Sarmisak Tarlasi

#1 von Manam_1 , 28.07.2011 01:20

Baba ile oglu oturmus dostluk üzerine sohbet ediyorlardi.Oglu babasina:
-Baba ,dedi;Senin bunca tecrübene ve aramizdaki bunca yas farkina ragmen senin sadece tek bir dostun var!Oysa benim öyle mi? Senden daha tecrübesiz ve kücük olmama ragmen sayisini bile bilemedegim kadar cok dosta sahibim,galiba ben senden daha cok seviliyorum diye de ekledi gülümseyerek.
Babasi olgun bir tavirla:
-Peki evlad dedi;dostlarimizi sinamaya var misin?Bakalim kim hakiki gercek dosta sahib deneyelim var misin?
-Varim diye hemen atildi oglu, peki ama bu nasil olacak diye de sordu ardindan?
Babasi:
-Dediklerimi aynen yaparsan kimin hakiki dosta sahib oldugunu anlarsin, dedi.
Oglu:
-Peki ama senin tek bir dostun, benim onlarca dostum var nasil olacak?
-Olsun, dedi babasi; senin onlarca dostuna karsi ben tek dostumla hazirim dedi ve anlatmaya basladi yapmasi gerekenleri;
-Benimle gel, dedi ve birlikte agila gittiler,ordan bir koyunu aldi ve kesti, bir cuvala koydu, agizini da siki siki bagladi ki disardan icinde ne oldugu belli olmasin.
-Simdi dedi geceyarisi o dostlarinin kapisina bir bir gideceksin ve bu disina kan damlayan cuvalin icinde ne oldugunu söylemeden senin arka bahcene gömebilir miyim? diye soracaksin, sonra da bana gelip olani biteni anlatacaksin.
-Peki dedi oglu hicbir anlam veremese de, bir anlasma yapmisti babasiyla ve ona uyacakti.
Geceyarisi tek tek dostlarinin kapilarini caldi, her acan kisiye de kanli cuvali gösterip, bunu senin arka bahcene gömebilir miyim?diye sordu.Bunu duyan her dostu korku ve dehsetle onu reddetti.Bir tek kisi bile ne kabul etti ,ne de derdini sordu.Hepsinden ümidini kesmis bir halde evine döndü.Babasi daha o birsey demeden
-Anlasildi evlad dedi simdi sinavini verme zamani bizim o tek dosta kaldi simdi ayni sekilde benim dostuma git ve selamimi söyle dedi.
Oglu yine elinde kanli cuvalla geceyarisi bu sefer babasinin o tek dostunun kapisini caldi.
-Babamim selami var bu cuvali sizin arka bahceye gömebilir miyim? dedi.
Dostu hic tereddütsüz genci iceri aldi,bahceye gittiler hemen orayi kazdi ve cuvalin icindekini bile sormadan oraya gömdü üzerine de kokusu cikmasin diye sarmisak ekti genci ugurladi.
Genc saskinlik icin de babasinin yanina geldi ve yine hala üzerinden atamadigi saskinlikla babasina olani biteni anlatti ve:
-Baba sen kazandin!Sen gercekten hakiki bir dosta sahibmissin dedi.Babasi:
-Dur acele etme dedi o henüz sinavini tam vermis degil, ve oglunu birkac gün sonra yanina cagirdi;simdi dedi o dostumun yanina gideceksin ve hicbirsey demeden bir tokat atacaksin.Genc iyiden iyiye sasirmis ne,tokat mi atacagim ama neden? dedi.Babasi:
-Sorma ve yap dedi.Oglu saskinlikla babasinin dostunun yanina gitti, dostu kapiyi acar acmaz da bir tokat patlatti!
Dostu gayet sakin ve düsünceli bir halle:
-Git babana selam söyle biz bir tokata sarmisak tarlasi satanlardan degiliz!dedi
Evine gelip olani biteni babasina anlatan gence babasi:
-Ya iste evlad!Asil dost sadece sayida degil,asil dost sadece yardimda degil,asil dost haksizliga da ugrasada cani da yansa sana senden daha cok dost olandir!dedi.
Genc iste asil o an anladi hakiki dostun kim oldugunu!

-Anonim-

Manam_1  
Manam_1

Teravih Namazi
Akil Ve Kuran

Anfragen und Anregungen bitte direkt an tiav@hotmail.de adressieren. Vielen Dank!
Xobor Einfach ein eigenes Xobor Forum erstellen
Datenschutz