Nasihat Ve Öğütlerim/İBADET

#1 von Kurban , 04.05.2014 12:23

NASİHAT VE ÖĞÜTLERİM:(Şuayıb Hoca(EMMİ))

Sevgili dostlarım ve dava arkadaşlarım ey! ben cennet ve cemal u Allah ı istiyorum diyen kurban kardeşlerim; kendi rızkınıza razı olun rızkınız bol olur.
Hiç bir zaman başkasının rızkına nefretle bakmayın ,rızkınız dar ölümünüz zor olur.

Taksimat-ı ilahiye ye razı olunuz, gönül bahçeniz gül olur,
Kendi kusurunu küçük gören başkasının ibadetini küçük görür,
Kimsenin kusurunu açığa vurmayınız, ibadetiniz yok olur.
Kardeşi için kuyu kazan, o kuyuya kendisi düşer.
Ahmaklar arasında fazla kalma horlanırsın. Âlimlerle sohbet et yücelirsin,
Fazla sözü kesme daima aşağılanırsın,
Danışılmak istersen açık sözlü ve dürüst ol.
Arkadaşlık yaptığın ve ziyaretine gittiğin insan, senin konuştuğunda sözüyün önüne geçmeyen, hatanı sana söyleyen olsun.
Ey Allah sevdalıları! kuran okuyucu ol, Hep kötülüklerden men edici ol,
Sana gelmeyene sen gidici, Konuşmayana konuşucu ol,İsteyene verici, gıybetten kaçıcı ol,
H.Z.Mevlana ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol.
Hasan-i Basri ye birisi gelir, seni falan komşu çekiştiriyor der, Hasan ı basri sen oraya niçin gittin der, adam davet etti de gittim der. Peki ne yedin ne içtin, adam anlatır şu yemekleri şu içecekleri yedim içtim der, Hasan ı basri o kadar yemeği sakladın da şu kadar lafımı saklayamadın, bana getirdin der,sonra o gıybet edene bir tabak hurma gönderir ve derki duydum ki sevaplarını benim defterime yazdırıyormuşsun sağ ol, bende sana küçük bir hediye gönderiyorum der.

DİKKAT SOHBET ALİMİ VAR:

Her alimim diyenle sohbet edilmez, her çiçeğe el sürülmeyeceği gibi: sohbeti dinlenecek alimde şu özellikler olmalı,Daveti daima hakka olmalı,züht, takva sahibi ve teşvik edici olmalı.Kibirden uzak herkesin seviyesine inmeli.İhlaslı ve ıhlasa ermiş olmalı. Kendisi bütün söylediklerini yapmalı hal, kal,ve fiil birbirine uyumlu olmalı çünkü; amelsiz ilim vebaldir.vs . Bunlara dikkat etmelisiniz! insan kiminle hasb-i hal eder, çok beraber olursa onun hali ile hallenirse; fahri kainat şöyle buyurur "İnsan arkadaşının dini üzeredir" bu nedenle dost edineceği insan'a dikkat etsin(Tirmizi)
Sevgili dostlarım! Türkiyemize yazık ettiler, sanki tarih cumhuriyet le başlıyor. Kos koca bin yıllık cihan imparatorluğunu yok sayıyorlar. Hâlbuki medeniyet neye malikse o imparatorluk sayesinde dir. Dostlarım! Bir millet ancak bu kadar tahrip dile bilir. Bir ülke ancak bizim ülke kadar şizofreni hastası yapıla bilir.Bizim ülkede bilim denince yabancıların onayı olacak. Emperyal güclerin tasdik ettiği bir buluş olacak yoksa, kabul etmeyiz.Türk milletinin Fuzilisi, Farabisi, ibni sinası ,Ali kuşçusu yok veya Mevlanası, Yunusu, Hacı Bektaşı veya İbrahim Hakkısı yok hap yabancılar bulur ve bilir. Bizim kadar kendini aşağlıyan bir millet daha görülmemiş.Yine bir millet bizim kadar bir birine karşı düşmanca davranışta değil dir karşı tarafın doğrusuna da eğri eğrisine de eğri diyen başka bir millet yok .biz millet olarak okullarımızda eskiyi yıpranmış olarak biliriz öylede öğretildik halbuki bir şeyin eski olması o şeyin yanlış olduğu anlamına gelmez .Eskiden tedavide müzik ,sülük ,zakkum nane, ısırgan otları gibi bitkilerin şifali olduğunu bilirdik. Tıbbın alternatifi olarak biliriz ama şimdi koca karı ilacı deyip geçiyoruz.Buda bir kapitalist düzenin ülkemiz ve milletimizin üzerinde oynanan oyun bunu hiç unutmayın
Allah (cc )cennet ehline sorar kullarım benden cennet nimetimden başka ne istersiniz ben Allah (cc) vereyim der. Cennet ehli yarap ne isteyelim cennet bize yeter derler. Allah cc ey kullarım dünyada iken içinden cıkamadığınız meseleleri nasıl hal ederdiniz der cennet ehli der: Ya Rabbi alimlere sorardık derler. Allah (cc) da öyle ise sorun bakalım der. cennet ehli alimlere ey alim falan Allah dan şimdi ne isteyelim derler. Alimlerde Allah cc cemalini isteyin derler ve onlarda isterler. Allah cc öyle ise nazar edin buyurur kullar da o cemali seyre dalarlar nice bin yıllar seyir ederler.
İşte doslarım! Bizler cennetde de alimlare muhtacız onun için sohbet alimini iyi seçmeliyiz. Allah cc Bakara 10 da Onların kalplerinde hastalık vardır, buyurur. Efendimiz (sav) de zikir kalplerin şifası dır, buyurur. Yine nefsini bilen rabbini bilir, buyurur. Kurban kardeşlerim, kalbi yaralı insanların sohbetinden uzak olalım.

İBADET:

"vema halaktül cinnen vel inse illa liyağbüdüüün." Muhakkak ki ben Allah cc insan ve cinlileri bana ibadet etsin diye yarattım. Buradaki ibadet hizmet abd köle hizmetli demek.
İbadet kuran'da abid.ibad.abd.gibi 250 yerde geçmekte dir. İbadet Allah ile kul arasında bir alaka dır Ancak Allah ı gerktiği gibi bilmediğimizden İbadetlerimiz de yaptıklarımızda sade bizim anladığımız kadar dır. Bu bazen bir taşı kaldırmak bazen birine selam vermek veya bir kere Allah demek onun katında en büyük abadet ola bilir. Bu nedenle ibadeti gerçekte anlamak mümkün değildir.Bu temel noktayı anladıktan sonra derim ki;

İBADET :Yaratıcı kudret karşısında insan benliğinin derinden duyduğu azamet yüceltme duygusundan kaynaklanan kendine özgü bir boyun eğiş tir.
Burada kendine özgü dedim çümkü, Allah ın hoşuna giden Abidin içten yaptığı hareket dir. Kurana göre ibadet (bakara152.186) O halde beni anın bende sizi anayım bana şükür edin küfretmeyin**Kullarım sana benden sorarlarsa ben, onlara çok yakınım dua eden dua ettiğinde kabul ederim. onlarda bana icabet etsinler.Bana iman etsinler ki doğru yolda olanlardan olsunlar
(mümin 60) da Rabbiniz buyurdu. Bana dua edin ki size karşılığını vereyim. şübhesiz bana ibadet etmekten kibirlenenler alçalmış olarak cehenneme girecekler dir.
Sevgili doslar ibadet sonrasında kul ile Allah cc kucaklaşması onunla barışması konuşması demek olur. Yani vahiy Allah'ın kuluna hitabı demek tir kulunda ona cevabı ibadeti dir.
Halkımız arasında çokca konuşulan tapmak ile ibadet aynı mı? Hayır çünkü, tapmakta benliğini yok saymak var. yani Allah cc kahreder azap eder.
İbadette ise kuluna Allah cc bir hayat verip hayatın sonunda iyi ve ya kötü'yü seçmek var yani kul ile Allahcc sevişerek anlaşması var.

ŞİİR:

Gündüzlerde çok aradım
Gecelerde buldum seni
Hay isminle zikrettim
Hecelerde buldum seni

Seccademi sur eyledim
Divanına dur eyledim
Rükularda ar eyledim
Secdelerde buldum seni

Dere tepe aştım geldim
Ova bayır koştum geldim
Kanatlandım uçtum geldim
Yücelerde buldum seni
–M KURBAN.

İbadet'in iki şekli vardır. Biri ihlas yani Allah rızası.Birdiğeri dini ölçülere uygun olması. İhlaslı ibadeti şeytan bozamaz ancak, insan nefsi bozar çünkü ihlas gizlidir. insanın içini ancak nefsi bilir. ihlası Beyine 5, Kehf 10de ihlasın görüntüsü 3 dür. övülünce sevinmez, yerilince üzülmez . İbadetini unutur kabahat'ını unutmaz.. Sevaba güvenmez, günaha üzülür. Allah (cc) sevgisinden başka sevgileri gönülden çıkarır.Yani ibadetten zevk almaya çalışmak gerek. nasıl ki tat alma organımız varsa, ibadetten tat alma organımızda kalbimiz dir. orası misafir almaya hazır olmalı.İbadet kelime manası ile itaat boyun eğme ona güvenme dayanma manasına gelir. İbadet Allah'ı görür gibi veya görerek hareket yapmaktır. Öyle ise kul'un tüm hayatı ibadet olduğuna göre, tüm hayatında bir gözetleyenin olduğunu ve Allah cc gördüğünü bilmesi gerekir. ibadetsiz hayat meyvesiz ağaca, ibadetsiz insan ölü insana benzer.Meyvesiz ağacı keserler ölü insanı gömerler yoksa bir müddet sonra kokarak insanlığa zarar verir.Bir hadisi şerifte peygamber efendimiz ;Namazını terk eden insan ölünce Allah'ı gazap sıfatı ile bulur. o halde ibadet edelim ki ilmin cehalete iffet ve namusun şehvete ,faziletin rezalete adaletin zulme ,İtaatın isyana, Uyanıklığın gaflete ,Ahiret sevgin dünya sevgisine velhasıl sevginin sevgisizliğe galip geldiği bir topluluk elde edelim. Zaten ibadetin tasavvufta manası sevgidir..Allah'ı birle ki, ibadetin vesvese siz olsun. kalbin imanla dolsun kalbinde iman olan'a Allah. ben onu, o'da beni sever, buyurur. Efendimiz de Allah kulunu sevdi mi onun duyan kulağı gören gözü tutan eli yürüyen ayağı olur. buyurur.Allah cc bu kadar dost olan için tabi olarak mükafatı da olur.Kul da ibadet arzusu doğar, tüm bunlar sevgi neticesi olur.Yine peygamber efendimiz s.a.v.Hikmetin başı Allah korkusudur buyurur.Efendimiz s.a.v. lokman a.s. dan nakille buyurur ki, Ey oğul! alimler meclisinde otur hikmetli konuşanların sözüne kulak ver çünkü, onlar meclisinde oturanların ölmüş kalplerini yağmurun ölü toprağı dirilttiği gibi hikmet nuru ile ihya edip diriltir Ey oğul! az konuşmak hikmet ehli ahlakındandır ancak, onu yapan azdır. Devamla Davut a.s. buyurdu;sevgili yavrum, taş taşıdım, çok ağır yük taşıdım fakat, kötü komşu gibi ağır yük görmedim. her çeşit acıyı tattım fakat, fakirlikten acısını görmedim,buyurdu.
Ben aciz şöyle düşünüyorum; tabi ki fakirlik zor ama buradaki fakirliği ibadet fakirliğini, komşudan muratsa kendi nefsini kast ediği düşüncesindeyim. Allah (cc) o nefis şerrinden ve fakirlikten bizleri muhafaza etsin. amin.Konumuz olan ibadese; aynelyakin hasıl oluncaya kadar devam etmeli. ibadet de huşu ancak, devamlılıkla sağlanır, ancak o zaman sevgi hasıl olur, Yoksa ibadet zor gelir, bıkkınlık çoğalır.Kabri zindan'a çevirir.Mizanı zorlaştırır.Bunun izalesi de ancak Allah ı tefekkürle olur. İbadetin bir başka anlamı da şükür dedik bu konuda Allah cc ayetinde Allah ,a çok şükür ediniz çünkü kullarımdan çok azı şükür eder.buyurur sen o çok az dediği az insanlardan olmaya çalış çünkü az bulunan değerli olur. Herkes uyurken sen uyanık ol herkes diri iken sen ölü herkes ölü iken sen diri ol ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol.yine Allah (cc) HATEMALLHÜ ALA GULÜBİHİM VE ALA SEM İHİM.Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir.Yani onlar dünyada uzuvlarına konuşmayı öğretemez.Tadına vardıramazsa kıyamette konuşacaklardır.Bu konuda Allah cc kuranı keriminde. Nur 24.O gün kendi dilleri kendi elleri kendi ayakları aleyhlerinde olarak yaptıklarına şahitlik edeceklerdir.
Hz Osman (ra) nakille derki: Azaptan birisi abdest alıyordu peygamber efendimiz güldü, sebebini sorana; kim huşu ile abdest alırsa, Allah onun uzuvlarından dökülen su ile beraber günahı da dökülür,buyurdu. Elhamdülillah.. ibadet iki kısımdır.Birinci kısmı Allah ın emirlerini yerine getirmektir. ikinci kısmı da yasaklarından kaçınmak emirlerini yerine getirmekle meleklerle beraber oluruz.Çünkü onlar Allah ın tüm emirlerini eksiksiz yerine getirirler ancak biz, ikinci kısım olan yasaklarından kaçınmakla meleklerden ayrılır ve yücelere çıkarız. işte bizim insan olarak meleklerden farkımız bu. Burada gündemde olan baş örtüsünü anlatayım aklıma geldi. Namazda başımızı örtmek erkekler için sünnettir.Sünnet insanlık için faydası olan bir şeydır.Baş örtüsü de öyle.. insan vücutu en çok ısıyı beyninden kayıp eder. kayıp ettiği ısıyı da geri almak ister. Bu arzusu damarlar vasıtası ile beyne ulaşır. Beyin de o enerjiyi bulmak için yemeye içmeye yönelir, aynen açlık gibi.. o zaman beyin ibadette değil de yemede içmede olur ve ibadet fesada gider. gördün mü örtünmenin faydasını!
Bu örtünme olayı,Kadınlarda da böyle.. ilmi olarak böyle. Dini olarak da Allah cc ın emri olduğu için örtünülür.
İbadet insandaki gizli güçleri açığa çıkarır.Harekete geçirir.Bu sayede Allah ın ben gizli hazineyim sözünü araştırarak anlaya biliriz.İbadet çeşitlerinden biride
İnziva (yalnızlık) dır.Bu yöntem peygamber ahlakı ve önerisi dir.Vahiy sahipleri bu yöntemle yüceler yücesine erişirler.İnziva'da oruç önemli çünkü oruç, yağları yakar. bu sayede hem maddi hastalık hem manevi hastalıklar yanıp yok olur.
Kul'un ibadeti bir gün anne babaya bir günde Allah cc sunulur. daha sonra da levhi mahfuza muhafaza için kaldırılır.Onun içindir ki dualarımızda Allah ım hayırlı nesiller ver diye dua edilir,Amin.

Kurban

zuletzt bearbeitet 09.05.2014 | Top

[b]Kıyamette Hisab dan muaf tutulanlar olacak mı?[/b]
Dünyanın Tabakaları/Allaha kul olabilmek/Şuayıb Özdal

Anfragen und Anregungen bitte direkt an tiav@hotmail.de adressieren. Vielen Dank!
Xobor Einfach ein eigenes Xobor Forum erstellen
Datenschutz