biz onu duyarız ama bu titreşim saniyede 16.4000 olursa sesini duyarız ama 40 ila yüz bin saniyede olursa bu titreşimi algılayacak organ yok tur fakat bazı hayvan veya böcekler bu titreşimi algılarlar
Fakat saniyede bir milyondan üç milyon olan tıtreşim ışığa döner biz onu ışık olarak görürüz .
Burada görülüyor ki titreşim adedi değiştikce maddenin evsafı da değişiyor
Kulağımıza ses veya gözümüze ışık olarak yansıyor.Demekki his ve idrek beyin de oluştumu ruha tesir ediyor böylece kul beyni ile Allah ı buluyot .
Biz insan oğlu maddeyi beş duyu organımızla his sediyoruz ama bazen buduyularımızla da algılayamadığımız olur mesela çok uzaklarda olan bir nesneyi göremeyiz veya gözümüzün görme etkisi dışındaki mikropları göremeyiz ama bir mikroskop veya dürbünle onları göre biliriz Allah cc da böyle dir onuı beş duyumuzla göremeyiz ancak 0na ruh dürbünü ile bakılınca görür gibi oluruz.
Yine güneşin mesafesi dünyaya öyle ayarlanmış ki yakınlığı yakar uzaklığıda dondururdu.yine dünyanın ekseni yirmi üç derece eğik dir bu sayede dünyada mevsimler meydana gelir vel hasıl .
Örümceğe ağ yapmayı ipek böceğine koza örmeyi arıya petek yapmayı kör doğa yapamaz öyle ise Allah vardır ve bir dir.

Göklerde hayat.
Yerlerde nebat.
Kuşlarda kanat.
Senin lütfündür lütfün

Sevmek ve sevilmek.
Yaşamak ve ölmek.
hep sana dönmek
Senin lütfündür lütfün

Süzülen şu yaşlar.
Eritir taşlar.
Gözler ve kaşlar
Senin lütfündür lütfün

Dallarda yemiş.
Maden ve gümüş.
,sanadır dönüş
Senin lütfündür lütfün.

Ben kendimi bilmez birisiyim.
Benlik sarmış benliğimi.
Bana benliğimi bildiren.
Senin lütfündür lütfün.
M..KURBAN CÖNGERLİ .

[b] EFENDİM,

Gözümde büyüyen sarp dağlar gibi,
Nefsimin ördüğü ağdır efendim
Bu yolda ayağım kayarsa eğer,
Şeytanın ördüğü ağdır efendim.

Şuayıb Amca/Dünyanın ve Hz Ademin Yaradılışı

Her adımda sana koşup gelmek var,
Ya yolunda olmak ya da ölmek var
Neyleyim sinede bin bir ilmek var
Masiva ayakta bağdır efendim

Asrısaadeti özledim durdum,
Aşkın ile sinemi közledim durdum
Ebu cehillerle dolu bu yurdum
Doğduğum ne garip çağdır efendim.
Ş. AMCA, NİĞDE

Kurban

Şuayıb Hoca/İMAN
Şuayip Hoca/Yahudiler/ [b]ÖLMEDEN ÖNCE ÖLÜNÜZ[/b]İSLAM

Anfragen und Anregungen bitte direkt an tiav@hotmail.de adressieren. Vielen Dank!
Xobor Einfach ein eigenes Xobor Forum erstellen
Datenschutz